קוצר בשנה עונשו של קצין צה"ל שסחר בסמים

רב סרן ערן קבלו, שמכר כ-150 קילוגרם חשיש ו-10 קילו הרואין שנתפסו בגבול ישראל-מצרים, ירצה 12 שנות מאסר במקום 13. פרקליטו: הוא קצין מצטיין, ראוי לקצר משמעותית את עונשו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן קבלו, הקצין שהורשע בסחר בסמים, ב-2013. לצדו נראים עורכי דין וחייל נוסף
קבלו (במרכז התמונה), ב-2013צילום: אילן אסייג

עונשו של קצין צה"ל שהורשע בסחר בסמים הומתק בשנה, והוא ירצה 12 שנות מאסר במקום 13. רב סרן ערן קבלו, שהורד בדרגה לאחר הרשעתו ב-2013, ערער על חומרת ענישתו באמצעות עורכי דינו מהסנגוריה הצבאית. מנגד, גם התביעה הצבאית ערערה על העונש שנגזר על הקצין בטענה כי מדובר בעונש קל מדי.

אתמול (רביעי) קיבל בית הדין הצבאי לערעורים את בקשתו של קבלו, והחליט כי ירצה 12 שנות מאסר, ולא 13 שנים כפי שנקבע בגזר הדין. לטענת הרכב בית הדין, אלו מצאו לנכון "למתן במידת מה את עונש המאסר בפועל של המערער, בהתחשב בעיקרון אחידות הענישה". עוד התחשבו השופטים בנסיבותיו האישיות של קבלו, ובכך שהתוודה על מעשיו והביע חרטה עליהם.

קבלו הורשע בכך שניצל את תפקידו כדי לקחת לעצמו חלק מהסמים שהוברחו לגבול ישראל-מצרים. במקום להעביר את הסמים למשטרה כפי שנדרש מתפקידו, הוא העביר רק חלק מהם, ואת היתר השאיר ברשותו ומכר לפקודו לשעבר, אבי שלום. בסך הכל מכר קבלו כ-144 קילוגרם של חשיש, ועוד 10 קילוגרמים של הרואין. הרווח שהיה אמור לגרוף לכיסו היה למעלה מ-1.7 מיליון שקלים. עד למעצרו, קבלו קיבל כ-340 אלף שקלים עבור הסמים שהעביר. בית הדין הצבאי בפיקוד הדרום גזר עליו 13 שנות מאסר, והחליט לגרש אותו מהצבא ולשלול את דרגותיו.

סנגורו של הקצין, עו"ד סרן (במיל') ליאור שטלצר, מסר כי "מדובר בקצין מצטיין שנתן את כל כולו למדינת ישראל בשירות תובעני במשך 12 שנים, תוך חירוף נפשו במבצעים ומלחמות, ולמרבה הצער בפרק זמן קצר של שלושה חודשים בלבד נגרר לביצוע העבירות על ידי חברו האזרח שיזם את הדברים ולחץ עליו לסייע לו. בית הדין לערעורים דחה את ערעור התביעה הצבאית וקיבל את ערעור הסנגוריה, כך שהעונש קוצר ל-12 שנים והותאם לזה של האזרח. לטעמנו ראוי היה בנסיבות המיוחדות בעניינו של מרשינו לקצר משמעותית את עונשו, ונקווה שוועדת השחרורים הצבאית שתתכנס בעניינו בעוד כשנה וחצי תקבל את עמדתנו ותורה על שחרורו".

לצד שטלצר, ייצגו את קבלו מטעם הסנגוריה הצבאית גם אל"מ (מיל') אבי עמירם וסא"ל עאסם חאמד.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, בעברות של סחר בסם מסוכן, קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים והתנהגות שאינה הולמת ל-12 שנות מאסר בפועל וגירושו מהצבא. בעת ביצוע העבירות הנאשם שירת כקצין אג"מ של החטיבה הדרומית באוגדת עזה, וכחלק מתפקידו פיקח על תפיסות הסמים בגבול ישראל-מצרים. הנאשם נטל מהסמים אותם תפס במסגרת תפקידו והעביר כעשרה קילוגרם הרואין וכ-94 קילוגרם קנאביס לאזרח". 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ