משרד הביטחון: לא ניתן לומר מתי הטכנולוגיה חושפת המנהרות תהיה ישימה

נציג המשרד אמר כי תמחור הפיתוח כבר אושר, "אך עתה יש להיכנס לפרטים הטכנולוגיים המדויקים". הוא הבטיח להציג לוח זמנים בוועדה חשאית בשבוע הבא "כיוון שמדובר בטכנולוגיה ייחודית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד הביטחון הגיע להסכמות לגבי התקציב המיועד לפיתוח טכנולוגיה חושפת מנהרות, אך עוד לא ניתן לפרסם את לוח הזמנים הצפוי. כך אמר היום (ראשון) נציג המשרד בדיון מיוחד בנושא בעוטף עזה. ח"כ קרין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה שכינסה את הישיבה, קבעה כי על המשרד להציג בשבוע הבא את לוח הזמנים.

בישיבה מיוחדת במושב נתיב העשרה שבגבול עזה הדגישה אלהרר כי לוח הזמנים יוצג בישיבה חשאית של ועדת המשנה לביטחון של הוועדה לביקורת המדינה. לדבריה, "יותר מדי דיונים התקיימו עד כה בנושא ללא מענה הולם של משרד הביטחון. למרות הבטחה מפורשת של ראש הממשלה ושר הביטחון להקים את המכשול מסביב לרצועת עזה מיד לאחר מבצע צוק איתן, ההבטחה לא קוימה עד היום – בעוד שחמאס ממשיך לחפור מנהרות מתחת לרגלי התושבים, וממש בימים אלו", אמרה.

גורם בכיר בחמאס, חליל אלחיה, אמר לכלי תקשורת בעזה כי המנהרה שבה נהרגו שבעה מאנשי הארגון היא אותה מנהרה שבה נחטף החייל אורון שאול במהלך מבצע צוק איתן בקיץ 2014.

נציג משרד הביטחון שלום גנצר אמר בדיון כי "התקיימו דיונים בהקמת המכשול אצל שר הביטחון, המועצה לביטחון לאומי וועדת החוץ והביטחון – וגם התמחור הכללי אושר, אך עתה יש להיכנס לפרטים הטכנולוגיים המדויקים". הוא סירב להתחייב מתי תסתיים העבודה על הפרטים. נציג המשרד הבטיח להציג לוח זמנים בוועדת המשנה החשאית שתדון בנושא, "כיוון שמדובר בטכנולוגיה המתפתחת בימים אלו, והיא ייחודית בעולם כולו". לדבריו, "עד כה, כל התלונות של התושבים על שמיעת קולות חפירה נבדקו על ידי צה"ל ונשללו כחפירת מנהרות". גם ינון צור, נציג המטה לביטחון לאומי הוסיף כי "לא ניתן לפרט את העבודה שנעשתה כבר בעניין, אלא בפורום סגור לתקשורת".

נציג משרד האוצר מתן יגל אמר כי משרד הביטחון טרם העביר למשרדו דרישה לתקציב מוגדר למיזם, אך הדגיש כי במשרד מודעים לעבודה הנעשית בנושא.

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, התייחס אף הוא לנושא הטיפול במנהרות בעוטף ומתח ביקורת חריפה על שר הביטחון ועל ראש הממשלה. במפגש שקיים עם ראשי מועצות אזוריות בשרון אמר הרצוג: "למה שר הביטחון וראש הממשלה מחכים? שיצאו מחבלים עם נשקים שלופים לתוך קיבוץ או מושב? הדרג המדיני צריך לתת מענה פומבי וברור לתושבים. להפסיק להסס. הם צריכים להורות לצה"ל לפוצץ את המנהרות ולחסל את האיום הזה, במיוחד אם קיימות מנהרות שכבר עברו לתוך גבולות ישראל". לדברי ראש האופוזיציה, "חמאס מתרברב ואנחנו באפס מעשה. אנחנו נתעורר יום אחד ונגלה ששוב המעטנו בחומרתו של האיום, זה יעלה לנו בדם ובצער נורא".

ראש הממשלה נתניהו אמר מאוחר יותר בכנס שגרירי ישראל בעולם במשרד החוץ כי "אנחנו פועלים בשיטתיות ובקור רוח נגד כל האיומים לרבות האיום מחמאס, גם באמצעים הגנתיים וגם באמצעיים התקפיים, וכמובן שבמידה ואנחנו נותקף ממנהרות ברצועת עזה אנחנו נפעל בעוצמה רבה מאוד נגד חמאס, ובעוצמה גדולה בהרבה מזו שהופעלה גם במבצע צוק איתן. אני חושב שמבינים את זה באזור, מבינים את זה גם בעולם. אני מקווה שלא נידרש לזה, אבל היכולות שלנו הן ההגנתיות והן ההתקפיות מתפתחות במהירות ולא הייתי מציע למישהו לנסות אותן".

ברק רביד וג'קי חורי השתתפו בהכנת הידיעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ