נתניהו: לא נהסס לאסור כניסת פלסטינים להתנחלויות

גם מחר תיאסר כניסת אלפי פועלים פלסטינים להתנחלויות בעקבות שני הפיגועים האחרונים - אתמול ושלשום. רה"מ בכנסת: מפעילים אמצעים חסרי תקדים נגד הטרור שבעבר לא נדרשנו אליהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם במליאת הכנסת, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) כי ישראל לא תהסס לאסור כניסת פלסטינים להתנחלויות, כחלק מהמאבק בגל הטרור. 

נתניהו נאם אחר הצהריים במושב מיוחד במליאת הכנסת לציון 67 שנה לכינונה ויובל לחנוכת המשכן הנוכחי. "הממשלה מפעילה אמצעים חסרי תקדים נגד הטרור שבעבר לא נדרשנו אליהם ונפעיל עוד אמצעים ככל שיידרש", אמר ראש הממשלה, "יש לנו רצון עז לקיים שגרת חיים שלנו ושל הפלסטינים, אבל לא נהסס במקרה הצורך לאסור כניסת פלסטינים ליישובים. הכוונה שלנו להחזיר את השקט, הדו קיום ויום אחד את השלום".

היום נאסרה כניסתם של אלפי פועלים פלסטינים להתנחלויות. ההנחיה, שניתנה על ידי מפקד אוגדת איו"ש, לא חלה על אזורי תעשייה בגדה המערבית. מקור בצבא הדגיש אתמול כי החלטה זו תיבחן מדי יום. גם היום התקיימה הערכת מצב שנגעה בנושע באוגדת איו"ש, ובסופה הוחלט למנוע גם מחר את כניסתם של פועלים פלסטינים באזורי השומרון, חברון, ועציון. בגזרת טול כרם וקלקיליה תתאפשר כניסתם של פועלים פלסטינים, ואילו באזור החטיבה המרחבית בנימין, אושרה כניסתם של 18 פועלים פלסטינים בשלוש התנחלויות.

בצה"ל הסבירו כי לאחר הפיגוע השני ביממה שהתרחש באזור, חששו מאפשרות שפלסטינים נוספים יבקשו לחקות את מעשי המחבלים בתקוע ובעתניאל.

עוד אמר נתניהו היום בכנסת כי "תהום מוסרית עמוקה מבדילה בינינו לאויבינו. מכאן, אשה שהקדישה את כל זמנה לדיון החיים והצלת החיים, ומכאן רוצח שפל בן 15 שלא היסס ליטול חיים באכזריות נוראית. הוא ספג מן הסתם את השנאה לישראלים מערש לידתו. ההסתה איננה פוסקת. הם לא מחנכים את עמם להשלמה ולשלום אלא מזינים אותם באשליות על חזרה לגבולות 1948 - לחיפה, יפו, עכו וצפת - במקום היהודים. זהו שורש הסכסוך - שלילת עצם קיומה של ישראל. אני אומר כאן ביום חגה של הכנסת, זוהי תקוות שווא. היא נשארת כאן לנצח, איש לא יעקור אותנו מארצנו". 

חייל צה"ל עומד לצד פלסטינים שנאסרה עליהם הכניסה לתקוע, אתמול בגדהצילום: אי־אף־פי

מוקדם יותר היום ביקר נתניהו בעתניאל, שם תקף את הקהילה הבינלאומית ובמיוחד את האיחוד האירופי. "מי שרוצה לראות את האמת על שורשי הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים שיבוא לעתניאל", אמר נתניהו. "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תפסיק עם הצביעות ותקרא לילד בשמו. שורש הסכסוך הוא הסירוב הפלסטיני להכיר במדינה ליהודים בכל גבול שהוא. אני רוצה להפיץ את האמת הזו בעולם".

בהתייחס לדיוני הכנסת אמר ראש הממשלה כי "אני חייב להגיד שהרמה שבאה לידי ביטוי בכנסת הראשונה והשנייה והשלישית, ומעת לעת אני קורא את הדיונים, את הוויכוחים, את הפולמוסים - הרמה הזאת היתה גבוהה, גבוהה מאוד. יש לנו לאן לשאוף, יש לנו מה לשפר. דמוקרטיה מחייבת בגרות פוליטית, זוהי שיטת משטר מורכבת שמצריכה איזונים ובלמים:  הפרדת רשויות, זכויות היחיד וצורכי הכלל, יחסי רוב ומיעוט. דמוקרטיה היא יצור שמתאפיין בסתירות פנימיות. צריך להתמודד איתן כל הזמן ובמידת האפשר לגבש הסכמה רחבה".

יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, אמר במליאה: "רבות דובר לאחרונה על הצורך בחיזוק 'המשילות'. זו הפכה מילת הקסם,  סיסמת 'הקודש' המצדיקה כל פגע. ממשלה אמנם צריכה בסיס כוח יציב על מנת למשול ולנהל את ענייני המדינה, אך משילות זו מתבססת על הסכמה אותה עליה לגבש בין החלקים המרכיבים אותה. בהיעדר הסכמה שכזו, מאבדת הממשלה את הלגיטימיות לקיומה והמנדט פוקע ממנה.

הוא הוסיף כי "מי שחושב לשמר שלטון באמצעות החלשת כוחה של הכנסת וביטול סמכותה חוטא לעקרונות הבסיסיים ביותר שעליהם קמה מדינת ישראל  כמדינה יהודית ודמוקרטית. ומי שחושב לשמר שלטון באמצעות החלשת שומרי הסף, כלי התקשורת, גורמי הפיקוח, המשפט ואכיפת החוק חוטא לבסיס הדמוקרטיה עליה קמה מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ