מזכ"ל האו"ם פונה לישראל: "אל תירו בשליח - לא הצדקתי אלימות"

במאמר בניו יורק טיימס התייחס באן קי-מון לסערה שפרצה בשבוע שעבר כשאמר כי "זהו טבע האדם להגיב לכיבוש", וביקש לחזק את דבריו: "דבר לא מצדיק טרור", כתב, "אך הפלסטינים מאבדים תקווה בשל הכיבוש המשפיל"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון פרסם הבוקר (שני) מאמר ב"ניו יורק טיימס" שכותרתו: "ישראל, אל תירו בשליח" ובו הוא מחזק את הדברים שאמר בשבוע שעבר במועצת הביטחון, לפיהם "זהו טבע האדם להגיב לכיבוש", ומתייחס לתגובות הישראליות שבאו בעקבותיהם.

"בישראל ובשטחים הכבושים הפלסטיניים שנת 2016 החלה בדיוק כפי ש-2015 הסתיימה – עם אלימות גוברת ושיח ציבורי מקוטב", כתב באן בפתח מאמרו. "הקיטוב נראה היטב במסדרונות האו"ם בשבוע שעבר כשציינתי אמת פשוטה: ההיסטוריה מוכיחה שאנשים תמיד יתנגדו לכיבוש".

באן קי-מון נואם בוועידת מדינות אפריקה באתיופיה, אתמולצילום: אי־פי

המזכ"ל התייחס לתגובות הנזעמות של ראש הממשלה נתניהו ושל גורמים נוספים בממשלת ישראל, וכתב כי "היו מי שביקשו לירות בשליח – עיוותו את דבריי כאילו הצדקתי אלימות". לדברי באן, פיגועי הדקירה והדריסה של פלסטינים כלפי אזרחים ישראלים ראויים לגינוי, "וכך גם ההסתה לאלימות והאדרת הרוצחים", כלשונו.

"דבר לא מצדיק טרור, אני מגנה זאת בכל פה", הדגיש. "עם זאת, לא יעלה על הדעת שהצעדים הביטחוניים בלבד יעצרו את האלימות. כפי שהזהרתי במועצת הביטחון בשבוע שעבר, התסכול והמרמור הפלסטיניים גוברים תחת חצי מאה של כיבוש. התעלמות מכך לא תגרום לזה להיעלם. אף אחד לא יכול להכחיש שהמציאות היומיומית של הכיבוש יוצרת כעס וייאוש, שהם הגורמים הגדולים לאלימות ולקיצוניות והם שמערערים כל תקווה לפתרון שתי המדינות".

באן גינה במאמרו את המשך הבנייה בהתנחלויות ואת הרס הבתים הפלסטיניים, והוסיף כי הם מעכבים את השלום. "הפלסטינים, במיוחד הצעירים שבהם, מאבדים תקווה בשל מה שנראה ככיבוש משפיל, נוקשה ואינסופי, והישראלים, תחת סחרור מהתקיפות היומיומיות, כבר לא יכולים לראות מצב של שלום כולל עם הפלסטינים", כתב.

המזכ"ל הוסיף עוד כי ידידותיה של ישראל ברחבי העולם קוראות לסיום הכיבוש ולמציאות פתרון בר קיימא לסכסוך המתמשך בין הצדדים מתוך כוונות טובות, ולכן אל לה להשתלח בהן ולנסות לפתור את המצב הנוכחי. "הגיע הזמן שהישראלים, הפלסטינים והקהילה הבינלאומית יקראו את הכתובת על הקיר: הסטטוס קוו אינו יכול להימשך", סיכם. "שליטה על עם אחר תחת כיבוש בלתי מוגבל מערערת את הביטחון ואת העתיד של הישראלים והפלסטינים כאחד".

בשבוע שעבר גינה באן במהלך נאום שנשא במועצת הביטחון את המשך הבנייה בהתנחלויות, ואמר כי "הצעדים הפרובוקטיביים האלה יגדילו את אוכלוסיית המתנחלים, יחריפו את המתחים ויפגעו בסיכויים להסדר מדיני". המזכ"ל אמנם גינה את ירי הרקטות מעזה לישראל וקרא לשים סוף להסתה, אך ציין כי "כפי שעמים מדוכאים הדגימו לאורך ההיסטוריה, זהו טבע האדם להגיב לכיבוש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לנאום כי דבריו של באן "נותנים רוח גבית לטרור". לדברי נתניהו, "אין הצדקה לטרור - הרוצחים הפלסטינים לא רוצים לבנות מדינה, הם רוצים להשמיד מדינה והם אומרים זאת בריש גלי. הם רוצים לרצוח יהודים באשר הם והם אומרים זאת בריש גלי. הם לא רוצחים למען השלום והם לא רוצחים למען זכויות אדם. האו"ם מזמן איבד את הנייטרליות שלו ואת הכוח המוסרי שלו והדברים הללו של המזכ"ל לא משפרים את מצבו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ