גילי כהן
גילי כהן

שב"כ הודיע היום (רביעי) כי נעצרו חמישה פלסטינים מאזור טול כרם שתכננו לבצע פיגוע בישראל בהכוונה של ארגון חיזבאללה. נגד החמישה הוגשו בחודש שעבר כתבי אישום בבית המשפט הצבאי. לפי השב"כ, ראש החוליה מחמוד זעלול גויס לפעילות דרך רשתות חברתיות על ידי ג'ואד נסראללה - בנו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה.

על פי שב"כ, מטרת פעילותו של נסראללה הבן היתה להפעיל מרחוק חוליות טרור באמצעות קשר אינטרנטי. פעיל נוסף של חיזבאללה, בשם פאדי, הנחה את זעלול לפתוח כתובת מייל דרכה יוכל לקבל הנחיות לפעילות מחיזבאללה. לפי השב"כ, בתחלופות ההודעות בין השניים הנחה חיזבאללה את זעלול לבצע פיגועים באמצעות שימוש בחגורות נפץ ובמחבלים מתאבדים, ולעקוב אחר כוחות הביטחון הפועלים באזורם. מנגד, זעלול ביקש מחיזבאללה סיוע בהשגת אמצעי לחימה וכסף.

כמו כן, לפי השב"כ, העביר חיזבאללה 5,000 דולרים לידי חברי החוליה כדי לקדם פיגוע טרור. שני חברי החוליה, מוחמד מצארוה ואחמד אבו אלעז, רכשו נשק מסוג "קרלו" ותכננו לבצע פיגוע באמצעותו. נגד השניים ונגד זעלול ושני פלסטינים נוספים, מוחמד זעלול ורבאח לבדי, שהיו מעורבים בפעילות החוליה, הוגשו באחרונה כתבי אישום המייחסים להם כמה עבירות ביטחוניות.

בשב"כ טוענים כי ניסיון חיזבאללה להוציא לפועל פיגוע בהנחייתה בשטח ישראל הוא דוגמה לכך שיחידה 133 של חיזבאללה, שפועלת במזרח התיכון ובאירופה בניסיון לגייס פעילי טרור, "מנסה לבסס תשתיות טרור בשטח ללא הצלחה". בשב"כ הגדירו את המקרה כ"אירוע חריג ביותר, בו הבשילה חוליית טרור מאוכוונת חיזבאללה שתכננה לבצע פיגוע". לטענת אנשי השב"כ, חיזבאללה "מנסה לרכוב על גל הטרור הפוקד את ישראל בתקופה האחרונה", ולפתות פלסטינים לבצע פיגועים בישראל בתמורה לתשלום כספי.

חיזבאללה הפעיל בעבר חוליות שפעלו בשטח ישראל. זאת, בין היתר באמצעות הישראלי קייס עובייד, שהשתתף בחטיפת אלחנן טננבאום ושהיה מעורב בהעברת נשק ואמצעי לחימה לארגוני טרור במהלך האינתיפאדה השנייה. עובייד, שנמלט ללבנון, היה בקשר והופעל על ידי עימאד מורנייה, הזרים כספים לפעילי טרור בגדה וחילק הנחיות מבצעיות, בין היתר לחוליות פתח ולג'יאהד אסלאמי. פעילותו הביאה לכך שבשנת 2004 העריכו בצה"ל כי חיזבאללה אחראי ליותר מ-80 אחוז מהתוכניות לפיגועים בגדה, ושולט בכל החוליות הצבאיות של הפת"ח.

חיזבאללה נתפס באותן שנים במערכת הביטחון כמי שיוזם פיגועים משותפים בשטחים ובעזה. הארגון תכנן לבצע טבח בתלמידי תיכון ביקנעם ב-2003, והחדיר סוכנים לשטח ישראל בניסיון להוציא לפועל פיגועים. עובייד למשל הציע סכומי כסף גדולים בשם חיזבאללה למבצעי פיגועים שיסכלו את ה"הודנא" בין ישראל לפלסטינים בשנת 2005. בין היתר דווח כי הוא שילם למי שהפעיל את מבצע פיגוע ההתאבדות במועדון הסטייג' בטיילת בשנת 2005, בו נרצחו חמישה ישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ