פצוע קשה בפיגוע דקירה בתחנת דלק בגבעת זאב

המחבל, תושב בית נבאלא בן 18, נתפס במקום לאחר שדקר את הפצוע, בן 35, בפלג גופו העליון. בכפר שממנו יצא אחד ממבצעי הפיגוע שבו נרצחה שלומית קריגמן נמשך הכתר זה היום הרביעי

ניר חסון
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוותי טיפול נמרץ מטפלים בפצוע בגבעת זאב, הלילה
צוותי טיפול נמרץ מטפלים בפצוע בגבעת זאב, הלילהצילום: קבוצת מדברים תקשורת

אדם נפצע באורח קשה אמש (רביעי) בפיגוע דקירה בכניסה לתחנת דלק בגבעת זאב, על כביש 436 סמוך לצומת גבעונים. המחבל, עבאדה אבו-ראס, נתפס במקום. הפצוע, כבן 35, נפצע בפלג גופו העליון, פונה לבית החולים שערי צדק בירושלים והועבר לחדר הניתוח כשמצבו לא יציב. הבוקר הודיע בית החולים כי הוא מאושפז ביחידה לטפול נמרץ כשהוא מונשם ומורדם במצב יציב.

לפי הודעת המשטרה, המחבל, תושב ביר נבאלא כבן 18, הגיע לתחנת הדלק וזיהה בני זוג שהיו במקום. הוא הלך אחריהם ובכניסה לחנות שבתחנה שלף סכין שנשא עמו ודקר את הגבר פעמיים בגבו. הוא נמלט ואזרחים שהבחינו בו החלו לרדוף אחריו. במהלך המנוסה השליך המחבל את הסכין ולאחר שרץ כ-200 מטרים הוא נתפס. ניידת משטרה שטיפלה באירוע אחר בסמוך הוזעקה והגיעה תוך זמן קצר מאוד למקום ההשתלטות. השוטרים עצרו את המחבל, שאחז סכין נוספת. הוא פונה במצב קל לבית החולים הדסה הר הצופים. 

מתנדב באיחוד הצלה שהגיע לזירת האירוע, נחי אוסטרי, אמר כי הפצוע הינו חרדי. "הפצוע היה בהכרה מעורפלת", אמר אוסטרי. "יחד עם מתנדבים נוספים הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני ולאחר מכן הוא פונה בניידת טיפול נמרץ לבית החולים".

מוקדם יותר אתמול סוכל פיגוע דקירה באחת מעמדות הבידוק במחסום קלנדיה. חיילי משטרה צבאית ומאבטחים של המעבר תפסו את הפלסטיני שניסה לבצע את הפיגוע. 

שוטר אוחז בסכין ששימשה את המחבל, הלילהצילום: אוליבייה פיטוסי

בתוך כך, הכפר בית עור א־תחתא, שממנו יצא אחד ממבצעי הפיגוע שבו נרצחה שלומית קריגמן בבית חורון לפני שלושה ימים, מצוי עדיין תחת כתר שהטיל הצבא המונע את הכניסה והיציאה מהכפר. אתמול פנה המוקד להגנת הפרט אל מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, בדרישה להסיר את הכתר מעל הכפר, וטען כי מדובר בענישה קולקטיבית כלפי תושביו.

הצבא הטיל את הכתר שעות לאחר הפיגוע, שאותו ביצע תושב הכפר איבראהים עלאן, בן 22, יחד עם חוסיין אבו גוש, בן 17, ממחנה הפליטים קלנדיה. בלילה שבין שלישי ורביעי מיפו כוחות צבא את בתיהם של שני המחבלים לקראת הריסתם.

לפי הנחיות הצבא, חיילים הוצבו בכניסה לכפר ובודקים את המבקשים לצאת ממנו. היציאה מותרת רק במקרים שהוגדרו כהומניטאריים, למשל למי שנזקקים לטיפול רפואי. התושבים מנועים מלצאת לעבודה מחוץ לכפר. לפי הצבא, הכנסת סחורות אל הכפר, שבו מתגוררים כ–6,000 איש, מותרת.

הכתר על בית עור א־תחתא קשה מהכתרים שהוטלו על כפרים פלסטיניים מאז החל גל הטרור הנוכחי. לרוב הציב הצבא מחסומים בכניסות אל הכפרים שמהם יצאו מחבלים וערך בידוק ביטחוני ליוצאים ממנו ולנכנסים אליו, אך לא הגביל באופן מוחלט את התנועה אליו ומחוצה לו.

בפניית המוקד להגנת הפרט, שהוגשה על ידי עו"ד ידין עילם, דורש הארגון להסיר את הכתר, אחרת יפנה לערכאות משפטיות. לטענתו, המדיניות שהביאה להטלת הכתר על הכפר סותרת התחייבויות מפורשות של המדינה לבית המשפט העליון, שניתנו בעתירות שעסקו בהטלת כתרים על יישובים פלסטיניים בעבר.

מדובר צה"ל נמסר כי "הפנייה התקבלה ותיבחן בידי הגורמים הרלוונטיים".

לפי הערכת מצב של צה"ל שפורסמה שלשום, ישנו פוטנציאל גדול להסלמה בגדה המערבית אם לא יינקטו בהקדם פעולות מרגיעות  - בין אם באמצעות שיפור כלכלי, ובין אם בשיתוף פעולה הדוק עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. בצבא טוענים אמנם כי ישנה ירידה במספר הפיגועים - גם כאלו הנחשבים לקשים, וכן במספר ההפגנות המתרחשות במוקדי הפעילות בגדה, אך הפיגועים האחרונים - בעתניאל, בתקוע, בענתות ובבית חורון - מסמנים שינוי מגמה, במסגרתו מבצעי הפיגועים מבצעים את מעשיהם בתחומי ההתנחלויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ