המשטרה: תחקור הנוסעות שנתקלו במחבל מלחם לא היה משנה, זו סערה בכוס מים

ניצב אהרון אקסול התייחס במסיבת עיתונאים לדיווחים לפיהם מוקד המשטרה התעלם מצעירות שנסעו עם מלחם ביום הפיגוע. לדבריו, שיחת הטלפון הראשונה בעניינן התקבלה 5 שעות לאחר הפיגוע

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצב אהרון אקסול במסיבת עיתונאים, הערב
ניצב אהרון אקסול במסיבת עיתונאים, הערבצילום: מוטי מילרוד

ראש אגף שיטור וביטחון במשטרה, ניצב אהרון אקסול, אמר הערב (רביעי) כי תחקור בזמן אמת של הצעירות שנסעו עם המחבל נשאת מלחם באוטובוס ודיווחו על כך, לא היה מוביל לשינוי בהתנהלות המשטרה. אקסול הגדיר את הטענות לפיהן נפל פגם בהתנהלות מוקד המשטרה לאחר הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב כ"סערה בכוס מים". 

לפי הפרסום היום ברשת ב', שתי צעירות שנתקלו במחבל נשאת מלחם לאחר שנמלט מזירת הפיגוע ברחוב דיזנגוף ורצח את נהג המונית אמין שעבאן, התקשרו למוקד לאחר הפיגוע אך פניותיהן לא זכו למענה הולם. "אני קובע חד משמעית - גם אם היינו מתחקרים את הבנות באותו ערב זה לא היה משנה את הפעילות המבצעית", אמר ניצב אקסול במסיבת עיתונאים.

אקסול הדגיש כי שיחת הטלפון הראשונה, שהתקבלה ממעסיקן של אחת הצעירות ביום הפיגוע, התקבלה חמש שעות לאחר האירוע. "הידיעה הועברה לגורמי המודיעין של המשטרה שטיפלו בחקירה", אמר. "צריך לזכור שהיו אלפי שיחות לגבי החשוד, והן נותבו לפי אופי הידיעה והחשיבות שלה ולשיחות האלה הגבנו במהירות".

"האפשרות שנשאת נמצא בצפון היתה לנגד עינינו. באותו ערב הימ"ר פשט על בתים בוואדי ערה", הוסיף אקסול. "משטרת ישראל פעלה בצורה חדה וברורה".

עדות האחיות שראו אדם הנחשד כנשאת מלחם

לפי הדיווח ברשת ב', מלחם עורר את חשדן של שתי הצעירות שנסעו לצדו באוטובוס עליו עלה לאחר שנטש את מוניתו של שעבאן באזור צומת גלילות. הצעירות העידו כי הוא נראה לחוץ ובגדיו היו מוכתמים בדם. הן ביקשו לרדת מהאוטובוס, אך הנהג אמר להן כי הנוסע החשוד ממילא מתכוון לרדת בקרוב. עם ירידתו שמעו את הנהג אומר לו כי מהתחנה שבה ירד יוכל לנסוע לוואדי ערה.

באותו ערב, כשפורסמה תמונת המחבל, חשדו האחיות כי זהו הנוסע שישב לצדן. הם שיתפו בחשדן את מעסיקה של אחת מהן, והוא התקשר למוקד 100 של המשטרה, שם נאמר לו כי "יחזרו אליו". בחצות, משלא יצרו עמו קשר, התקשר בשנית אל המוקד. הפעם הפנו אותו למוקד 110, המיועד לפניות דחופות. הוא המתין על הקו חצי שעה ומשלא קיבל מענה התייאש. ביום ראשון פנתה אחת האחיות למשטרה, אך גם היא לא זכתה להתייחסות והופנתה שוב למוקד 110. לאחר מכן פנתה למשטרת זבולון הקרובה למקום מגוריה, ושם השיבו לה: "אם לא חזרו אליך עד עכשיו - זה סימן שזה לא רלוונטי". הדיווח שמסרו האחיות נמצא נכון רק לאחר מותו של מלחם, כשהאירוע תוחקר. 

במשטרה הוסיפו כי מיד עם סיום המבצע ללכידת מלחם הורה המפכ"ל רוני אלשיך על ביצוע תחקיר מקיף בראשות ראש אגף המבצעים לבחינת תפקוד כלל היחידות והכוחות שפעלו במהלך המבצע, כולל תפקוד המוקדים והמענה לפניות אלפי האזרחים שהתקשרו. עוד נמסר כי "ממצאי התחקירים והלקחים ילמדו ויאושרו, כולל שיפורים טכנולוגיים נדרשים".

ביקורת רבה נמתחה על התנהלות מוקד 100 בקיץ 2014, בפרשת חטיפת ורציחת שלושת הנערים אייל יפרח, גיל־עד שער ונפתלי פרנקל בגוש עציון. ועדת בדיקה קבעה כי "נפל כשל חמור בהתנהלות מוקד 100 במחוז ש"י". הוועדה מצאה כי לאחר ששער התקשר למוקד 100 ודיווח "חטפו אותי" והשיחה נותקה, אנשי המוקד ניסו שמונה פעמים לחייג למספר בחזרה ללא הצלחה, ואז הוחלט במוקד לסיים את העיסוק בשיחה. 

מוקדם יותר היום הואשמו שלושה תושבי ערערה בסיוע לאחר מעשה למחבל נשאת מלחם. מכתב האישום, שהוגש היום בבית המשפט המחוזי בחיפה, עולה כי מלחם תכנן לבצע פיגוע נוסף בעפולה.

סרטונים מתוך הטלפון הנייד של נשאת מלחם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ