התוכנית המדינית של הרצוג: להתנתק מהכפרים הפלסטיניים במזרח ירושלים

יו"ר האופוזיציה אמר כי במצב הנוכחי אי אפשר לממש את פתרון שתי המדינות וקרא להשלים את בניית גדר ההפרדה: "להיפרד מכמה שיותר פלסטינים כמה שיותר מהר"

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבר הכנסת יצחק הרצוג נואם בכנס המכון למחקרי ביטחון בתל אביב, היום
ברק רביד - צרובה

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), הציג היום (שלישי) תוכנית מדינית חדשה שבה הוא מציע לנתק את הכפרים הפלסטינים במזרח ירושלים משאר העיר. הרצוג ממליץ להשלים את הבנייה של גדר ההפרדה בגדה המערבית באופן שיכלול את כל גושי ההתנחלויות הגדולים בישראל. לדבריו, במצב הנוכחי לא ניתן לממש את פתרון שתי המדינות.

"אני רוצה להיפרד מכמה שיותר פלסטינים כמה שיותר מהר", אמר יו"ר המחנה הציוני בנאום בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי. "הם שם ואנחנו כאן. נקים חומה גדולה בינינו. זה הדו־קיום שאפשרי עכשיו — אתם קיימים שם ואנחנו קיימים כאן. אריאל שרון עשה מעשה נכון כשהקים את הגדר שמנעה חדירת מחבלים מתאבדים, אך לא השלים את המלאכה. אנחנו רוצים להשלים את המלאכה — להשלים את בניית החומה שתחצוץ בינינו לבינם. אנו קוראים לזה — קביעת קו הביטחון — הקו האדום... ישראל צריכה להיפרד מנתניהו כדי שניתן יהיה להיפרד מהפלסטינים".

הרצוג קרא להפריד גם את הכפרים הפלסטינים מהבירה. "ואז נאחד מחדש את ירושלים האמיתית בלי מאות אלפי פלסטינים שיהיו בצד השני של החומה", הוא אמר. "עיסוויה היא לא חלק מבירת ישראל הנצחית ולא תהיה. גם לא מחנה הפליטים שועפט".

לדבריו, גל הפיגועים הנוכחי הוא אינתיפאדה שלישית. "אם נמשיך ונתכחש לאמת, זו עלולה להיהפך לאינתיפאדה אכזרית מקודמותיה, אינתיפאדה ברוח דאעש. אבל אצלנו ממשיכים לחלום חלומות", הוא ציין. "שני עמים בעלי תודעה לאומית כל כך עמוקה, שטוענים לזכותם על הארץ הזו, לעולם לא יוכלו לחיות מעורבבים אלה באלה במדינה אחת, בשלום. גם חלום הבלהה של ראש הממשלה נתניהו ש'ינהל את הסכסוך', התפוצץ ודקר את כולנו".

ראש האופוזיציה ציין כי הזהיר גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) מפרוץ אינתיפאדה שלישית. "לא מצאתי את נתניהו פרטנר לדרישתי, כפי שלא מצאתי את אבו מאזן פרטנר לתביעתי. וכך הגענו לאובדן הביטחון בו נמצאים היום אזרחי ישראל", הוא אמר. "לשני המנהיגים אין את המנהיגות, הכוח והאומץ להסכים לפשרות כואבות... זוהי תמונת ראי של שני מנהיגים משני עברי המתרס, שני מנהיגים מפוחדים, מבוהלים, שכל רצונם הוא להישאר בשלטון, שני מנהיגים שהפחד משתק אותם".

הרצוג הדגיש כי לא תהיה התקדמות עם נתניהו, כיוון שהוא "חתם קבע עם הימין הקיצוני". הוא הוסיף כי לאחר הבחירות סבר שנכון לבדוק אפשרות של ממשלת אחדות "אבל ביבי פחד לזוז. ואם הוא מפחד לזוז, אין לי מה לעשות איתו". הרצוג הוסיף: "ביבי לא מטפל בביטחון — אנחנו כן נחזיר את הביטחון. ביבי לא נפרד מהפלסטינים — אנחנו כן ניפרד מהפלסטינים. לא רוצים להישאר תקועים איתם. לא רוצים לספח את יהודה ושומרון ולתת את זכות השיבה לשלושה מיליון פלסטינים. זה מה שהימין הקיצוני רוצה, כולל אלקין, לוין וחוטובלי מהליכוד ונתניהו חלש מכדי לעצור אותם או להתנגד להם".

התוכנית שהציג הרצוג כללה את העקרונות הבאים:

א. במצב הנוכחי לא ניתן לממש את פתרון שתי המדינות. עם זאת, ישראל תשמור על העיקרון לפיו לא תנקוט בצעדים שיעקרו את חזון שתי המדינות. מבחינה גיאוגרפית ומדינית.

ב. פעילות ביטחונית נגד חמאס. "לא תהיה להם שום חסינות ועל כל פיגוע הם ישלמו מחיר כבד מאוד", אמר הרצוג. "לא הפצצות סרק מהאוויר על שטחים ריקים. נפעיל אגרוף ברזל אפקטיבי וגם נשתק להם את הטלוויזיה והרדיו, אחר כך לא יהיה להם אינטרנט ולא טלפון סלולרי. הם לא יוכלו להעביר הוראות למחבלים. ננקוט בצעדים קשים וחריפים כולל על ההנהגה שלהם".

ג. השלמת גדר ההפרדה סביב גושי ההתנחלויות בגדה המערבית. "חומת ההפרדה תמנע פיגועים בגושי ההתיישבות שיישארו שלנו", אמר הרצוג. "המצב יהיה ברור לכולם: אנחנו יושבים כאן. אתם, הפלסטינים, יושבים שם. תחיו את חייכם, תשפרו את הכלכלה, תדאגו לתעסוקה. הגושים בריבונות ישראל יהיו חלק מפתרון הקבע. בעתיד הם ישמשו כפתרון לקליטת היישובים שמחוץ לגושים".

ד. הפרדת הכפרים הפלסטינים מירושלים. הרצוג ציין כי במסגרת תוכניתו תושלם בניית החומה באזור ירושלים בצורה שתשאיר את הכפרים הפלסטיניים מחוץ לעיר. "ואז נאחד מחדש את ירושלים האמיתית בלי מאות אלפי פלסטינים שיהיו בצד השני של החומה", הוא אמר. "עיסוויה היא לא חלק מבירת ישראל הנצחית ולא תהיה. גם לא מחנה הפליטים שועפט. ניפרד מהם. נקים חומה. למחבלים לא תהיה גישה ליהודים. אלה שרוצים לעבוד ולהתפרנס ולא לדקור — אותם אני משאיר לשיקולי מערכת הביטחון".

ה. ביצוע צעדים בוני אמון כלפי הפלסטינים. "הפלסטינים יהיו רשאים לעשות כל דבר מבחינה אזרחית, לא צבאית", אמר הרצוג. "הם יוכלו להקים ערים חדשות, להרחיב ערים קיימות, לפתח את החקלאות, התעשייה, התעסוקה". עם זאת ציין הרצוג כי צה"ל ימשיך לשלוט בכל שטחי הגדה המערבית כדי למנוע טרור. "צה"ל ימשיך לשבת על הגבול המזרחי בבקעת הירדן. ואחרי כמה שנים, אם יהיה שקט, ביטחון, נדבר על מה הלאה", ציין הרצוג.

ו. כינוס ועידת ביטחון אזורית יחד עם המדינות הערביות המתונות. "ועידה כזאת יכולה לשנות את המצב באזור", אמר הרצוג. "יחד איתן נוכל לבנות חזית ביטחונית מאוחדת נגד הטרור האיסלאמי הקיצוני במזרח התיכון, כאשר ההיפרדות מהפלסטינים היא חלק מזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ