במוקד המשטרה התעלמו משתי נשים שדיווחו שראו את נשאת מלחם לאחר הפיגוע

שתי הצעירות נסעו ביום הפיגוע באוטובוס לצד אדם שבגדיו היו מוכתמים בדם. עם פרסום תמונת המחבל התעורר חשדן והן פנו כמה פעמים למשטרה, אך לא זכו למענה

יניב קובוביץ
נעה שפיגל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנאשמים בסיוע לנשאת מלחם בבית המשפט המחוזי בחיפה, היום
הנאשמים בסיוע לנשאת מלחם בבית המשפט המחוזי בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

רצף של מחדלים שמתגלה היום (רביעי) שופך אור על נסיבות בריחתו ותפיסתו המאוחרת של המחבל נשאת מלחם. לאחר שמלחם נמלט מזירת הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב ורצח את נהג המונית אמין שעבאן, הוא לקח את מוניתו של שעבאן ונטש אותה באזור צומת גלילות. משם נסע באוטובוס צפונה. לפי דיווח ברשת ב', מלחם עורר את חשדן של שתי צעירות שנסעו לצדו באוטובוס ואלה פנו למשטרה, אך נתקלו בהתעלמות.

לפי דיווח ברשת ב', האחיות ישבו סמוך למלחם, ושמו לב למשקפיים יוצאי הדופן שהרכיב. לדבריהן, הוא נראה לחוץ ובגדיו היו מוכתמים בדם. מראה האיש הבהיל אותן והן ביקשו לרדת מהאוטובוס, אך הנהג אמר להן כי הנוסע החשוד ממילא מתכוון לרדת בקרוב. עם ירידתו שמעו את הנהג אומר לו כי מהתחנה שבה ירד יוכל לנסוע לוואדי ערה.

באותו ערב, כשפורסמה תמונת המחבל, חשדו האחיות כי זהו הנוסע שישב לצדן. הן שיתפו בחשדן את מעסיקה של אחת מהן, והוא התקשר למוקד 100 של המשטרה, שם נאמר לו כי "יחזרו אליו". בחצות, משלא יצרו עמו קשר, התקשר בשנית אל המוקד. הפעם הפנו אותו למוקד 110, שאינו מיועד לפניות דחופות. הוא המתין על הקו חצי שעה ומשלא קיבל מענה התייאש. ביום ראשון פנתה אחת האחיות למשטרה, אך גם היא לא זכתה להתייחסות והופנתה שוב למוקד 110. לאחר מכן פנתה למשטרת זבולון הקרובה למקום מגוריה, ושם השיבו לה: "אם לא חזרו אליך עד עכשיו - זה סימן שזה לא רלוונטי".

המעסיק החליט לשתף במידע את כתבת רשת ב' כרמלה מנשה, והמידע נחשף על ידה זמן קצר לאחר תפיסתו של נשאת מלחם. הדיווח שמסרו האחיות טופל ונמצא נכון רק לאחר מותו של מלחם, כשהאירוע תוחקר. לפי הדיווח ברשת ב', המשטרה גבתה את עדויותיהן רק לאחר פנייתם של הכתבים מנשה ולירן כוג'הינוף אל בכיר במשטרת ישראל, שהיה מעורב בחקירת הפרשה.

עדות האחיות שראו אדם הנחשד כנשאת מלחם

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה כי שיחת הצעירות התקבלה שעות לאחר האירוע ולאחר שהצעירות ירדו מהאוטובוס  וכי "דיווח אחד המציע אינדיקציה כזו או אחרת, אמינה ככל שתהיה, נשקל תוך סינכרון בין אלפי דיווחים ומידעים וההיערכות המבצעית מבוססת ממילא על תמונת מודיעין רחבה באופן המכסה את מירב ההערכות המקצועיות". עוד נמסר מהמשטרה כי "הפנייה למוקד נבדקה ועל אף אי הבהירות הרבה נעשו פעולות דוגמת איתור נהג האוטובוס ותשאול עדים רלוונטיים, כפי שנעשה בגין פניות רבות נוספות, לצורך חיזוק תמונת המצב והבנתה".

במשטרה הוסיפו כי מיד עם סיום המבצע ללכידת מלחם הורה המפכ"ל רוני אלשיך על ביצוע תחקיר מקיף בראשות ראש אגף המבצעים לבחינת תפקוד כלל היחידות והכוחות שפעלו במהלך המבצע, כולל תפקוד המוקדים והמענה לפניות אלפי האזרחים שהתקשרו. עוד נמסר כי "ממצאי התחקירים והלקחים ילמדו ויאושרו, כולל שיפורים טכנולוגיים נדרשים".

מוקד 100 עלה לכותרות בקיץ 2014, בפרשת חטיפת ורציחת שלושת הנערים אייל יפרח, גיל־עד שער ונפתלי פרנקל בגוש עציון. ועדת בדיקה קבעה כי "נפל כשל חמור בהתנהלות מוקד 100 במחוז ש"י". הוועדה מצאה כי לאחר ששער התקשר למוקד 100 ודיווח "חטפו אותי" והשיחה נותקה, אנשי המוקד ניסו שמונה פעמים לחייג למספר בחזרה ללא הצלחה, ואז הוחלט במוקד לסיים את העיסוק בשיחה. 

מוקדם יותר היום הואשמו שלושה תושבי ערערה בסיוע לאחר מעשה למחבל נשאת מלחם. מכתב האישום, שהוגש היום בבית המשפט המחוזי בחיפה, עולה כי מלחם תכנן לבצע פיגוע נוסף בעפולה. 

שניים מהנאשמים, אמין ומוחמד מלחם, הם קרובי משפחתו של המחבל. נאשם שלישי איוב ראשיד, גם הוא תושב ערערה. אמין מלחם וראשיד מואשמים בנוסף בעבירות של חיפוי על עבירות וניסיון לקשר לסיוע לאויב במלחמה. ראשיד מואשם גם בעבירות נשק ואיומים. לפי כתב האישום, השניים סיפקו לנשאת מלחם כסף מזומן, סיגריות וסמים. מוחמד מלחם מואשם בכך שרכש עבור המחבל  טלפון סלולרי. 

על פי כתב האישום, פני שעזב מלחם את תל אביב, הוא תלה דגל של דאעש ודגל נוסף עם הכיתוב "אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד שליח אללה" על בניין בשכונת רמת אביב. לפי שב"כ, בטלפון הנייד של מלחם שאותר ברמת אביב נמצאו סרטונים בהם הוא מפרט את שנאתו לאויבי האסלאם - שיעים, נוצרים ויהודים. אתמול העריכו בצבא כי מלחם ינק את ההשראה לפעילותו מארגון המדינה האסלאמית. עוד התגלו בטלפון תכנים נוספים, ששימשו "כהכנה נפשית טרם יציאה לפיגוע", לשון הודעת השב"כ. 

בהמשך הגיע מלחם לערערה והסתתר במחסן ששייך לאמין מלחם. השניים נפגשו במחסן והמחבל סיפר לקרוב משפחתו על הפיגוע והרצח שביצע. נשאת מלחם הסביר, כך על פי כתב האישום, כי ברצונו להיות שאהיד ולכפר על התנהגותו בעבר - שנגדה לדבריו את ערכי האיסלאם. מהחקירה עולה שמלחם תכנן וביצע את הפיגוע לבדו, ללא מעורבות של איש.

לפי כתב האישום, נשאת מלחם סיפר לקרוב משפחתו כי בכוונתו לבצע פיגוע נוסף בעפולה ולהשתמש בכל התחמושת שברשותו כדי להרוג כמה שיותר בני אדם. הוא ציין כי נותרו ברשותו 32 כדורים וביקש ממנו לסייע בהשגת תחמושת נוספת. אמין מלחם ענה לו שעדיף לבצע פיגוע במחנה 80 ליד פרדס חנה, והשניים לא הגיעו להסכמה. בהמשך נשאת מלחם אמר כי אחרי הפיגוע בעפולה, בכוונתו לבצע פיגוע נוסף בתל אביב או באחת מערי הצפון. בהמשך הצטרף מוחמד מלחם ופגש את נשאת מלחם במחסן ואף רכש עבורו טלפון סלולרי. במשך השהות במחסן, אמין סיפק לנשאת אוכל וספר קוראן. אמין אף הציע לנשאת להסתתר בבית הנטוש אליו עבר בהמשך ולידו נתפס. 

סרטונים מתוך הטלפון הנייד של נשאת מלחם

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ