במשטרה גילו רק אחרי יומיים שנשאת מלחם נשא שעון סלולרי שניתן לאיכון

לאחר שהמחבל מהפיגוע בתל אביב רצח את נהג המונית בצפון העיר, הוא גנב את השעון החכם שלו. רק יומיים אחר כך גילו החוקרים שהשעון החכם בידיו והעבירו את החיפושים לוואדי ערה

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות משטרה מחפשים אחרי מלחם בערערה, בחודש שעבר
יניב קובוביץ

נשאת מלחם, המחבל שביצע את הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב בחודש שעבר ולאחר מכן רצח נהג מונית בצפון העיר, עשה בזמן מנוסתו טעות שהשב"כ והמשטרה לא השכילו לנצל כדי לאתרו.

לאחר שרצח את נהג המונית אמין שעבאן, גנב מלחם את שעונו החכם של הנהג, שמשמש כטלפון נייד לכל דבר ומשדר אותות שמאפשרים לאכן את המכשיר.

כשנמצאה מוניתו של שעבאן ביום שישי אחר הצהריים בסמוך לצומת גלילות, אותרו בכלי הרכב שני הטלפונים הניידים של שעבאן. עוד באותו יום הגיעו חוקרי המשטרה לבית המשפחה בלוד, כשבשלב זה עדיין לא ידעו החוקרים אם שעבאן היה קורבן של מלחם או שהיה שותף של המחבל בתכנון הפיגוע, סייע לו להימלט ונרצח בעקבות ריב בין השניים.

החוקרים תשאלו את בני המשפחה וניסו לברר מה היה חלקו של שעבאן בפיגוע, אך לא שאלו אם ברשותו היו עוד טלפונים ניידים. "הם שאלו אותנו רק על המונית, על מי הבעלים, מתי יצא אמין מהבית ואת מי אנחנו מכירים. הם לא שיתפו אותנו במידע שיש להם. מה ששאלו אותנו ענינו להם", סיפר אחד מאחיו של שעבאן ל"הארץ".

יומיים לאחר מכן, כשהתברר לשוטרים ששעבאן נרצח על ידי מלחם ולא היה מעורב בפיגוע, שבו החוקרים לבית המשפחה, והפעם סיפרו להם איזה ממצאים נמצאו בזירה. כשהבינו בני המשפחה שבמונית נמצאו רק שני הטלפונים ולא השעון, סיפרו לחוקרים שברשותו של אמין היה גם השעון החכם. "הבנו מהר מאוד ששני מכשירי הטלפון שלו נמצאו ברכב, אבל על הגופה של אחי לא היה את השעון סמסונג שלו, הטלפון שלו, ואמרנו להם את זה מיד", סיפר אחד האחים. לדבריו, החוקרים שמעו אז לראשונה שמלחם למעשה נמלט מהמקום כשהוא מחזיק ברשותו מכשיר שמשדר אותות שניתן לאכן.

בשלב זה איכנו אנשי השב"כ את השעון החכם וקיבלו אישור ראשוני לכך שמלחם הצליח להימלט לצפון הארץ. למחרת, ביום שני בבוקר, השר גלעד ארדן סיפר בראיון שהעניק לרשת ב', תוך שהוא מפר צו איסור פרסום, שאין סיבה לחשוב שהמחבל עדיין נמצא בתל אביב. השר הדגיש בראיון שאינו יכול למסור עוד פרטים מהחקירה. ביום שני בערב כבר התקבל אישור סופי לכך שמלחם נמצא בערערה ומוקד החיפושים אחריו עבר לאזור הצפון. ביום שלישי בבוקר הודיע מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שניתן "להוריד משמעותית את המתח בגוש דן".

חוסר היכולת של שב"כ לאסוף את המידע על השעון החכם ממשפחתו של נהג המונית בזמן אמת גרמה להם לרכז את החיפושים אחרי מלחם באזור צפון תל אביב. באזור ערערה, מקום מגוריו של מלחם, פעלו כוחות אחרים שחיפשו אחר אנשים שאולי סייעו לו. רק ביום שני שינו המשטרה והשב"כ את הנחת העבודה והחלו לחפש את מלחם בערערה.

כזכור, בשבוע שעבר פורסם גם כי שתי צעירות שזיהו את מלחם נוסע באוטובוס לכיוון ואדי ערה סיפרו על כך למעסיק של אחת מהן שניסה להודיע על כך למוקד המשטרה, אך לא קיבל מענה.

במשטרה בחרו שלא להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ