בצה"ל מעריכים: סיכון גדול להסלמה בגדה בהיעדר פעולות להרגעת השטח

לפי הצבא, שיפור כלכלת הגדה ושיתוף פעולה הדוק עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים חיוניים למניעת הידרדרות; הערכה: נשאת מלחם פעל בהשראת דאעש

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבוצת פלסטינים במדי צבא ובברדסים ובדגלים צועדים בהלוויית חברם שנהרג מאש צה"ל, לפני שבועיים בבית לחם
גילי כהן

בחלוף כמעט ארבעה חודשים מאז החל גל הפיגועים, בצה"ל סבורים כי ישנו פוטנציאל גדול להסלמה בגדה המערבית אם לא ייעשו פעולות מרגיעות - בין אם באמצעות שיפור כלכלי, ובין אם בשיתוף פעולה הדוק עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

בצבא מציינים לחיוב את העובדה שלא נרשמו כמעט מקרים שבהם בעלי היתר עבודה ביצעו פיגועים - למעט מבצע הפיגוע בבית פנורמה בתל אביב שהיה בעל היתר שהייה בישראל ומבצע הפיגוע במודיעין שעבד ברישיון באתר בנייה. בשבוע שעבר הדגיש הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי בצה"ל "עומדים על כך שתהיה הפרדה בין טרור לאוכלוסייה", והוסיף כי יציאת 120 אלף פלסטינים לעבוד בישראל ובהתנחלויות בגדה מהווה "אינטרס ישראלי וזה (גורם) מרסן". 

אתמול (שני), בעקבות הפיגוע בבית חורון, הוחלט על הטלת כתר סביב לכפר בית עור א-תחתא. גם היום, המחסומים המונעים יציאת פלסטינים תושבי הכפר עדיין פועלים, למעט מקרים שמוגדרים הומניטריים (כמו חולים או נשים בהריון).

בצבא טוענים אמנם כי ישנה ירידה במספר הפיגועים - גם כאלו הנחשבים לקשים, וכן במספר ההפגנות המתרחשות במוקדי הפעילות בגדה, אך הפיגועים האחרונים - בעתניאל, בתקוע, בענתות ואתמול בבית חורון - מסמנים שינוי מגמה, במסגרתו מבצעי הפיגועים מבצעים את מעשיהם בתחומי ההתנחלויות. בצה"ל עדיין סבורים כי לא מדובר בפעילות מאורגנת אלא בצעירים הפועלים באופן לא ממוסד כאשר אירוע רודף אירוע ו"מדביק" אותו, אך שורת הפיגועים האחרונה שבוצעה בתוך ההתנחלויות מעוררת חשש במערכת הביטחון כי תגרור אחריה חקיינים שינסו להוציא לפועל פיגועים במתכונת דומה.

בצה"ל טוענים כי על אף הפוטנציאל לביצוע פיגועי ירי רבים, כמו זה שנעשה באיתמר בו נרצחו בני הזוג נעמה ואיתם הנקין, מספרם עדיין נמוך. ההסבר לכך, לדעת הצבא, נעוץ בשני משתנים: חמושי התנזים לא מעורבים בגל הטרור, ורוב הציבור הפלסטיני לא יוצא לרחובות. בצבא מציינים כי מבצעי הפיגועים הם דור "פוסט-אוסלו", ומוסיפים כי האוכלוסייה המבוגרת יותר, בוגרי האינתיפאדות, כמו למשל בקבאטיה ובסעיר, ניסו למנוע מצעירי העיירות מלבצע פיגועי דקירה. עם זאת, להערכת הצבא, יש פוטנציאל לשימוש גבוה יותר בנשק חם לאור הימצאותו בשטח. 

ההערכה הצבאית שמה דגש גם על ההתפתחויות הנוגעות לרצועת עזה. בישראל הצהירו בשבוע שעבר כי חמאס משקיע מאמץ צבאי בשיקום יכולותיו, בין היתר בבניית מנהרות בשטח מדינת ישראל ובחידוש מלאי הרקטות שלו. בצה"ל מעריכים כי יש סבירות לכך שיתפתח עימות ברצועת עזה, אך טוענים כי הסלמה כזו עשויה לנבוע בין היתר מחישוב שגוי של צעדים או תגובות ישראליות, או כברירת מחדל מצד חמאס שיבקש לשנות מהיסוד את המצב השורר בעזה.

גם בנוגע לגבול הצפון, מעריכים בצה"ל כי ישנה סבירות - שהוגדרה "בינונית" - לכך שתתפתח הסלמה עם חיזבאללה. הארגון, כך טוענים בצבא, לא מעוניין להוביל הסלמה יזומה נגד ישראל, אך ייתכן שפעילות נקודתית תבעיר את השטח. חיזבאללה, כך סבורים בצבא, מוכן לקחת סיכונים ומשקיע רבות בפיתוח יכולות נגד ישראל, בין אם באמצעות רקטות מדויקות וכבדות יותר, ובין אם במחשבה על לחימה בתוך שטח הארץ. עם זאת, היקף האבדות שסופג הארגון בסוריה - יותר מ-1,300 הרוגים, כמעט פי שניים ממלחמת לבנון השנייה, וכעשרת אלפים פצועים - מהווה משקל משמעותי עבורו.

בנוסף, בצה"ל מזהים כי מחוז סיני של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) החל לעסוק יותר ויותר בישראל ולדבר על פעילות נגדה בתקשורת. אמנם, כעת כאלף פעילי הארגון נלחמים בעיקר בצבא המצרי, אך בצה"ל מעריכים כי האיום על ישראל הופך לסביר יותר. כבר כעת, למעשה, מעריכים בצה"ל כי בישראל בוצע פיגוע בהשראת פעילות ארגון דאעש. לפי ההערכות בצבא, נשאת מלחם, שביצע את פיגוע הירי בתל אביב ב-1 בינואר שאב את ההשראה למעשיו מדאעש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ