בנט משיב לנתניהו ויעלון: "צריך לנהל דיון לגופו של עניין ולא לגופו של אדם"

שר החינוך, שטען כי ה"קיפאון המחשבתי" של הדרג המדיני הבכיר פוגע בביטחון המדינה, התייחס להתקפות האישיות נגדו בעקבות דבריו. הרצוג על בנט: מצפה ממנו שיתפטר

ברק רביד
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
נעה שפיגל

שר החינוך נפתלי בנט התייחס היום (רביעי) לעימות בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון, ואמר כי צריך לנהל דיון ל"גופו של עניין ולא לגופו של אדם" בשביל ביטחון האזרחים. זאת, לאחר שאתמול מתח בנט, שר בכיר בקבינט, ביקורת חריפה על מדיניות הסטטוס-קוו שמובילים נתניהו ויעלון בסוגיות המדיניות והביטחוניות המרכזיות שעומדות בפני ישראל.

"הגדולה של כל מערכת היא ביכולת שלה להתחדש ולבחון את האקסיומות. זה בנפשנו", אמר בנט בוועידת השלטון המקומי וקרן קיימת לישראל שהתקיים היום בחיפה. "ביטחון אזרחי ישראל תלוי בכך. לכן, חשוב שננהל דיון מעמיק לגופו של עניין ולא לגופו של אדם".

בנט בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, אתמול
בנט בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, אתמולצילום: חן גלילי / INSS

גם יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג התייחס היום לדברי בנט ואמר כי הוא מצפה ממנו להתפטר. הרצוג הוסיף כי דברי בנט "בעצם מערערים את האמון של הציבור באופן מוחלט ביכולת של ראש הממשלה והממשלה לתפקד".  

בנאומו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב אתמול בבוקר טען בנט כי מדיניותם של נתניהו ויעלון פוגעת בביטחון המדינה. "האיום המרכזי על ביטחונה של ישראל מגיע לא מצפון ולא מדרום, לא מהרקטות של חמאס וחיזבאללה, ואף לא מאיראן", אמר בנט. "לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו, אלא הקיפאון המחשבתי שלנו... לא המרצחים הכניסו את הבטונדות ללבה של ירושלים, אלא הבטונדות התפיסתיות שלנו. במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת. זוהי, בעיניי, הסכנה הגדולה ביותר על ביטחוננו".

בנט טען שבעוד שאויביה של ישראל מתחדשים כל העת מבחינה תפיסתית, ישראל נותרת מאחור ומציגה מדיניות מיושנת, והוסיף כי על הדרג המדיני "לחשב מסלול מחדש" ולבחון את הנחות היסוד בכל החזיתות.

התגובה של נתניהו ויעלון לביקורת החריפה של בנט לא איחרה לבוא בדמות התקפות אישיות נגדו. "גיחכנו לשמע דבריו של בנט", אמרו מקורבי נתניהו. "פעם נוספת בנט חוזר על דפוס הפעולה הידוע שלו. הוא שומע רעיונות שעולים בפורומים שונים אצל ראש הממשלה ואז משתמש בהם כרעיונות שלו".

יעלון, שנאם כמה שעות אחרי בנט, הגיב לביקורת והאשים את שר החינוך בחוסר אחריות וילדותיות שבסופו של דבר פוגעת בביטחון המדינה. "שמעתי היום אמירות שאנחנו לא יצירתיים או כן יצירתיים", אמר יעלון. "שרים שומעים רעיונות בקבינט, מנכסים לעצמם ויוצאים החוצה בסיסמאות וביקורת על הממשלה. זה המשך לתופעה מ'צוק איתן'. מצביעים בחדר על דבר אחד ומנהלים בחוץ קמפיין על דבר אחר".

בלי לציין את שמו במפורש האשים יעלון את בנט במדיניות של סיסמאות. "זו תרבות שלטונית רעה, חסרת אחריות, ילדותית ועדיף שתיפסק", אמר יעלון. "יש בזה פגיעה בביטחון לטווח ארוך לטובת רווחים פוליטיים לטווח קצר. נסיון לרדוף אחרי כותרות או כמה לייקים בפייסבוק". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ