נתניהו: בלי הלחץ שלנו לאיראן כבר היה נשק גרעיני

ראש הממשלה התייחס להסרת הסנקציות מעל טהראן, טען כי עתה יהיו לה אמצעים רבים יותר להפנות לטרור והוסיף כי ישראל תמשיך לעקוב אחרי כל הפרה של ההסכם מצד איראן

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה כי ״אלמלא המאמצים שלנו בהובלת הסנקציות נגד תוכנית הגרעין, לאיראן כבר מזמן היה נשק גרעיני״.

נתניהו הוסיף כי גם לאחר שארה"ב והאיחוד האירופי הסירו את הסנקציות מעל טהראן, "מדיניות ישראל נשארה בדיוק כפי שהיתה - לא לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. ישראל תמשיך לעקוב אחר כל ההפרות הבינלאומיות של איראן, כולל של הסכם הגרעין והסכם הטילים הבליסטיים והטרור. הקהילה הבינלאומית חייבת לנקוט סנקציות חמורות תקיפות על כל הפרה". לדבריו, בעקבות הסכם הגרעין והסרת הסנקציות הבינלאומיות עליה, "לאיראן יהיו יותר אמצעים להפנות לפעילות הטרור והתוקפנות שלה באזור ובעולם, וישראל ערוכה להתמודד עם כל איום".

ראש הממשלה הוסיף כי "בימים אלה אנחנו משלימים את הדיונים עם הממשל האמריקאי בדבר מסמך הבנות לעשור הקרוב לסיוע ביטחוני למדינת ישראל. זה חשוב כחלק ממדיניות קבועה בינינו לבין ארצות הברית, בעלת בריתנו, וגם חשוב על מנת להדוף את האיומים באזור ובראשם כמובן האיום האיראני".

אתמול הודיע יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, כי איראן עמדה בכל מחויבויותיה בהסכם הגרעין עם המעצמות. לאור זאת פרסם נשיא ארה"ב ברק אובמה צו נשיאותי המסיר את הסנקציות האמריקאיות על איראן. שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הודיעה גם היא על הסרת הסנקציות.

נשיא איראן חסן רוחאני בטהראן. מנווט צילום: אי־פי

הדו"ח של סבא"א אישר כי איראן עמדה בכל תנאי הסכם הגרעין, בהם פירוק 6,100 צנטריפוגות; הסרת הליבה מן הכור באראק ומילויו בבטון; והוצאת עודפי האורניום המועשר מהמדינה כך שלא ייוותרו בידיה יותר מ-300 קילוגרם. לדברי אמאנו, "יחסי איראן עם סבא"א נכנסים כעת לשלב חדש, זהו יום חשוב לקהילה הבינלאומית".

נשיא איראן, חסן רוחאני, בירך על יישום ההסכם. שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, הוסיף כי "זהו הרגע שבו הסכם הגרעין הופך מהבטחה שאפתנית לפעולה ישירה".

הסרת הסנקציות צפויה להביא להפשרת נכסים איראניים בשווי מיליארדי דולרים ולאפשר לטהראן לייצא שוב נפט. הסנקציות האמריקאיות שהוסרו נוגעות למגעים עסקיים בין מי שאינם אזרחים אמריקאים לבין איראן, הבנק המרכזי וחברת הנפט הלאומית שלה. באשר לאיחוד האירופי, מוגריני הודיעה כי הוא התחיל בהליך הסרת הסנקציות. לשם סיומו הרשמי של ההליך נחוצה החלטה של מועצת אירופה, שבה חברים 28 מנהיגי החברות באיחוד.

בהודעה שפרסמה אמש לשכת ראש הממשלה נאמר כי איראן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני ולכן "ישראל תמשיך לעקוב אחר יישום ההסכם ותתריע על כל הפרה מצד איראן". עוד נאמר בהודעה כי "איראן ממשיכה לפעול לערעור היציבות במזרח התיכון ולהפיץ טרור בעולם, תוך הפרת מחויבויותיה הבינלאומיות".

בלשכת ראש הממשלה הדגישו עוד כי "על המעצמות ועל סבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות במתקני הגרעין של איראן ובאתרים אחרים כדי לוודא שהיא לא ממשיכה לפתח בחשאי נשק גרעיני. ללא תגובה הולמת לכל הפרה, איראן תבין שהיא תוכל להמשיך לפתח נשק גרעיני, לערער את היציבות באזור ולהפיץ טרור. ישראל תמשיך לעקוב ולהתריע אחר הפעילות השלילית של איראן ותעשה את כל הנדרש כדי לשמור על ביטחונה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ