שגריר ארה"ב: יש לישראל שני סטנדרטים של אכיפה בגדה – כלפי יהודים וכלפי פלסטינים

השגריר שפירו מתח ביקורת חריפה ביותר נגד מדיניות ההתנחלויות, והדגיש כי יש טיפול לקוי מצד הרשויות במקרי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים. לשכת רה"מ: דבריו לא מקובלים ולא נכונים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו מתח היום (שני) ביקורת כמעט חסרת תקדים בחריפותה נגד מדיניות ההתנחלויות של ישראל בגדה המערבית. שפירו שיבח את ההתקדמות בחקירת פיגוע הטרור בדומא אולם הדגיש כי יש טיפול לקוי מצד הרשויות הישראליות באלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים.

"יש יותר מדי מקרים שבהם ישראלים בגדה נוטלים את החוק לידיהם ואינם נחקרים", אמר שפירו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS). "אין חקירות ממצות ולעיתים נדמה כי לישראל יש שני סטנדרטים של אכיפת חוק בגדה המערבית – אחד עבור יהודים ואחר עבור פלסטינים".

שפירו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, היום
שפירו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, היוםצילום: חן גלילי

שפירו אמר כי פתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה למנוע מישראל להפוך למדינה דו-לאומית וכי "יש למצוא דרכים לשימור פתרון שתי המדינות". הוא ציין כי הממשל האמריקאי "מודאג ואובד עצות" (concerned & perplexed) נוכח מדיניות ההתנחלויות של ממשלת ישראל, "שמעלה סימני שאלה לגבי כוונותיה של ישראל". ‏

בלשכת ראש הממשלה דחו את טענות השגריר ומסרו בתגובה כי דבריו, "ביום שבו קוברים אם לשישה שנרצחה, וביום שבו נדקרת אישה הרה - אינם מקובלים ואינם נכונים. ישראל אוכפת את החוק כלפי ישראלים וכלפי פלסטינים. מי שאחראית לקיפאון המדיני היא הרשות הפלסטינית, שממשיכה להסית ומסרבת למו״מ".

בתחילת החודש הביעה ארצות הברית "דאגה עמוקה" מהחלטתו של שר הביטחון משה יעלון לאשר את הקמתה של התנחלות חדשה במתחם הכנסייתי "בית הברכה" שתרחיב את גוש עציון לכיוון דרום. דובר משרד החוץ האמריקאי ג'ון קירבי אמר בתדרוך יומי לכתבים כי המהלך מפגין חוסר מחויבות מצדה של ישראל לפתרון שתי המדינות.

קירבי פירט בהרחבה ובאופן חריג את הדאגות האמריקאיות ואמר כי ההחלטה מתווספת לעובדה ש-70% משטח C בגדה המערבית, בו שולטת ישראל גם אזרחית וגם ביטחונית, כבר הוגדר כאדמות מדינה וכחלק מהשטח המוניציפאלי של המועצות המקומיות או האזוריות אליהן שייכות ההתנחלויות. "ההחלטה החדשה רק מרחיבה את רוב חלקי הגדה המערבית שכבר נמצא בשימוש בלעדי של ישראל", הדגיש קירבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ