שלושה תושבי ערערה מואשמים בסיוע לאחר מעשה למחבל נשאת מלחם שביצע את הפיגוע בתל אביב ורצח נהג המונית בתחילת החודש. מכתב האישום, שהוגש היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי בחיפה, עולה כי מלחם תכנן לבצע פיגוע נוסף בעפולה. 

שניים מהנאשמים, אמין ומוחמד מלחם, הם קרובי משפחתו של המחבל. נאשם שלישי איוב ראשיד, גם הוא תושב ערערה. אמין מלחם וראשיד מואשמים בנוסף בעבירות של חיפוי על עבירות וניסיון לקשר לסיוע לאויב במלחמה. ראשיד מואשם גם בעבירות נשק ואיומים. לפי כתב האישום, השניים סיפקו לנשאת מלחם כסף מזומן, סיגריות וסמים. מוחמד מלחם מואשם בכך שרכש עבור המחבל  טלפון סלולרי. 

על פי כתב האישום, לאחר הפיגוע עלה מלחם על מונית ברחוב אבן-גבירול ורצח את נהג המונית אמין שעבאן. מלחם נטש את המונית בדרך נמיר לאחר שהתקשה להפעיל את הרכב. לפני שעזב את תל אביב, הוא תלה דגל של דאעש ודגל נוסף עם הכיתוב "אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד שליח אללה" על בניין בשכונת רמת אביב.

לפי שב"כ, בטלפון הנייד של נשאת מלחם שאותר ברמת אביב נמצאו סרטונים בהם הוא מפרט את שנאתו לאויבי האסלאם - שיעים, נוצרים ויהודים. אתמול העריכו בצבא כי מלחם ינק את ההשראה לפעילותו מארגון המדינה האסלאמית. עוד התגלו בטלפון תכנים נוספים, ששימשו "כהכנה נפשית טרם יציאה לפיגוע", לשון הודעת השב"כ. 

סרטונים מתוך הטלפון הנייד של נשאת מלחם

בהמשך נסע מלחם בתחבורה ציבורית לערערה, שם הסתתר במחסן ששייך לאמין מלחם. השניים נפגשו במחסן והמחבל סיפר לקרוב משפחתו על הפיגוע והרצח שביצע. נשאת מלחם הסביר, כך על פי כתב האישום, כי ברצונו להיות שאהיד ולכפר על התנהגותו בעבר - שנגדה לדבריו את ערכי האיסלאם. מהחקירה עולה שמלחם תכנן וביצע את הפיגוע לבדו, ללא מעורבות של איש.

בתוך כך פורסם ברשת ב' כי המשטרה התעלמה מדיווח של שתי צעירות שראו את המחבל הנמלט באוטובוס בצפון תל אביב זמן קצר לאחר הפיגוע.  על פי הפרסום, השתיים זיהו את מלחם ודיווחו על כך למעסיקן אשר התקשר למוקד המשטרה, אך איש לא שב אליו לבקש עוד פרטים. רק לאחר איתורו של מלחם בדקה המשטרה את העדויות, כך נטען. גורמים המעורים בחקירה אישרו לרשת ב' כי המידע של שתי הצעירות אומת על ידי החוקרים. טרם התקבלה תגובת המשטרה. 

לפי כתב האישום, נשאת מלחם סיפר לקרוב משפחתו כי בכוונתו לבצע פיגוע נוסף בעפולה ולהשתמש בכל התחמושת שברשותו כדי להרוג כמה שיותר בני אדם. הוא ציין כי נותרו ברשותו 32 כדורים וביקש ממנו לסייע בהשגת תחמושת נוספת. אמין מלחם ענה לו שעדיף לבצע פיגוע במחנה 80 ליד פרדס חנה, והשניים לא הגיעו להסכמה. בהמשך נשאת מלחם אמר כי אחרי הפיגוע בעפולה, בכוונתו לבצע פיגוע נוסף בתל אביב או באחת מערי הצפון. בהמשך הצטרף מוחמד מלחם ופגש את נשאת מלחם במחסן ואף רכש עבורו טלפון סלולרי. במשך השהות במחסן, אמין סיפק לנשאת אוכל וספר קוראן. אמין אף הציע לנשאת להסתתר בבית הנטוש אליו עבר בהמשך ולידו נתפס. 

עוד נכתב בכתב האישום כי ב-6 בינואר בשעות הערב הגיע נשאת מלחם למכולת בערערה כשהוא נושא נשק ופניו מוסתרות. הוא ביקש מאיוב ראשיד, שעבד במכולת, כסף וסיגריות. בהמשך נשאת סיפר לראשיד שבכוונתו לבצע פיגוע נוסף וביקש ממנו לסייע בהשגת תחמושת. בכתב האישום מוזכרים גם שמותיהם של שלושה בני אדם שנעצרו בפרשה ושוחררו. השלושה קיבלו פניה מראשיד בבקשה שיעזרו לו להשיג תחמושת עבור מלחם - אך סירבו לסייע.

סנגורו של אמין מלחם, עו"ד עלי סעדי, אמר כי נשאת מלחם איים על מרשו שאם הוא לא יעזור לו הוא יהרוג את אשתו והבן שלו. בתום הדיון אמר סעדי כי יתייחס לעומק כתב האישום רק לאחר קבלת החומר. סנגורו של ראשיד, עו"ד ג'מיל חטיב, אמר שיש פער עצום בין מה שכתוב בכתב האישום לבין הגרסה שמרשו מסר, וכי עורכי הדין לא ציפו לסעיף אישום של סיוע לאויב בשעת מלחמה. לדבריו, מרשו דיווח למשטרה אודות מקום המצאותו של מלחם וסייע להם למצוא אותו, ולכן "לא צריך להתייחס אליו בצורה הזאת".

עורכת דין שונית קדם נימצן, התובעת מטעם פרקליטות מחוז חיפה, אמרה כי
"מדובר בעבירות חמורות ביותר, גם שמתייחסות לסיוע לאחר מעשה, וגם קשירת קשר לביצוע פיגוע נוסף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ