ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרי החוץ של האיחוד האירופי החליטו בסיום ישיבתם החודשית הערב (שני) כי בכל ההסכמים עם ישראל "יצוין בצורה מפורשת וברורה כי הם אינם חלים על השטחים שכבשה ישראל ב-1967". עם זאת, מאמץ דיפלומטי של משרד החוץ הצליח להביא לריכוך של ההחלטה ולהסיר ממנה את הסעיף שקובע כי המדינות החברות מחויבות לבצע "הבחנה" בין ישראל לבין ההתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן.

"האיחוד האירופי והמדינות החברות בו מחויבות להבטיח יישום מלא של החקיקה האירופית ושל הסדרים בילטרליים שנוגעים למוצרים מההתנחלויות", נכתב בהחלטה. "האיחוד האירופי מחויב להבטיח שבהתאם לחוק הבינלאומי – כל ההסכמים בין מדינת ישראל לבין האיחוד האירופי יהיו חייבים לכלול ציון מפורש וברור של העובדה שהם אינם חלים על השטחים שנכבשו על ידי ישראל ב-1967. זה לא נחשב לחרם על ישראל, דבר לו אנו מתנגדים בעוצמה". 

ההחלטה התקבלה אחרי יום של דיונים מרתוניים בין שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל במהלכם נוצר "בלוק חוסם" של כמה מדינות ובהן יוון, רומניה, הונגריה ופולין – שהתנגדו לנוסח הצעת ההחלטה המקורית שהציגו חמש המדינות הגדולות ביבשת – צרפת, גרמניה, בריטניה, איטליה וספרד – ושהיה חריף יותר ביחס להתנחלויות.

יצירת "הבלוק החוסם" היתה תוצאה של מאמץ דיפלומטי שביצע משרד החוץ במהלך סוף השבוע בבירות רבות באירופה. שיחות טלפון שעשה ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שרי חוץ ומנהיגים של כמה מדינות במזרח אירופה ובבלקן סייעו למאמצים הדיפלומטיים של משרד החוץ. התוצאה היתה שישראל הצליחה לתקוע טריז בין המדינות החברות באיחוד האירופי ולפצל אותן.

שר החוץ הגרמני שטיינמאייר ושרת החווץ של שוודיה ולסטרום בבריסל, היוםצילום: אי־אף־פי

יוון ושאר המדינות דרשו לקיים דיון בדרג שרי החוץ סביב נוסח ההחלטה או להוריד אותה לחלוטין מסדר היום. לצורך העברת החלטה במועצת שרי החוץ יש צורך בקונצנזוס, והמדינות הגדולות ביבשת יחד עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, שרצו להימנע ממצב מביך בו ההחלטה יורדת לחלוטין מסדר היום, הסכימו לרכך חלקים בטקסט.

בהחלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי שהתקבלה לבסוף נקבע עוד כי האיחוד האירופי יעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות בשטח וההשלכות הרחבות יותר שלהן "וישקול צעדים נוספים כדי לשמור על האפשרות לממש את פתרון שתי המדינות, שנשחק באופן קבוע על ידי עובדות חדשות בשטח". 

שרי החוץ האירופאים קבעו בהחלטתם כי יש צורך במאמץ בינלאומי כדי להתניע מחדש את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. בהחלטה הוזכר כי במסגרת זו ייבחנו גם פעולות במועצת הביטחון של האו"ם בנסיון לגבש גישה רב-לאומית לתהליך השלום. "בהתאם לרוח שיתוף הפעולה של ועידת מדריד מלפני 25 שנה, הקמת קבוצת תמיכה בינלאומית או כינוס ועידה בינלאומית שתיהן דרכים אפשריות לעשות זאת", נכתב בהחלטה.

בהחלטה נכתב עוד כי ההתנחלויות אינן חוקיות בהתאם לחוק הבינלאומי, מהוות מכשול לשלום ומאיימות להפוך את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי. "אנו קוראים לישראל להפסיק את כל הבנייה בהתנחלויות ולפרק את המאחזים הבלתי חוקיים", הודגש בהחלטה. "בנייה בהתנחלויות במזרח ירושלים מעמידה בסכנה משמעותית את האפשרות שירושלים תשמש כבירת שתי המדינות". 

ממשרד החוץ נמסר כי "בעקבות מאמץ דיפלומטי ומדיני של ראש הממשלה נתניהו ומשרד החוץ, ריכך האיחוד האירופי את החלטתו. עם זאת ממשיך האיחוד לנהוג כלפי ישראל בסטנדרט כפול, תוך התעלמות מאחריותה של הרשות הפלסטינית לקיפאון המדיני ולהסתה שמזינה את גל הטרור הפלסטיני. מתוך כ-200 סכסוכי גבול בעולם, האיחוד האירופי בוחר להפלות לרעה רק את ישראל. גישה זו מונעת מהאיחוד להיות שחקן הוגן ביישוב הסכסוך".

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת בירך על החלטת האיחוד האירופי. "מדובר בצעד בכיוון הנכון, על אף שאנו עדיין מאמינים ומצפים שאירופה תנקוט בצעדים מיידיים כמו איסור מכירת מוצרי ההתנחלויות ולא רק סימונם", אמר. 

שגריר ארה"ב: לישראל סטנדרט כפול של אכיפה בגדה - ליהודים ולפלסטינים

מוקדם יותר היום מתח שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו ביקורת כמעט חסרת תקדים בחריפותה נגד מדיניות ההתנחלויות של ישראל בגדה המערבית. "יש יותר מדי מקרים שבהם ישראלים בגדה נוטלים את החוק לידיהם ואינם נחקרים", אמר שפירו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS). "אין חקירות ממצות ולעיתים נדמה כי לישראל יש שני סטנדרטים של אכיפת חוק בגדה המערבית – אחד עבור יהודים ואחר עבור פלסטינים".

בלשכת ראש הממשלה דחו את טענות השגריר ומסרו בתגובה כי דבריו, "ביום שבו קוברים אם לשישה שנרצחה, וביום שבו נדקרת אישה הרה - אינם מקובלים ואינם נכונים. ישראל אוכפת את החוק כלפי ישראלים וכלפי פלסטינים. מי שאחראית לקיפאון המדיני היא הרשות הפלסטינית, שממשיכה להסית ומסרבת למו״מ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ