ראש המינהל לפיתוח אמצעי לחימה במערכת הביטחון פורש

אופיר שהם הודיע לממוניו על רצונו לעזוב את תפקידו כראש מפא"ת. טרם הוחלט מי יחליף אותו. זוהי העזיבה השנייה של בכיר בגוף הפיתוח הטכנולוגי באחרונה, אחרי הדחת האחראי על תוכניות יירוט הטילים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון, אופיר שהם, הודיע בימים האחרונים לממונים עליו כי הוא מעוניין לסיים את תפקידו במהלך שנת 2016. הרמטכ"ל גדי איזנקוט ומנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, מפקדיו של שהם, קיבלו את בקשתו. טרם הוחלט מי יחליפו בתפקיד.

אופיר שהם, ב-2011. מאחוריו קניון עזריאלי בתל אביב
שהם, ב-2011צילום: דניאל צ'צ'יק

שהם היה בתפקיד שש שנים. בתקופת כהונתו בוצע היירוט המבצעי הראשון של מערכת 'כיפת ברזל', והושגה התקדמות בפיתוח מערכת היירוט 'חץ 3' שביצעה בחודשים האחרונים יירוט ראשון, ושל מערכת 'שרביט קסמים' שתימסר בחדשים הקרובים לחיל האוויר. לפי משרד הביטחון, שהם הוביל בשנים האחרונות את הפיתוח הטכנולוגי להתמודדות עם איום המנהרות וניהל שורה ארוכה של פרויקטים מסווגים שאסורים בפרסום. 

זוהי העזיבה השנייה בחודשים האחרונים של בכיר במפא"ת - גוף הפיתוח הטכנולוגי של מערכת הביטחון. לפני כחודש עזב את תפקידו יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה, בשל עבירת ביטחון מידע. רמתי הודח לאחר שהתברר כי שמר חומרים מסווגים במחשבו האישי, בניגוד להוראות הממונה על הביטחון במשרד הביטחון (מלמ"ב). 

מנהלת חומה עוסקת בפיתוח המערכות ליירוט טילים חץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל. תפקידו של רמתי נחשב רגיש במיוחד, ועל כן הימצאותם של מסמכים מסווגים, הקשורים ככל הנראה לפעילותו, על מחשבו האישי - טופלה בחומרה. 

שר הביטחון משה יעלון אמר לרמתי בשיחה עמו כמה ימים אחרי הדחתו כי "למרבה הצער, ונוכח הנסיבות שנוצרו, נאלצנו להפסיק את עבודתך במשרד הביטחון. ההחלטה התקבלה בלב כבד מאוד, אך לא נותרה בידנו הברירה", אמר יעלון.

לדבריו, "חובתנו להקפיד קלה כחמורה בכל הקשור לסוגיות ביטחון מידע, בוודאי כשאדם במעמדך ובתפקידך אינו מקפיד על הכללים - גם אם לא היה בכך זדון. לכן לא יכולנו, לדאבון הלב, להתפשר כשגילינו את המעידות הללו, אלא לסיים את עבודתך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ