איזנקוט: מתוך 101 פיגועי סכינאות לא ידענו לספק התרעה מוקדמת אחת

בכנס של INSS אמר הרמטכ"ל כי גל הטרור הנוכחי הוא "אתגר רציני", אך הדגיש שחשוב להפריד בין טרוריסטים לאוכלוסייה הפלסטינית. "טעות מרה להטיל סגרים וכתרים - זה יפעל נגד האינטרס שלנו"

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, סקר את ההערכות הביטחוניות בנאומו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) היום (שני), לראשונה מאז נכנס לתפקידו. לדבריו, "אין התרעה על פיגועי סכינאות. היו לנו 101 אירועים כאלה בשלושת החודשים האחרונים - לא ידענו לספק התרעה בשום מקום". 

הוא אמר כי למערכת הביטחון יש "אתגר רציני" בנוגע לזירה הפלסטינית. "כשאני פיקדתי לפני עשור על אוגדת איו"ש, מה שעזר היה תפיסת סיכול שנשענה על עליונות מודיעינית. למעשה, תופעת הסכינאות מדלגת על מה שהיה המרכיב האפקטיבי ביותר ללחימה בטרור. אין לך התרעה. היום הפיגוע קורה כשהמחבל שולף את הסכין ורץ לעבר המטרה", אמר איזנקוט. "במקומות שבהם איחרנו בתגובה בשניות מעטות, בחלק מהמקרים שילמנו במחיר דמים. ועדיין, החובה שלנו כצה"ל היא לספק ביטחון ותחושת ביטחון, בדיוק כפי שהיה כשזה (גל הטרור, ג"כ) הובל בידי ארגונים".

איזנקוט בכנס ה-INSS, היוםצילום: מוטי מילרוד

הרמטכ"ל הדגיש כי במערכת הביטחון רואים חשיבות גדולה בהפרדה בין מבצעי הטרור לבין האוכלוסייה הפלסטינית. לדבריו, זה אינטרס ישראלי וגורם מרסן לכך ש-120 אלף פועלים פלסטינים יצאו מדי יום לעבודתם, בין אם בתוך שטחי ישראל ובין אם באזורי התעשייה בהתנחלויות. "זו תהיה טעות מרה להטיל סגרים וכתרים - זה יפעל נגד האינטרס הישראלי", הוסיף איזנקוט, וטען כי יש צורך לשמר תקווה בעיניי האוכלוסיה הפלסטינית, ושזו תצליח להתפרנס.

איזנקוט התייחס למציאות הביטחונית גם ברצועת עזה, ואמר כי לא היה מקרה אחד שחמאס או הג'יאהד האסלאמי ביצע ירי ברצועת עזה. "כל המקרים היו של קבוצות שקוראות תיגר עליהם (על שני הארגונים, ג"כ), ורוצות ללבות את האווירה", אמר איזנקוט בכנס. עם זאת, הוא התייחס למאמץ בניית המנהרות ההתקפיות של חמאס, עליו דווח באחרונה ב"הארץ". "יש מאמץ גדול לשיקום היכולת של חמאס - גם לבנות מנהרות התקפיות לשטח מדינת ישראל, וגם לחדש את מלאי הרקטות", ציין הרמטכ"ל. "יש נפיצות גדולה בנוגע לרצועת עזה. יש מאמץ מודיעיני-הנדסי גדול מאוד של חמאס, עם סיוע איראני של עשרות מיליוני דולרים".

הרמטכ"ל התייחס גם להסרת הסנקציות על איראן, ואמר כי מדובר ב"תפנית אסטרטגית אל מול איום שהיווה את האיום המרכזי של צה"ל בעשור האחרון". כיום, הוא אמר, "האויב המרכזי של צה"ל הוא חיזבאללה". לגבי הסכם הגרעין הסביר איזנקוט כי מדובר ב"שינוי משמעותי בווקטור שאיראן הלכה בו - יש לזה סיכונים רבים וגם הזמנויות".

הוא ציין כי להערכתו, החזון האיראני להשגת נשק גרעיני ימשיך וכי איראן "מנהלת מערכה כנגד ישראל באמצעות שליחים". כך למשל חשף אייזנקוט כי בין 130 ל-140 איראנים נהרגו במסגרת הלחימה בסוריה, לאחר שנשלחו אליה כיועצים וככוח לוחם. עוד 300 עד 400 איראנים, כך לפי מערכת הביטחון, נפצעו לאחר שלקחו חלק בלחימה. חיזבאללה ספג אבדות קשות בהרבה: 1,300 לוחמים נהרגו, כך לפי איזנקוט, ועוד 5,000 נפצעו.

איזנקוט טען כי הישגי דאעש בלחימה בסוריה "מרשימים מאוד", במיוחד כי מדובר בארגון שאינו כוח צבאי מבוסס, המצליח אל מול צבאות דוגמת הצבא הסורי. עם זאת, ציין איזנקוט כי בחודשים האחרונים יש שינוי משמעותי בפעילות, והצלחת ארגון המדינה האסלאמית נבלמה, "ואף הוסגה לאחור". איזנקוט העריך כי הלחימה בסוריה תימשך עוד שנים ארוכות, על אף המעורבות של רוסיה וארצות הברית בנעשה במלחמה. אל מול זאת, הוא טוען, יש סבירות כי דאעש יפנה את נשקו כלפי ישראל וכלפי ירדן. הרמטכ"ל טען כי בפעילות של דאעש באזור, ייתכן כי דווקא פעילותו של מחוז סיני תיעצר בגלל מאמצי הצבא המצרי. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ