לראשונה בגל הטרור הנוכחי: דרעי שלל תושבות מארבעה נאשמים בביצוע פיגועים

הארבעה, תושבי קבע במזרח ירושלים, הואשמו בהשתתפות בפיגועים שבהם נרצחו ארבעה ישראלים. שר הפנים: "מעמד התושבות מקפל בתוכו מחויבות ונאמנות בסיסית"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני נאשמים ביידוי אבנים יושבים על ספסל בית המשפט עם חליפות חומות של עצורי שב"כ בעת הגשת כתב האישום. לידם יושבים שוטרים.
אילן ליאור
אילן ליאור

שר הפנים, אריה דרעי, ביטל היום (חמישי) את מעמדם בישראל של ארבעה תושבי מזרח ירושלים, שנאשמים כי ביצעו פיגועים בגל הטרור הנוכחי. את ההליך לשלילת תושבות הקבע של הארבעה החל קודמו בתפקיד, השר לשעבר סילבן שלום. זו הפעם הראשונה שנשלל מעמדם של מעורבים בגל הטרור שהחל לפני ארבעה חודשים. דרעי עשה שימוש בסמכות שמקנה סעיף 11(א) בחוק הכניסה לישראל לשר הפנים "לבטל רשיון ישיבה שניתן לפי חוק זה".

וליד אטרש בן 18, מוחמד אבו כף (18) ועבד דוויאת (19), תושבי צור באהר, נאשמים שיידו אבנים לעבר כלי רכב בירושלים בערב ראש השנה האחרון וגרמו למותו של אלכסנדר לבלוביץ' שאיבד שליטה על רכבו, התנגש בעמוד חשמל והידרדר לצד הדרך. חודש לאחר המעשה, באמצע אוקטובר, הגישה הפרקליטות נגדם ונגד שני קטינים נוספים כתב אישום על הריגה, גרימת חבלה חמורה ויידוי אבן לעבר כלי רכב. בכתב האישום נכתב כי החמישה ביצעו את הפיגוע "כפעולת תגמול והזדהות עם הנעשה בהר הבית". מעצרם הוארך עד תום ההליכים נגדם. שלושת הנאשמים מכחישים את המיוחס להם.

הרביעי שמעמדו נשלל הוא בלאל אבו גאנם (21) מג'בל מוכבר, שביצע ב-12 באוקטובר את הפיגוע בקו 78 בארמון הנציב, שבו נרצחו אלון אנדריי גובברג, ריצ'ארד לייקין וחביב חיים ונפצעו נוסעים נוספים. כחודש לאחר הפיגוע, הגישה נגדו הפרקליטות כתב אישום בגין שלוש עבירות של רצח בכוונה תחילה ושבע עבירות של ניסיון רצח. לפי כתב האישום, גאנם, תומך חמאס, עלה לאוטובוס ראשון כשברשותו אקדח והשתמש בכל התחמושת שהיתה ברשותו. שותפו לפיגוע בהאא עליאן דקר נוסעים ונורה למוות בידי שוטרים.

"לא ייתכן שאדם שרצח ישראלים וגרם לפגיעה בביטחון המדינה, ימשיך להנות מזכויותיה. מעתה, ידעו המפגעים כי למעשי טרור יש השלכות מעבר לישיבה בכלא", אמר דרעי. "מדובר בצעד חריג אולם חומרת מעשיהם של הארבעה מצדיקה לחלוטין את החלטתי. בעת פעולות הטרור הללו ניצלו המפגעים את חופש התנועה בישראל אשר נובע מהיותם בעלי רישיון לישיבת קבע בישראל, הנושאים תעודת זהות ישראלית. מעמד התושבות מקפל בתוכו מחויבות ונאמנות בסיסית. תושבות ובוודאי תושבות קבע, אינה מעמד המעניק זכויות בלבד, ללא כל מחויבויות, וככזה, הוא מתייחס גם לחובות ולמחויבויות של מי שמחזיק בו ומבקש להמשיך ולהחזיק בו".

הפיגוע באוטובוס בארמון הנציב, אוקטובר. שלושה ישראלים נרצחוצילום: אוליבייה פיטוסי

הראשונים לשלול תושבות קבע מתושבי מזרח ירושלים היו שרי הפנים לשעבר, אופיר פינס ורוני בר און. ב-2005 שלל פינס תושבות מארבעה חברים בחוליית סילוואן, שהיתה מעורבת במספר רב של פיגועים וב-2006 ביטל בר און את מעמדם של ארבעה תושבי מזרח ירושלים שנבחרו לפרלמנט הפלסטיני מטעם חמאס. בנובמבר 2014 ביטל שר הפנים דאז גלעד ארדן את תושבות הקבע של מחמוד נאדי, שהסיע את המחבל המתאבד לפיגוע בדולפינריום ב-2001, בו נרצחו 21 בני אדם.

שלילת תושבות מבטלת את כל הזכויות הסוציאליות המגיעות לאדם, בהן שירותי ביטוח לאומי וחברות בקופת חולים. במשרד הפנים לא החלו בהליכים לשלילת מעמד של מחבלים נוספים.

עו"ד מיכל פומרנץ, המייצגת את הארבעה מטעם המוקד להגנת הפרט, אמרה בתגובה כי החלטת השר פסולה: "החלטות שר הפנים על שלילת התושבות בעייתיות ומדאיגות ביותר, ואנו נמשיך בהליכים המשפטיים כנגדן. השימוש בכלי כה קיצוני במקרים אלו מעיד על הבחירה של הרשויות להמשיך לעשות שימוש בכלים פופוליסטיים ומפרי זכויות אדם לנוכח אוזלת ידן וחוסר יכולתן להתמודד עם המצב הביטחוני הנוכחי. עמדתנו היא כי לשר הפנים כלל אין סמכות לשלול תושבות של תושבי קבע בירושלים המזרחית בעילה של הפרת אמונים. סוגיה עקרונית זו תלויה ועומדת בפני בית המשפט העליון כבר למעלה מעשור, ובג"ץ בהרכב מורחב אף הוציא צו על תנאי בעניין. בנוסף לשאלת עצם קיומה של הסמכות, העיתוי של החלטת השלילה נגוע בחוסר סבירות קיצוני מאחר וההליכים הפליליים בעניינם של ארבעת התושבים נמצאים רק בראשיתם ומן הראוי להמתין להכרעת הדין ולהוכחת אשמתם, במיוחד בהתחשב בחומרת הפגיעה שתגרם להם כאנשים צעירים מאוד, שירושלים היא ביתם היחיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ