יו"ר ועדת החוץ והביטחון הנגבי: דני דיין לא יהיה שגריר בברזיל, חבל שנחיה באשליות

"יש למנות שגריר אחר בברזיליה", אמר הנגבי, "ולמנות את דיין לתפקיד דיפלומטי בכיר. המסר צריך להיות שמי שלא רצה אותו בברזיל יקבל אותו בבירה חשובה לא פחות"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ צחי הנגבי, אמר הבוקר (ראשון) בדיון במליאת הוועדה כי יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, לא יהיה שגריר ישראל בברזיל בשל סירובה של הממשלה בברזיליה לאשר את מינויו. "אסור לתת כרגע לאשליות שלנו לגרום למריחת זמן. חבל שנשלה את עצמנו", אמר הנגבי.

לבקשת ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) קיימה ועדת החוץ והביטחון דיון בסירובה של ברזיל לקבל את דני דיין בתפקיד שגריר ישראל במדינה. שי פתח את הישיבה ואמר כי העובדה שממשלת ברזיל דחתה את המינוי, כי אינה מסכימה לדעותיו הפוליטיות של דיין, אינה מקובלת. "ההחלטה למנות את דני דיין לשגריר בברזיל אינה עניין פוליטי. מן הראוי לכבד את החלטת הממשלה. הוא מייצג את עמדות הממשלה", הוא אמר.

חברי הכנסת הנגבי ושי בוועדת החוץ והביטחון, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיון הקצר ציין יו"ר הוועדה, הנגבי, כי לאור המציאות שנוצרה יש לסיים את הפרשה במהירות, למנות שגריר אחר בברזיליה ולמנות את דיין לתפקיד דיפלומטי בכיר חלופי. "צריך להתמקד בכך שדני דיין לא ישלם מחיר אישי כבד מדי ולמצוא פתרון מהיר, ולא לחכות להחלטה שתתקבל או לא תתקבל בברזיל", הוא אמר. "המסר לברזיל צריך להיות שמי שלא רצה את דני דיין כשגריר בברזיליה, יקבל אותו כשגריר בבירה חשובה לא פחות".

ח"כ ענת ברקו (הליכוד) אמרה להנגבי כי משמעות דבריו היא שמדינות אחרות יכתיבו לישראל מי יהיה השגריר. "אסור לאפשר את זה", היא אמרה. הנגבי דחה את דבריה. "הם כבר הכתיבו לנו", הוא אמר. "זה לא עניין של רגשות אלא מה האינטרס הישראלי". ח"כ נחמן שי הצטרף לדברי הנגבי. "אי אפשר להשאיר את ברזיל בלי שגריר", אמר. ראש אגף אמריקה הלטינית במשרד החוץ, מודי אפרים, שבא לישיבה, הסכים: "זו מדינה מאוד חשובה".

נציג משרד החוץ אמר בישיבה כי עד כה ברזיל לא הודיעה לישראל באופן רשמי על דחיית המינוי, או על סירוב לקבל את דיין כשגריר. "הם לא נתנו תשובה רשמית כבר חמישה חודשים. לפי אמנת וינה, מותר להם לשקול זאת שנה שלמה", אמר. לדבריו, הברזילאים טוענים כי אחת הסיבות לסירוב למינויו של דיין היא העובדה שישראל לא עידכנה אותם בצורה מסודרת והם שמעו על המינוי מהתקשורת. "זה אכן לא דבר מקובל להודיע כך על מינוי", אמר נציג משרד החוץ.

ראש אגף אמריקה הלטינית במשרד החוץ סיפר כי ישראל קיימה מגעים עם בכירים בברזיל בניסיון להביא לאישור המינוי. עוד אמר, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בנושא עם יו"ר הקונגרס הברזילאי ושר הביטחון משה יעלון שוחח בטלפון עם מקבילו בברזיליה. "בכל המגעים הברזילאים ביקשו מאתנו להמתין", אמר. "נקטנו פעילות שקטה מול ידידי ישראל בברזיל כדי להביא לאישור המינוי של דני דיין, אבל אנחנו עדיין בהמתנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ