ריבלין: חלה הקצנה גדולה בחברה הערבית, דאעש כבר כאן

בכנס של ה-INSS אמר נשיא המדינה כי ישנה אהדה גוברת והולכת לארגון המדינה האיסלאמית בקרב ערביי ישראל וגם "חילונים מושפעים כיום מרעיונות קיצוניים"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר היום (שני) כי חלה הקצנה בחלק מהחברה הערבית בארץ וכי "דאעש כבר בתוך ערביי ישראל". בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) אמר ריבלין כי "מחקרים, מעצרים, עדויות, וניתוחים גלויים וסמויים, חלקם נעשו כאן במכון, מצביעים בברור על אהדה גוברת והולכת ואף על הצטרפות ממשית לדאעש, בתוככי ערביי ישראל".

לדברי נשיא המדינה, "מי שמכיר את החברה הערבית יודע כי בשנים האחרונות, יש הקצנה גדולה מאוד, בכמה יישובים בדואים בנגב וערביים בצפון בכל הנוגע ליישום חוקי 'השריעה'. גם מקומות וקבוצות שזוהו כחילוניים מושפעים כיום מרעיונות קיצוניים". הוא הוסיף כי "יותר ויותר, גורמים מתונים חשים מאוימים, חשים שהקרקע נשמטת מתחת לרגליהם".

ריבלין במכון למחקרי ביטחון לאומי, היוםצילום: עמוס בן גרשום/ לע"

באשר לפתרון, הבהיר ריבלין כי הוא אינו תומך ב"הפקרת הציבור הערבי להתמודד לבדו עם האיום של דאעש הצומח בתוכו". לדבריו, "אם הרקב, עליו צומח דאעש, הוא בין היתר תוצאה של ואקום זהותי וחינוכי, מדינת ישראל, חייבת להציב אלטרנטיבה. אלטרנטיבה שלא מפחדת מזהות פלסטינית ישראלית חיובית ובטוחה, ובאותה נשימה אינה מקבלת, בשום אופן, דה-לגיטמציה של מדינת ישראל, או חבירה לגרועים שבאויביה. אם הרקב, עליו צומח דאעש, הוא גם ואקום משילותי, של חוסר ביטחון, וחוסר אכיפה, אז חייבים לעשות הכל, בכדי לטפל בוואקום הזה ולממש את הריבונות הישראלית בכל מדינת ישראל, גם אם משמעות הדבר היא, תוספת תקציבים".

הנשיא הדגיש כי לצד השימוש בזרועות הביטחון והמודיעין לטיפול בהקצנה, יש "לשוב ולבסס אמון בין הציבור היהודי והערבי, בין הציבור הערבי לבין המערכת הציבורית. ואמון דורש הקשבה, השקעה, נכונות, ומחויבות". ריבלין התייחס גם לתגובות בחברה הערבית בישראל לפיגועים. "חמורים הם הקולות המאשימים את ה'כיבוש' כמוקד כל החוליים ומגלים 'סימפטיה והבנה' לפגיעה בחפים מפשע. הם אות קלון לחברה הזקוקה יותר מכל לקול ברור", הוא אמר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ