מפגינים פרו־פלסטיניים התפרעו במהלך הרצאה של עמי אילון בלונדון

המפגינים שברו חלונות ותקפו את אחד המארגנים של האירוע, שנערך באוניברסיטת קינגס קולג'. המארגן שהותקף: "האוניברסיטאות בבריטניה אינן מרחב מוגן אם אתה יהודי ציוני"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפגינים פרו־פלסטיניים התפרעו אתמול (שלישי) במהלך הרצאתו של ראש השב"כ לשעבר, עמי אילון, באוניברסיטת קינגס קולג' בלונדון. המפגינים שברו חלונות, השליכו כיסאות ותקפו את אחד המארגנים. שוטרים שהוזעקו לקמפוס הרחיקו את המפגינים מהמקום. בסרטון שצילם אחד המארגנים נראה אילון מנסה לנאום ודבריו נבלעים בתוך בליל של צעקות, תיפוף ואזעקות שהופעלו שוב ושוב במקומות שונים ברחבי הבניין, לא פחות מ-15 פעם.

דיוויד תמן, שצילם את הסרטון, סיפר ל"הארץ" כי החדר שבו התקיים האירוע היה קטן מדי. לדברי תמן, העומד בראש הארגון "החברה למען ישראל" בלונדון סקול אוף אקונומיקס, שהשתתפה במימון האירוע, החדר הכיל 56 מקומות ישיבה ולאירוע באו יותר מ–100 בני אדם. כתוצאה מכך רבים מהבאים, כולל המפגינים שביקשו לשבש את הרצאתו של אילון מתוך האולם, לא הצליחו להיכנס אליו, שכן אנשי ביטחון ותמן עצמו עמדו בפתח החדר. ברגע שפתח אילון בהרצאתו, החלו המפגינים שנותרו בחוץ לצעוק, לחבוט בכיסאות ולהפעיל את האזעקה.

מפגינים מתפרעים בהרצאה של עמי אילון

"עמי עשה עבודה נהדרת לנוכח הנסיבות", אמר תמן. "הוא התעקש. לא היה לו מיקרופון, אבל הוא התאמץ לדבר בקול רם. האנשים שישבו מאחור חשו מאוימים מאוד. כולם חששו, אבל היה מדהים לראות איך כולם היו נחושים להתמקד בעמי ובמה שיש לו לומר למרות הפחד".

אסתר אנפילד, נשיאת "החברה למען ישראל" בקינגס קולג' ושותפה בארגון האירוע, פרסמה בפייסבוק פוסט ובו סיפרה על האלימות. היא כתבה כי אחד המפגינים תקף אותה פיזית ושהתקרית נחקרת כפשע שנאה. לדברי אנפילד, האירוע הופסק לפני המועד המתוכנן, מפני שהמשטרה "חששה מאוד שהמפגינים יציתו שריפה של ממש ושלא נדע זאת בגלל אזעקות השווא".

"לדעתי, זה מוכיח מיהם באמת האנשים המחוללים כזאת מהומה ועושים דמוניזציה של ישראל", אמר תמן. "לא המדיניות הישראלית היא הסיבה, אלא ישראל באשר היא. הם רואים בישראל מעצמה קולוניאלית בלתי לגיטימית שיש לפרקה לחלוטין. בעיני אותם פעילים לזכויות אדם כביכול, אפילו עמי אילון נחשב למטרה. כל מי שמחזיק בעמדה ציונית כלשהי נחשב חסר כל לגיטימיות".

"עמדתי והתבוננתי בכרזה שציינה שקינגס קולג בלונדון היא 'מרחב מוגן' וחשבתי לעצמי, 'איזה שקר'", אמר תמן. "האמת היא שהאוניברסיטאות ברחבי בריטניה אינן מרחב מוגן אם אתה יהודי ציוני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ