התביעה הצבאית דורשת להחמיר עונשו של חייל שהורשע במסירת מידע סודי

החייל, הלאל חלבי, נידון לשנתיים ועשרה חודשי מאסר בפועל על כך שמסר מידע על העברת פצועים סורים בעת ששירת בגבול. התביעה ערערה על גזר הדין בטענה כי עונשו קל מדי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
גילי כהן
גילי כהן

התביעה הצבאית ערערה על גזר דינו של חייל שהורשע במסירת ידיעות סודיות ובעזרה לאויב, בטענה כי עונשו קל מדי. החייל, לוחם שריון בשם הלאל חלבי, נידון ל-34 חודשי מאסר בפועל על כך שמסר מידע על העברת פצועים סורים בעת ששירת בגבול ישראל-סוריה.

מדובר צה"ל נמסר כי "התביעה הצבאית הגישה ערעור על גזר דינו של רב"ט הלאל חלבי בבקשה להחמיר את עונשו, וזאת בשל חומרת מעשיו של הנאשם, ריבוי המעשים וזהותו של האדם אליו העביר את המידע". 

הלאל חלבי
הלאל חלביצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של "כולנו הלאל"

כתב האישום הוגש נגדו במסגרת הסדר טיעון חלקי, שבו לא הגיעו הצדדים להסכמה בסוגיית העונש - בעוד התביעה ביקשה מאסר בפועל של ארבע שנים, ההגנה ביקשו להסתפק בעונש של תשעה חודשים בלבד - הזמן שריצה החייל מעצר עד למתן גזר הדין. לבסוף בית הדין הצבאי גזר עליו שנתיים ועשרה חודשי מאסר בפועל, ולפני כשלושה שבועות הגישו בתביעה הצבאית ערעור על כך.

לפי כתב האישום, חלבי סיפר לאזרח בשם צודקי מקת, שריצה בעבר מאסר בכלא הישראלי בגין עבירות ביטחוניות, כי מתוכננת פעילות של פינוי פצועים סורים - הוא פירט את מספר הפצועים, את בתי החולים אליהם יועברו ואת מקום מושבם של הפצועים בסוריה. לפי התביעה הצבאית, הוא קרא למקת למקום כדי לתצפת, לצלם ואף הדריך אותו כיצד להתמודד עם האפשרות שחיילים יגידו לו שאסור לו לשהות באותו אזור.

החייל טען כי במעשיו ביקש לסייע לדרוזים היושבים בסוריה, וסבר שאותם גורמים שעמם מקיים צה"ל קשרים פוגעים בעדה הדרוזית. בית הדין הצבאי קיבל את הטענה כי מעשיו של החייל היו מתוך רצון לתמוך בבני העדה הדרוזית בסוריה.

לפי כתב האישום, בליל פינוי הפצועים שוחחו חלבי ומקת 12 פעמים, כשהחייל המליץ למקת להביא עמו מצלמה לתיעוד המתרחש וציין כי כמה חודשים קודם לכן צוות תקשורת אמריקאי תיעד גם כן את הפעילות. לפי כתב האישום, יממה לאחר מכן שוחחו השניים שוב, ואז מסר למקת החייל מידע נוסף - שאסור בפרסום. בחקירתו הודה החייל כי המידע שמסר היה מסווג ביותר וכי אסור היו לו למסור את הדברים.

חוות דעת של קצין ביטחון המידע באגף המודיעין קבעה כי המידע שמסר חלבי "גרם לנזק ביטחוני ממשי לביטחון מדינת ישראל", וכי חשיפתו עלולה לסכן חיי אדם ולפגוע במודיעין הישראלי. סנגוריו של החייל טענו כי המידע שמסר החייל פורסם כבר בעבר במסגרת כתבה עיתונאית וכי לא מדובר במידע שנחשף לראשונה כפי שטוענת התביעה הצבאית.

בגזר הדין נטען כי "מעשיו של הנאשם מצביעים על מעילה באמון שניתן לו במסגרת היותו חייל בצה"ל והתפקיד בו שירת. גם אם הנאשם לא התכוון לפגוע בביטחון המדינה, ודאי הבין כי זו תוצאה מסתברת ואפשרית כפועל יוצא מהעברת המידע שהעביר לצודקי". נגד צודקי הוגש גם כן כתב אישום שייחס לו עבירות ריגול, על אף שהטענה העיקרית כלפיו היא שהמידע שפרסם על פעילות צה"ל לאורך הגבול היה עלול להגיע לידי גורמים עיונים, ואין פירוט על כך שהדבר אכן נעשה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ