נתניהו ביקש צעדי ענישה נגד חברי הכנסת מבל"ד שנפגשו עם משפחות מחבלים

שלושת הח"כים פגשו משפחות מחבלים מירושלים שגופות בניהן מוחזקות בישראל. ראש הממשלה, שהגיש נגדם קובלנה: "אינם ראויים לכהן בכנסת". מפלגת המחנה הציוני הצטרפה לגינוי הביקור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הח"כים ג'מאל זחאלקה, באסל גטאס וחנין זועבי. נפגשו השבוע עם משפחות של מחבלים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה היום (חמישי) ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וביקש לבחון אילו צעדי ענישה ניתן לנקוט נגד שלושת חברי הכנסת מסיעת בל"ד, השייכת לרשימה המשותפת, שנפגשו השבוע עם משפחות מחבלים פלסטינים מירושלים. ראש הממשלה ואדלשטיין אף החליטו להגיש קובלנות אישיות לוועדת האתיקה נגד השלושה. "חברי כנסת שהולכים לנחם משפחות מחבלים רוצחי ישראלים אינם ראויים לכהן בכנסת ישראל", אמר נתניהו בהודעה שפרסם. ככל הידוע, מדובר בפעם הראשונה שבה ראש ממשלה מגיש קובלנה לוועדה נגד חברי כנסת מכהנים. 

במחנה הציוני הצטרפו לגינויים. "ביקור חברי הכנסת של בל"ד אצל משפחות המחבלים הוא עידוד להמשך הטרור ולרצח חפים מפשע", נמסר בהודעה שפרסמה. גם שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) גינה את הביקור והגדיר אותו כ"כתם שחור שירשם בדברי הימים של מדינת ישראל. שר הפנים גלעד ארדן אמר כי הוא ‏״קורא ליועץ המשפטי לממשלה לבחון האם פגישת הח״כים עם משפחות המחבלים אינה מהווה עבירה של תמיכה במעשי רצח וטרור".

חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה, באסל גטאס וחנין זועבי, נפגשו השבוע עם משפחות של מחבלים מירושלים שנהרגו בפיגועים, ושישראל מחזיקה בגופותיהם. המפגש התקיים במסגרת קמפיין שמובילות המשפחות, יחד עם מטה פעולה הפועל לצד ארגוני סיוע משפטי וזכויות אדם להחזרת הגופות. נציגי המשפחות וחברי הכנסת עמדו דקת דומייה בתחילת המפגש. נציגי המשפחות אמרו בפגישה כי החזקת גופות בניהן ללא קבורה נועדה רק להכאיב להן. הם העבירו פנייה באמצעות חברי בל"ד לפעול להחזרת הגופות. הח"כים הבטיחו לפעול בעניין זה אצל מקבלי ההחלטות בישראל.

עורכי הדין מוחמד מחמוד ממוסד אדמיר למען האסירים, ועו"ד סוהאד בשארה, מהמרכז המשפטי עדאלה, אמרו בפגישה כי המישור המשפטי בסוגיה הגיע למבוי סתום וכי ישראל מנסה להעניש את המשפחות.

מחברי בל"ד ברשימה המשותפת נמסר כי "הח"כים נפגשו עם המשפחות שביקשו לשחרר לקבורה את גופות בניהן. הבקשה הועברה לשר לביטחון פנים, והוא מטפל בה". ח"כ גטאס שהשתתף בפגישה אמר ל"הארץ" כי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן היה מודע שהם מטפלים בסוגיית החזרת הגופות וכי התקיימו פגישות איתו פעמיים בכנסת ביום שני וביום רביעי השבוע, ואף ביקש עוד מידע לגבי המשפחות. לפי גטאס, הפגישה לא היתה סודית בכלל והיא התמקדה במאמצים להחזרת הגופות.

יו"ר הכנסת אדלשטיין מסר בתגובה לביקור כי "לא יעלה על הדעת שבזמן שאזרחים תמימים נטבחים ברחובות ישראל, הולכים חברי כנסת לנחמם ובחוצפה שאין כדוגמתה אף מעיזים להביא לפתחה של ממשלת ישראל בקשות של משפחות הרוצחים. אני רואה זאת כפגיעה חמורה בכנסת ישראל ובמדינת ישראל ומקווה שהדברים יחלחלו לליבם ותבונתם של שופטי בג״ץ בפעם הבאה שידונו בעתירה נגד פסילתם של מועמדים לא ראויים לכנסת". 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מסר כי "אין עוד צורך בשום הוכחה לכך שחברי הכנסת של הרשימה המשותפת בכלל וסיעת בל"ד בפרט הם נציגי ארגוני הטרור בכנסת. ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מסר כי "גם כשלוקחים בחשבון את עמדותיה הקיצוניות של בל"ד, עדיין מדובר בצעד מגונה שנותן רוח גבית לטרור שמופנה בימים אלה נגד אזרחי ישראל. העובדה שמשפחות המחבלים כינו את הפגישה עם הח"כים 'חמה ופרודוקטיבית' מזעזעת ומחרידה. אני בטוח שמרבית האזרחים הערבים יגנו בתוקף את המעשה המחליא הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ