דו"ח וינשטיין בפרשת הרפז מספק גילויים חדשים על לשכת אשכנזי

ההודעה על סגירת התיק נגד רוב שחקני המפתח בפרשה חושפת איך הגיב נתניהו למידע המסווג שמסר הרמטכ"ל לשעבר לעיתונאים ("שערוריית השערוריות"), וכיצד סיכמו בניהו ווינר להשמיד ראיות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

יותר מחמש שנים לאחר הופעתה של פרשת הרפז, ואחרי אינספור ידיעות בנושא, עדיין מספק המסמך של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שגנז היום (רביעי) את התיקים נגד כל מעורבי הפרשה, למעט סגן אלוף (במיל') בועז הרפז עצמו, גילויים חדשים.

על פני 116 עמודים מגולל וינשטיין את הפרשה, שהחלה באוגוסט 2012, ונדמה כי מסתיימת היום. 100 אלף שיחות מלשכת הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, שנאגרו במשך שנה שמעו חוקרי הפרשה, שנפתחה מחדש ב-2013 בעקבות ממצאי מבקר המדינה, כולל כאלו שנעשו ב"טלפון האדום".

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, בשנה שעברהצילום: מכללת כנרת

וינשטיין אף כותב במסגרת סיכומו כי תחילה התלבט אם יש בכלל מקום לפתיחת החקירה לבחינת עבירות של התנהגות שאינה הולמת - עבירה פלילית "צבאית", ולא אזרחית. לו היה מחליט כך, ייתכן כי פרטים שלמים הנוגעים להתנהלות לשכת אשכנזי כלל לא היו מובאים לידיעת הציבור. רק לבסוף, בטענה כי "העניין הציבורי הרב בפרשה, מצדיק את השלמת בירור הפרשה גם על דרך של חקירה פלילית צבאית", הוטלה המשימה על מצ"ח, דבר שהרחיב בצורה משמעותית את אוסף הראיות בפרשה. חלק מהן מתגלה כעת, בעקבות הודעתו של היועץ המשפטי לממשלה.

אשכנזי על מצגת שמכפישה את ברק: צריך לשים את זה באיזה שהוא מקום

תמלולי השיחות שנשמעו בידי החוקרים הביאו את וינשטיין למסקנה כי הפיקוד העליון עסק ברכילות על המתרחש במשרד הביטחון, בניסיון להגיע למידע מכפיש על גורמים במשרד הביטחון. השיחות עצמן, טוען וינשטיין, חשפו "עיסוק שוטף ומשמעותי באיסוף מידע על המתרחש במשרד הביטחון", דבר המהווה לדעת היועץ המשפטי לממשלה התנהגות שאיננה ראויה, בוודאי לא קציני צבא בכירים "שאמורים להשקיע את מיטב מרצם ומשאביהם בניהול המערכה עליה הופקדו".

אמנם, האזנה לשיחות לא גילתה את דבר קיומה של תוכנית פעולה כוללת - פוטש - שנטען כנגד הרמטכ"ל לשעבר, אך כן התברר כי אשכנזי, עוזרו, אלוף משנה (במיל') ארז וינר, ואחרים עסקו באיסוף חומרים על שר הביטחון לשעבר אהוד ברק ועל אנשי משרדו. על סמך השיחות והעדויות עולה "שאשכנזי לא טמן ידו בצלחת - אלא גילה עניין בקבלת מידע מכפיש נגד שר הביטחון ואנשיו, כמו בהפצתו", סבור היועץ המשפטי לממשלה. עם זאת, וינשטיין לא מוצא בכך ביצוע עבירות פליליות.

כך, למשל, עולה כי המצגת שהופצה ברשת, שבה הוצגו קטעי עיתונות ביקורתיים על ברק, ביניהם על אורח חייו, שבה נטען כי "אהוד ברק מסוכן לישראל", עלתה בשיחותיהם של אנשי לשכת אשכנזי והרפז. וינר והרפז משוחחים ביניהם על המצגת, ואילו אשכנזי אומר לחברו, דני שמעוני, כי "צריך לשים את זה איפה שהוא, צריך לשים את זה באיזה שהוא מקום, שאנשים יוסיפו", ומבקש שישלח אותה גם לדובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו. וינשטיין קובע כי שיחה זו מגלה התנהגות שאינה הולמת קצין בצה"ל, לא כל שכן את הרמטכ"ל, אך זו לא מעלה חשד לפלילים.

בשיחה עם חבר אחר של אשכנזי, משה סתיו, אשכנזי מציע לו לדבר עם פרשן ערוץ 2, אמנון אברמוביץ', בנוגע להתנהלות משרד הביטחון ולפעילותו של ראש מטה השר, יוני קורן. "אתה צריך את אמנון לשסות בו", אומר אשכנזי לחבר. "שיתחיל לאסוף חומר, שיתחיל זה... מה שהוא עושה, הוא פשוט פוגע באנשים, במשרד, בביטחון, במה שאתה רוצה". גם כאן מוצא וינשטיין כי דברים אלו אינם ראויים או הולמים את מעמדו של הרמטכ"ל, אך אינם מהווים עבירה פלילית.

וינר, ב-2012צילום: אמיל סלמן

בין היתר, נבדק החשד כי וינר והרפז פעלו בשליחות אשכנזי לאסוף חומרים אינטימיים על רומן שניהל קצין בכיר בצה"ל עם קצינה הכפופה לו. בהקלטות שנאספו התברר כי לשכת הרמטכ"ל סבורה כי הקצין "עבר לצד השני", כלומר לצד של ברק. אשכנזי אף נשמע אומר באחת השיחות: "אני אטפל בו". הקצין עצמו, שנחקר אף הוא, הדגיש כי לא הרגיש מאוים על ידי אשכנזי או אחרים. בשיחת בירור שנערכו לו בעניין אותו רומן, הוא הכחיש את קיומו. לטענת וינשטיין, לא נמצאו ראיות לכך שנעשה מעקב אחר הקצין כדי לאסוף עליו מידע אינטימי. "סך תמונת הראיות, אמנם חושף שיח בלתי ראוי בין וינר להרפז, אך זה אינו מגלה עבירה פלילית", מציין וינשטיין.

במסגרת בחינת החשד ולפיו לשכת אשכנזי אספה חומרים כדי לפגוע בסיכויו של יואב גלנט להתמנות לתפקיד הרמטכ"ל, האזינו החוקרים לשיחה בין הרמטכ"ל אשכנזי, לראש מועצת מבואות חרמון, בני בן מובחר, הנחשב לחברו (ונשוי לקצינה בכירה באכ"א). "לעבוד, לעבוד, לפתוח את העיניים ולאסוף מה שצריך לאסוף כדי שתהיה תחמושת", אומר אשכנזי בשיחה לבן מובחר ב-2010. וינשטיין קובע כי אופן התבטאותו של אשכנזי כאן "מטריד", ומחשיד בכך שהיה מעורב בהפעלת בן מובחר לאותו איסוף חומרים. עם זאת, הוא קובע כי אין אינדיקציה לכך שאכן עשה בן מובחר דבר מה, ולכן לא ניתן להתבסס על כך.

שיחות נוספות מצאו כי טרם ניסוח המסמך על ידי הרפז, הוא סיפק לווינר ולאשכנזי מידע על כך שחברה אזרחית מעורבת ב"קמפיין" לקידום מועמדותו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. כאשר דיווח הרפז כי ראה מסמכים כתובים לכך שמאחורי אותו מהלך עומדים יועצי התקשורת ליאור חורב ואייל ארד, ביקש אשכנזי שימסור אותם. אז, למעשה, הפיק הרפז את אותו מסמך מזויף והעביר לידי ראש לשכת הרמטכ"ל כדי שיעביר לאשכנזי. כאשר טען הרפז כי הוא יכול לספק מסמכים נוספים, אמר אשכנזי לווינר שימסור לו שינסה להעביר גם אותם.

עוד התברר במסגרת ההקלטות כי סמנכ"ל משרד הביטחון, בצלאל טרייבר, עדכן את אשכנזי על כך שלשכת שר הביטחון רכשה עטים מקליטים. בחקירתו, טען טרייבר כי העביר את המידע בשל המתיחות בין הלשכות, וחשב שנכון להזהיר את אשכנזי על רקע קשרי החברות ביניהם. וינשטיין קובע כי אשכנזי היה סביל בקבלת אותו מידע, וכי אין ראיה כי "הפעיל" את טרייבר לשם כך.

בניהו, ב-2014צילום: אילן אסייג

נתניהו מנחה לבדוק את ההדלפה לכספית; בניהו לווינר: גם את ההקלטה הזו - תשמיד 

בהסתעפות נוספת של פרשת הרפז, התברר כי ראש המלמ"ב לשעבר, אמיר קין, עדכן את אשכנזי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה לחקור חשד להדלפת מידע מסווג לעיתונאי בן כספית בשנת 2010. לפי המשטרה, בעקבות הדברים, בניהו ווינר סיכמו ביניהם להשמיד ראיות ולתאם עמדות בנוגע לכך, ובניהו אף העביר את המידע על הנחיית ראש הממשלה לעיתונאי. המשטרה סברה כי יש מקום לשקול נקיטת צעדים משמעתיים נגד קין, שסיים את תפקידו בחודש נובמבר האחרון. 

מהשיחות עולה שלאחר הנחיית ראש הממשלה בנושא החקירה, התקשר קין לאשכנזי ועדכן אותו על הכוונה לחקור את ההדלפה. וינר עדכן את בניהו בעניין הזה, ואמר לו שייערך לכך, וביקש לברר אם הפגישה של אשכנזי וכספית הוקלטה. לאחר כמה דקות, בשיחה נוספת בין השניים, אומר בניהו: "לא נפגע מידע ביטחוני, אין פה שום מלה ביטחונית". וינר הסביר לבניהו שראש הממשלה "רוצה לעשות חקירה", ובניהו משיב: "אם דיברתי על (נושא ביטחוני רגיש) עם כתב, או על (נושא ביטחוני רגיש), זרוק אותי לפח". בשלב מסוים וינר אומר לבניהו שלשכת שר הביטחון עודכנה על הפגישה, אז לפי היועץ המשפטי לממשלה, בניהו נחרד.

בניהו: יודעים שהיתה פגישה מיוני, נכון?

וינר: אני מניח שכן, זה לא סוד.

בניהו: כן. יבקשו ת'תמליל שזה רע מאוד. זה סקוריטטה, זה שימוש ב... אין שם שום הדלפה, הכתבה עברה צנזורה, אין בה... צנזורה חמורים, אתה מבין?

להיכנס לרמטכ"ל לתוך הספה ול... זה לא מקובל, אתה מבין? אני לא יודע אם אני חייב להקליט שיחות רמטכ"ל. אם כבר אולי לך יש סטונגרמה בחדר, לא?... אתה הקלטת שיחה כזאת?

וינר: לא יודע, בדרך כלל כשאתה מקליט אני לא מקליט.

בניהו: כן, וגם שיחות רמטכ"ל עם (העיתונאי) נחום ברנע וכאלה אני מוחק אותן מיד. אבל אני לא יודע, לא... לא זוכר. גם ת'הקלטה של השיחה הזאת תשמיד עכשיו.

וינר: מה (מגחך)?

בניהו: (מצחקק) גם ת'הקלטה הזאת תשמיד.

וינר צוחק.

בניהו: מה אתה צוחק? אתה מבין?

וינר: בקיצור, מה שהוא רוצה להגיד שתיקח בחשבון שתיחקר... והוא ייחקר.. ושתהיה ערוך.

בניהו: מה צריך לעשות?

וינר: לתאם עמדות.

בניהו: לא יודע מה להגיד לך. לא נתתי שום מידע ביטחוני לבן כספית".

בניהו שב ושואל מה צריך לעשות בעניין החקירה העתידית. וינר משיב לו - לא צריך לעשות דבר.

וינר: להכיר את זה, אם יש לך הקלטה כזאת, כדאי שתשמע אותה.

בניהו: כן.

וינר: ואחרי זה אתה יכול נגיד להביא לי אותה, כדי שאתה לא תדע איפה היא.

בניהו: כן.

וינר: אני אחביא אותה במקום שרק אני לא יודע איפה הוא.

בניהו: ו... בסדר גמור. [השיחה משם ממשיכה בנושאים אחרים]

בהמשך, וינר ובניהו משוחחים על הנושא שנית, אז אומר בניהו שיעל וולף, מלשכת דובר צה"ל, איתרה את ההקלטה של הפגישה. בניהו ביקש מווינר לדאוג לתמלול שלה, ואומר: "תתמלל ותמחק את המחשב אחרי זה, בסדר? שיהיה לנו עותק נייר ביד וזהו. בסדר?". וינר משיב: "אין בעיה".

כאשר מזכירת הפיקוד העליון, יפה מור, שוחחה בנושא עם חיילת שתמללה את ההקלטה, התברר כי היא עשתה זאת ממערכת ההקלטות האוטומטית בלשכת הרמטכ"ל, ולא מההקלטה שנמצאה על ידי וולף. למחרת, אומר וינר למור כי עליה להשמיד את הקבצים עם סיום התמלול. וינר חושש "שמישהו מהמשרד (הכוונה למשרד הביטחון)" יוציא את השיחה, אך מור מסבירה לא כי לא ניתן לעשות כן. בשעות אחר הצהריים, בשיחה נוספת בין בניהו לווינר, אומר האחרון: אני משמיד אותה (את ההקלטה) עכשיו. כאילו יהיה עותק אצלי, עותק אצלך, וזהו". בניהו מנסה לברר אם היו בעיות בשיחה, ווינר משיב: "יש שם דברים שאתה לא היית רוצה שייצאו, לא פגיעה בביטחון המדינה". וינשטיין מוצא כי מלותיו של וינר התייחסו למחיקת ההקלטה שאותרה על ידי וולף, ולא זו שנמצאת במערכת ההקלטות האוטומטית - שממילא אינה מחיקה.

כנגד וינר ובניהו עלו חשדות של השמדת ראיה ושיבוש מהלכי משפט. עם זאת, וינשטיין סבור כי מדיניות חקירת ההדלפה שהיתה נהוגה בשב"כ, כבדיקות פוליגרף או מעין "מסדר בושה" שנערך לאחר שעלו חשדות להדלפה בקרב כמה אלופים במטכ"ל, לא מוכיחה כי לבניהו או לווינר היתה מודעות או חשד, כי אותה הקלטה תשמש בעתיד ל"הליך שיפוטי". בניהו ווינר טענו כי לא היתה להם כוונה לשבש ראיות, אלא למחוק את ההקלטה שהכילה תכני שיחה רגישים שחשיפתם עלולה היתה לגרום למבוכה ולאי נעימות לרמטכ"ל ולצה"ל. "קשה להתעלם מהבעייתית שיש בהתנהגות של בניהו ווינר, אשר מיד עם היוודע להם כוונת ראש הממשלה לחקור את נושא ההדלפה לבן כספית, אצו להשמיד הקלטת השיחה", טוען וינשטיין, אך מוסיף כי "גרסאותיהם של וינר ובניהו בחקירה, אשר הסבירו כי לתפיסתם, משמעות הכוונה לחקור את ההדלפה היתה לערוך בדיקת פוליגרף שתוחלתה איננה הליך שיפוטי, הנה גרסה סבירה". לכן, הוא סבור כי יש מקום לגנוז את התיק נגד השניים, בעילה של היעדר ראיות מספקות.

נתניהו על המידע המסווג שמסר אשכנזי: "שערוריית השערוריות"

אחד החשדות שהופנו כלפי אשכנזי היה כי מסר מידע מסווג שלא בסמכות לידי עיתונאים. טענת המשטרה גוללה ויכוח בנוגע לקשרים שבין בכירים בצמרת הביטחונית לבין עיתונאים, והמדיניות הקשורה למסירת מידע אליהם.

מפרטי החקירה עולה כי אשכנזי שיתף ארבעה כתבים במידע מסווג ורגיש במהלך שתי שיחות רקע. חלק מהמידע, נגע לפעולת ארגונים ביטחוניים אחרים. וינשטיין הגיע למסקנה כי אשכנזי אכן מסר פרטי מידע לעיתונאים ולאחד משרי הממשלה. שלושה פרטי מידע מסר הרמטכ"ל, ללא סמכות לחשוף אותם בפני עיתונאים: מידע הנוגע לפעילות עתידית סודית ביותר של ארגון ביטחוני אחר (שאליו נחשף העיתונאי אהוד יערי); מידע על פעילות מבצעית מסווגות האמורה להיחשף רק למספר מצומצם של שותפי סוד; ומידע נוסף, על תוכנית מבצעית עתידית "המצויה בליבת הסוד" (שאליו נחשף עיתונאי ואחד משרי הממשלה, שלא היה "שותף סוד").

נתניהו, שעיין בתמלילי השיחות שקיים אשכנזי עם העיתונאים ועם השר, הגדיר את מסירת המידע השלישי, המצוי בליבת הסוד, "שערוריית השערוריות". ברק טען כי "גנרל מק'קריסטל סולק מצבא ארה"ב על אחריות פעוטה מזה". באופן אירוני, התברר כי באחת השיחות שהוקלטו בין אשכנזי לראש המלמ"ב, אמיר קין, טען כי קצינים "מקשקשים על (אמצעי לחימה שעליו הוא שוחח עם העיתונאים)", ועל כן הנחה אותו לטפל בקצינים אלו משמעתית.

וינשטיין סבור כי לו התבררו מעשי אשכנזי במהלך שירותו הצבאי, היה ראוי לנקוט נגדו בצעדים משמעתיים. אך למרות זאת, אין הצדקה להעמידו לדין פלילי. וינשטיין מציין כי במקרים שבהם הועמדו לדין עובדי מדינה שהעבירו מידע לעיתונאי, היה זה במקרים שבהם ההדלפה נועדה כך שפרטיה יפורסמו, "להבדיל מהמקרה שבפנינו - חשיפה של מידע בלי כוונה שיפורסם ומבלי שפורסם בפועל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ