מועמדו של נתניהו לדובר לתקשורת הזרה: מבקר חריף של סין, רוסיה ומצרים

דייוויד קיז, ראש ארגון אמריקאי הפועל למען פעילי זכויות אדם, התבטא בחריפות, בין השאר, נגד המשטר הסיני שאליו מנסה נתניהו להתקרב בשנים האחרונות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון למנות לתפקיד דוברו לתקשורת הזרה את דייוויד קיז, ראש ארגון אמריקאי הפועל למען פעילי זכויות אדם בסין, ברוסיה ובעולם הערבי, כך אמרו ל"הארץ" פקידים ישראלים בכירים שעודכנו במינוי. בשנים האחרונות התבטא קיז בחריפות נגד המשטר הסיני, שאליו מנסה נתניהו להתקרב בשנים האחרונות, נגד משטרו של ולדימיר פוטין ברוסיה ונגד משטרו של נשיא מצרים, עבד אל־פתאח א־סיסי, שעמו יש לישראל ברית אסטרטגית.

על כוונתו של נתניהו למנות את קיז לתפקיד דווח לראשונה אתמול ב"ג'רוזלם פוסט". בלשכת ראש הממשלה סירבו לאשר או להכחיש את הידיעה. קיז הוא יהודי יליד קליפורניה שעלה בעבר לישראל. בראיון לעיתון Epoch Times המזוהה עם האופוזיציה הסינית ב–2014 סיפר כי הוא גר כשנה בקהיר ולמד שם ערבית וכי סיים תואר שני בלימודי דיפלומטיה באוניברסיטת תל אביב. הוא סיפר בראיון כי שירת בצה"ל, אך לא ציין באיזה תפקיד. בשנים האחרונות הוא חי בניו יורק ועומד בראש הארגון Advancing Human Rights, הפועל למען פעילי זכויות אדם בדיקטטורות ברחבי העולם, בין היתר באמצעות רשתות חברתיות. קיז יחליף בתפקיד את מארק רגב, שהיה יועצו של נתניהו לתקשורת הזרה מאז 2009 ומונה לפני כמה חודשים לתפקיד שגריר ישראל בלונדון. קיז, יליד קליפורניה, עלה לפני כמה שנים לארץ.

דייוויד קיזצילום: פול פורטר

פקיד ישראלי בכיר ציין כי קיז מקורב מאוד לכמה מאנשי המעגל המקיף את נתניהו, ובראשם שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר, שאף המליץ לנתניהו למנות אותו לתפקיד. קיז עבד במכון שלם השמרני בירושלים, שאותו מממן איל הקזינו ובעלי "ישראל היום" שלדון אדלסון, ובמכון הירושלמי לענייני ציבור ומדינה שבראשו עמד עד לפני כמה חודשים מנכ"ל משרד החוץ ומקורבו של נתניהו, דורי גולד. במסגרת עבודתו במכון המחקר של גולד פרסם קיז מאמרים משותפים עם האלוף במילואים יעקב עמידרור, שכיהן עד לפני שלוש שנים כיועץ לביטחון לאומי של נתניהו. כמו דרמר, קיז היה בעבר יועצו של יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, שגם הוא מקורב לנתניהו.

קיז והארגון שהקים פעלו לתמיכה ועידוד פעילי אופוזיציה בסין, מצרים, ערב הסעודית, רוסיה, איראן ומדינות נוספות. הוא הקים את האתר CyberDissidents.org, שנועד להעצים תנועות אופוזיציה ומתנגדי משטר במזרח התיכון, והפעיל את הרשת החברתית Movements.org, שמטרתה ליצור קשר בין אנשי אופוזיציה במדינות דיקטטוריות לבין אזרחי המערב המעוניינים לסייע להם.

פועלו של קיז בתחום זכויות האדם והעמדות שביטא במאמרים שכתב בשנים האחרונות עשויים להתנגש עם כמה אינטרסים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים שהגדיר נתניהו עבור ישראל בשנים האחרונות — במיוחד היחסים עם מצרים, סין ורוסיה. כך, קרא קיז להפסיק את הסיוע הצבאי האמריקאי למצרים כל עוד היא כולאת פעילי זכויות אדם ועיתונאים. ביוני 2014 כתב באתר VICE מאמר שיצא נגד אספקת מסוקי אפאצ'י אמריקאים למצרים, שלדבריו "שולחת לרודנים מסר שלפיו לאמריקה לא אכפת מה אתה עושה לבני עמך", ותהה "היכן היו עשויים להיות שוחרי הדמוקרטיה במצרים היום אם את כל אותם עשרות מיליארדי דולרים היינו מזרימים אליהם במקום לשליט של דיקטטורה צבאית". באותה תקופה נתניהו ושגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר פעלו דווקא כדי לשכנע את הקונגרס ואת הבית הלבן לאשר את אספקת המסוקים.

בשנים האחרונות הציב נתניהו את קידום היחסים הכלכליים עם סין בראש סדר העדיפויות שלו והממשלה אף קיבלה שתי החלטות ברוח זו. באותה תקופה ניהל קיז מאבק פעיל במשטר הסיני על רקע הפרות זכויות האדם במדינה. בין היתר הוביל יחד עם אמן השחמט גארי קספרוב קמפיין לשינוי שם הרחוב שבו שוכנת שגרירות סין בוושינגטון ל"כיכר ליו שיאובו", על שם פעיל זכויות האדם, הסופר וזוכה פרס הנובל הסיני הכלוא בארצו. הקמפיין, שזכה לתמיכה בקונגרס האמריקאי, עורר את זעמה של ממשלת סין.

בראיון לבלוג Free For All של רדיו אסיה החופשית ביוני 2014 תקף קיז בחריפות את המשטר הסיני. בתגובה לטענה הסינית שלפיה הוא פרובוקטור אמר: "אני חושב שזה פרובוקטיבי להשליט משטר דיקטטורי על יותר ממיליארד בני אדם. זה מאבק על עתידה של סין, האם סין תהפוך לדמוקרטיה או תמשיך להטיל דיקטטורה על כל כך הרבה אנשים?".

באותו ראיון אמר קיז כי מחאה כיכר טיינאנמן היא סמל לחלומות ולתקוות של בני העם הסיני שנמחצו ודוכאו על ידי המשטר במדינה. "העובדה שסין ממשיכה לצנזר חומרים באינטרנט לגבי אותם אירועים שהתרחשו לפני כמה עשורים מראה כמה הם מפחדים משיח פתוח", הוא אמר. "אני מאמין שאפשר לסמוך רק על מדינות שסומכות על בני העם שלהן. כמה סין סומכת על בני העם שלה אם היא לא נותנת להם לקרוא על טיינאנמן? כמה הממשלה סומכת על עמה כשהיא עוצרת בלוגרים, עורכי דין ועיתונאים? אז כיצד אנחנו יכולים לסמוך על סין בזירה הבינלאומית?". הוא הוסיף כי "יש נטייה להגיד שצריך את סין מבחינה כלכלית ולכן צריך להתעלם מנושא זכויות האדם שם, אבל רק לחברות חופשיות יש יציבות לטווח ארוך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ