שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גילי כהן
ג'קי חורי
בידוק ביטחוני לרכב, היום באזור רמאללה
בידוק ביטחוני לרכב, היום באזור רמאללהצילום: רויטרס
גילי כהן
ג'קי חורי

לראשונה זה ארבעה חודשים, מאז החל גל הטרור הנוכחי, צה"ל מטיל מהבוקר (שני) כתר על רמאללה. היציאה ממנה אסורה על תושבי העיר, להוציא פועלים בעלי היתר עבודה בישראל, מקרים הומאניטריים (חולים בעיקר) ובכירי הרשות הפלסטינית, לפי אישור של מנהלת התיאום והקישור. הכניסה לעיר נמנעת מפלסטינים להוציא תושבי העיר, ערבים ישראלים ומקרים הומניטאריים. 

לפי גורם צבאי, הסיבה לצעדים הללו של צה"ל אינה רק פיגוע הירי שהיה אתמול בבית אל, שבו נפצעו שלושה חיילים. לטענתו, יש כמה התרעות באזור ומקרי ירי שלא פוענחו בגזרה.

שר הביטחון משה יעלון אמר היום ברשת ב' כי בשיחות שהתקיימו בלילה בין גורמי ביטחון ישראלים ופלסטינים, התנערו האחרונים מפיגוע הירי שבוצע אתמול. "זאת לא מדיניות, אבל בהחלט אנחנו דורשים מהם הסברים ופיקוח על אנשי המנגנונים ונושאי הנשק אצלם", אמר יעלון.

ההחלטה לכתר את העיר המרכזית ביותר בגדה המערבית, שהיא המרכז השלטוני והכלכלי של הפלסטינים, נתונה להערכת מצב של הצבא. בצה"ל אמרו כי ההחלטה התקבלה לפי הנחיות הדרג המדיני. בנוסף לרמאללה, זה כשבוע נמצא הכפר בית עור א־תחתא תחת כתר, לאחר הפיגוע בבית חורון שביצע אחד מתושבי הכפר, שבו נרצחה שלומית קריגמן.

פקק תנועה בדרך לרמאללה, היום
פקק תנועה בדרך לרמאללה, היוםצילום: אי־אף־פי

הידיעה שישראל לא תאפשר כניסה לרמאללה למי שאינם רשומים כתושבים עוררה זעם רב בגדה, בקרב עשרות אלפי פלסטינים שבאים לעיר מדי יום מאזור ירושלים ורחבי הגדה. היום בבוקר היו לחצי תנועה כבדים מסביב לרמאללה, בשל חסימת צירים וכבישים המובילים לעיר. ברמאללה ציינו שהמצב "מזכיר את תקופת האינתיפאדה השנייה", ומשמעות איסור הכניסה לעיר היא חנק ומצור.

היום בבוקר (שני) סוכל ניסיון דקירה בהתנחלות סלעית, מדרום לטול כרם — פלסטיני ניסה לדקור חייל ונורה למוות. צה"ל מסר כי הפלסטיני חצה את גדר ההפרדה, וכשהגיע כוח צה"ל למקום ניסה לדקור חייל, נורה ונהרג. ההרוג הוא אחמד חסן עבד אלטיף, בן 19, מהכפר ג'מאל. גורמים פלסטינים מסרו שהוא ניסה לחצות את הגדר כדי להגיע לישראל לחפש עבודה, כי אין לו אישור עבודה.

מחסום של צה"ל ליד רמאללה היום
מחסום של צה"ל ליד רמאללה היוםצילום: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ