טיוטת דו"ח המבקר על הטיפול במנהרות: פערים וליקויים בהיערכות לאיום

הטיוטה, המתייחסת לשנים שקדמו למבצע "צוק איתן" ולהתנהלות במהלכו הועברה לראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל להתייחסותם, בשל "הדחיפות המסתמנת בנושא בכל החזיתות"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

מבקר המדינה, יוסף שפירא, העביר היום (חמישי) את טיוטת הדו"ח בעניין היערכות מערכת הביטחון לאיום המנהרות לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון, ולרמטכ"ל גדי איזנקוט. בהודעת המבקר נכתב כי "טיוטת הדו"ח שהועברה מצביעה על פערים וליקויים, חלקם חמורים, בהיערכות לאיום המנהרות ובטיפול בהן. זאת בשנים שקדמו למבצע 'צוק איתן' ובמהלכו. כולל התייחסות למרכיבי הביטחון ביישובים".

במשרד המבקר החלו את הביקורת הראשונית בנושא כבר בפברואר 2014, טרם מבצע "צוק איתן", והעיסוק בו הורחב לאחר המבצע. בחודש ספטמבר הודיעה החטיבה לביקורת מערכת הביטחון במשרד המבקר כי תערוך דו"ח מקיף שיעסוק בהיבטים שונים של המבצע.

קידוח לאיתור מנהרות בגבול עזה, אתמול
קידוח לאיתור מנהרות בגבול עזה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

הביקורת הורחבה, בין היתר, לאחר שבמהלך המבצע ובשבועות שאחריו התקבלו במשרד המבקר עשרות פניות ותלונות הנוגעות להתנהלות מערכת הביטחון וגופים נוספים. המבקר הודיע אז כי יבחן את תהליכי קבלת ההחלטות בדרג הצבאי והמדיני במהלך המבצע, זאת בעיקר נוכח טענות שעלו כי מדינת ישראל הפרה את הדין בינלאומי וכי היא אינה בודקת את פעולות צה"ל כנדרש. במסגרת בחינה זו ייבדקו גם מנגנוני החקירה הפנימיים של צה"ל והממשלה ותפקודם. 

מרבית הדו"ח עדיין לא הושלם, אך המבקר הורה בכל זאת כבר להעביר את החלק הנוגע לאיום המנהרות להתייחסות הגורמים הרלוונטיים. זאת, לדבריו, "נוכח הדחיפות המסתמנת בנושא המנהרות בכל החזיתות".

כעת יידרשו הגופים המבוקרים להגיב לטענות שעולות מן הטיוטה, ולאחר שתתקבל תגובתם יגובש דו"ח סופי. הגרסה הסופית צפויה לכלול פרקים נוספים בהם המענה הטכנולוגי לבעיית המנהרות, היערכות והגנה על העורק האזרחי מפני איום טילים ורקטות, ופעילות צה"ל לפי הוראות הדין הבינלאומי. במהלך עבודת הביקורת נועד המבקר בחודש אוקטובר 2014 עם ראש הממשלה וצוותו.

בקרוב תועבר טיוטה של פרק נוסף בדו"ח "צוק איתן" המתמקד בביקורת על תהליכי קבלת ההחלטות בקבינט המדיני-בטחוני ותפקודו. עוד יעסוק ביחסי הגומלין בין הקבינט לבין הדרג הצבאי, גם בהתייחסות לאיום המנהרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ