ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל דחתה הערב (שישי) את יוזמת השלום החדשה של שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס. פקיד ישראלי בכיר ציין כי שר החוץ של צרפת אמר מראש שאם יוזמתו תגיע למבוי סתום - פריז תכיר במדינה פלסטינית ואמירה זו מהווה תמריץ לפלסטינים להגיע למבוי סתום. "כך לא ניתן לנהל משא ומתן ולא להשיג שלום", אמר הפקיד הבכיר.‎

הרשות הפלסטינית בירכה על היוזמה ומזכיר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת אמר כי הפלסטינים "מקדמים בברכה את הרעיון הצרפתי לקדם מעורבות בינלאומית רצינית במטרה לסיים את הכיבוש הישראלי שהחל ב-1967".‎‎ עריקאת הוסיף כי הפלסטינים ייצרו קשר בימים הקרובים עם צרפת ועם מדינות נוספות, על מנת לקדם את הוועידה שתתבסס על החוק הבינלאומי ועל החלטות האו"ם‎.

דובר הבית הלבן אמר בתגובה כי "עמדתו היא שעדיף לקיים משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים על מנת להגיע להסכמות על הסדר קבע". בכירים בוושינגטון אמרו כי הם מסרבים להעלות השערות בנוגע לוועידת השלום המתוכננת על ידי צרפת, והוסיפו כי ארה"ב תמשיך לעמוד בקשר עם השותפים לתהליך כדי להגיע לפתרון של שתי מדינות.

מוקדם יותר היום אמר שר החוץ של צרפת לורן פאביוס כי צרפת מתכוונת לנסות ולכנס ועידת שלום בינלאומית בשבועות הקרובים, כדי להתניע מחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. הוא הוסיף כי אם היוזמה תיכשל, צרפת תכיר במדינה פלסטינית.

פביוס דיבר במהלך נאום בכנס שגרירי צרפת ברחבי העולם שמתקיים בפריז ואמר כי "למרבה הצער אנחנו רואים שהבנייה בהתנחלויות נמשכת". "אסור לנו לאפשר לפתרון שתי המדינות למות. זו האחריות שלנו כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם", הוסיף.

פאביוס ציין כי צרפת מעוניינת שבוועידת השלום ישתתפו הישראלים והפלסטינים וכן גורמים בינלאומיים כמו ארה"ב, מדינות אירופה ומדינות ערב. "המטרה היא לשמר ולהשיג את פתרון שתי המדינות", הוא אמר. "אם הנסיון האחרון הזה להשיג פתרון באמצעות מו"מ יגיע למבוי סתום יהיה עלינו לקחת אחריות ולהכיר במדינה הפלסטינית".

יוזמתו של פאביוס תהיה אולי המהלך המדיני האחרון אותו ינסה לקדם, לפני שיעזוב את תפקידו בעוד כחודש-חודשיים. מאז כישלון יוזמת השלום האמריקאית באפריל 2014 ניסה שר החוץ הצרפתי לקדם כמה יוזמות בינלאומיות בנושא הישראלי-פלסטיני אך אף אחת מהן לא הבשילה או נשאה פרי.

בדצמבר 2014 ביקשה צרפת לקדם החלטה במועצת הביטחון של האו"ם שתגדיר עקרונות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אולם מאמציה נכשלו עקב התנגדות אמריקאית וישראלית מצד אחד וחוסר נכונות מצד הפלסטינים להגמיש את עמדותיהם כדי לנסח החלטה שתהיה מקובלת על ממשל אובמה.

בקיץ 2015 העלתה צרפת יוזמה להקמת קבוצת תמיכה בינלאומית למו"מ בין ישראל והפלסטינים. קבוצה זו התכנסה בשולי עצרת האו"ם בספטמבר האחרון בדרג שרי חוץ. במפגש השתתפו אז שרי החוץ של הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם יחד עם עוד כ-30 מדינות מערביות וערביות - ללא השתתפות של ישראל או הפלסטינים.

מאז ניסה שר החוץ לקדם החלטה של מועצת הביטחון לגינוי ההתנחלויות, אולם גם יוזמה זו לא התקדמה. בשבועות האחרונים קיימו פאביוס ובכירים צרפתים נוספים שיחות עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ובכירים נוספים ברשות, במהלכם הביע הצד הפלסטיני רצון בכינוס ועידת שלום בינלאומית שתתבסס על יוזמת השלום הערבית. הודעתו של פאביוס היא למעשה היענות להצעה הפלסטינית הזו.

בשבוע שעבר הביעו בישראל חשש מהאפשרות כי שר החוץ הצרפתי ירצה לקדם מהלך במועצת הביטחון בנושא הפלסטיני. דיפלומטים ישראלים בכירים שביקרו החודש בפריז אמרו כי המסר שקיבלו מבכירי משרד החוץ הצרפתי היה שעדיין לא נפלה החלטה אם לקדם הצעת החלטה במועצת הביטחון - בנושא ההתנחלויות או בנושא עקרונות לפתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני. מנגד, הצרפתים הכניסו להחלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי שהתקבלה לפני כחודש סעיף שקובע כי ייבחנו גם פעולות במועצת הביטחון של האו"ם בניסיון לגבש גישה רב־לאומית לתהליך השלום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ