אלפי פועלים פלסטינים לא יורשו להיכנס היום להתנחלויות

ההחלטה אינה חלה על אזורי תעשייה בגדה ותיבחן מדי יום. בצה"ל חוששים מאפשרות שפלסטינים נוספים יבקשו לחקות את המפגעים בתקוע ובעתניאל

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאית עם פועלים פלסטינים יוצאת מתקוע, בעקבות הפיגוע היוםצילום: אי־אף־פי
גילי כהן

פועלים פלסטינים לא יורשו להיכנס היום (שלישי) להתנחלויות, כך הנחה מפקד אוגדת איו"ש לאחר הערכת מצב שהתקיימה אתמול במערכת הביטחון. הנחייתו של תא"ל ליאור כרמלי, שמונעת את כניסתם של אלפי פועלים פלסטינים להתנחלויות, אינה חלה על אזורי תעשייה בגדה המערבית.

לדברי מקור בצבא, החלטה זו תיבחן מדי יום, והיום צפויה להתקיים הערכת מצב נוספת. אתמול, בעקבות פיגוע הדקירה בתקוע, החליט מפקד החטיבה המרחבית עציון, אל"ם רומן גופמן, להוציא את הפועלים הפלסטינים מתחומי האזור - הן בהתנחלויות והן באזורי התעשייה. בצה"ל הסבירו כי לאחר הפיגוע השני ביממה שהתרחש באזור, חששו מאפשרות שפלסטינים נוספים יבקשו לחקות את מעשי המפגעים בתקוע ובעתניאל.

בצה"ל טענו כי אין מדובר ב"ענישה קולקטיבית" כלפי הפועלים, אך הסבירו כי הדבר דרוש כדי לערוך סדר ולפקח טוב יותר על הפועלים הפלסטינים שעובדים בתוך ההתנחלויות. אתמול טען הרמטכ"ל גדי איזנקוט בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי כי "אנחנו (צה"ל, ג"כ) עומדים על כך שתהיה הפרדה בין טרור לאוכלוסייה". לפי נתוני הצבא, כ-120 אלף פלסטינים מועסקים על-ידי ישראלים, בתוך תחומי הקו הירוק ובגדה, כחוק או שלא כחוק.

במקביל, בצה"ל ובשב"כ ממשיכים לחקור את הפיגוע בעתניאל שבו נרצחה דפנה מאיר. אתמול אמר קצין בכיר בצה"ל, כי זהותו של המחבל לא ידועה, ואין מידע ספציפי על כך שמדובר בפועל פלסטיני שעבד בתוך ההתנחלות אם כי נבדקת גם השערה שכזו. זאת, בשל העובדה כי לא אותרו סימנים ברורים המצביעים על נתיב כניסתו של מבצע הפיגוע אל תוך ההתנחלות. עם זאת, לפנות בוקר נעצר חשוד במעשה.

בעקבות הפיגוע, הציב צה"ל עמדות בדיקה בכניסה וביציאה לכפר חירבת כרמה. הקצין הוסיף כי הפיגוע בעתניאל היה אכזרי ביותר, והביע חשש כי מפגעים נוספים יבקשו לחקות את המעשה, ולפעול בתוך ההתנחלויות עצמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ