ישראל והאיחוד האירופי פתחו במשא ומתן שקט לסיום משבר סימון מוצרי התנחלויות

המנכ"לית המדינית של שירות החוץ באיחוד ביקרה בשבוע שעבר בחשאי בישראל. הצדדים רוצים להגיע להבנות שיאפשרו לחדש את המגעים לגבי הפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל והאיחוד האירופי פתחו במשא ומתן שקט שמטרתו לסיים את המשבר שנוצר בעקבות ההחלטה לסמן מוצרים מההתנחלויות ברשתות שיווק באירופה. הצדדים מעוניינים לחדש את המגעים בנושא הפלסטיני, שהוקפאו על ידי ישראל לפני שלושה חודשים. פקידים בכירים בירושלים ציינו כי הצדדים מנסים להגיע כעת להבנות שיכללו גם צעדים הדדיים להחזרת היחסים למסלולם התקין.

בשבוע שעבר ביקרה בחשאי בישראל המנכ"לית המדינית של שירות החוץ של האיחוד האירופי, הלגה שמידט, שמשמשת היועצת המדינית הבכירה של שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. שמידט וצוותה קיימו שיחות עם צוות בראשות מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד, שכלל גם נציגים של המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ושל משרדי ממשלה נוספים.

שרת החוץ מוגריני והמנכ"לית שמידט בשיחות הגרעין בשווייץ, במארס האחרון
שרת החוץ מוגריני והמנכ"לית שמידט בשיחות הגרעין בשווייץ, במארס האחרוןצילום: אי־פי

פקיד בכיר בירושלים, שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא, סיפר כי בפגישות הועבר לשמידט המסר שאחד התנאים לחידוש הדיאלוג עם האיחוד האירופי בנושא הפלסטיני הוא סגנון מכובד ומאוזן יותר של האיחוד כלפי ישראל. "אמרנו שההחלטות של מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי וההחלטה על סימון המוצרים היו חד־צדדיות ולמעשה אימצו את הנרטיב הפלסטיני", אמר הפקיד הבכיר, "כך לא מנהלים דיאלוג מכובד".

שמידט באה לישראל בהמשך לפגישה שקיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת החוץ מוגריני לפני שלושה שבועות, בשולי הפורום הכלכלי העולמי שהתכנס בדאבוס.

מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד
מנכ"ל משרד החוץ דורי גולדצילום: מרק ישראל סלם

באותה פגישה שוחחו השניים על הצורך להחזיר את היחסים בין ישראל לבין האיחוד למסלולם והוחלט לפתוח במשא ומתן בניסיון להגיע להבנות. הפגישה בין נתניהו ומוגריני התקיימה חודשיים וחצי אחרי החלטת האיחוד האירופי לסמן מוצרים המיוצאים לאירופה מההתנחלויות, וארבעה ימים אחרי החלטה נוספת שקיבלו שרי החוץ של 28 המדינות החברות באיחוד האירופי, לפיה כל ההסכמים בין ישראל לאיחוד האירופי יכללו סעיף שמבהיר כי הם אינם חלים על ההתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן.

בנובמבר האחרון, בעקבות החלטת האיחוד האירופי לפרסם הנחיות לסימון מוצרים מההתנחלויות ברשתות שיווק ברחבי היבשת, הורה נתניהו למשרד החוץ לקיים "הערכה מחדש" של מידת המעורבות שישראל תאפשר לשירות החוץ של האיחוד האירופי, לנציבות האירופית וליתר מוסדות האיחוד האירופי בבריסל, בנושאים שקשורים לתהליך המדיני בין ישראל לבין הפלסטינים.

ראש הממשלה הנחה כי רק עם סיום "ההערכה מחדש" יוחלט אם וכיצד לחדש את המגעים בנושא הפלסטיני עם מוסדות האיחוד האירופי בבריסל, ועם נציגי האיחוד האירופי בישראל.

תוצאת המהלך היתה שעבודתן של כמה קבוצות עבודה ודיאלוג בין ישראל לאיחוד האירופי הושהתה. כך למשל בוטל סבב התייעצויות בנושא ארגונים בינלאומיים וסבב שיחות אחר בעניין זכויות אדם.

בנוסף לזה, הופסקו כל הפגישות בין נציגי ממשלת ישראל לבין שליח האיחוד האירופי לתהליך השלום במזרח התיכון פרננדו ג'נטיליני, למעט המגעים עמו כחלק מקבוצת שליחי הקוורטט שחברים בה גם נציגי ארצות הברית, רוסיה והאו"ם. הדבר הפך את ג'נטיליני בלתי רלוונטי והוא נותר למעשה מובטל כמעט לחלוטין.

כדי להעביר מסר לבכירים בבריסל, גם החלה ישראל באופן חריג להרוס פרויקטים של האיחוד האירופי בשטח C בגדה המערבית, שלפי עמדת ישראל הוקמו בניגוד לחוק.

"זה שבועיים מתקיימים מגעים להסדרה עם האיחוד האירופי", אמר פקיד בכיר בירושלים שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא.

"שגריר ישראל למוסדות האיחוד האירופי בבריסל, דוד ולצר, קיים שיחות בנושא והלגה שמידט ביקרה כאן. מטרת המגעים היא לנסות ולהגיע להבנות שיאפשרו להחזיר מחדש את המגעים בנושא הפלסטיני".

בשלב זה, רוב פרטי המשא ומתן חשאיים, אבל הצדדים מנסים להגיע לחבילה שתכלול הצהרות חיוביות וצעדים מעשיים משני הצדדים.

"הפרטים עדיין לא סגורים ועל זה מתקיים המשא ומתן", אמר הפקיד הבכיר. "האיחוד האירופי מאוד לא מרוצה מכך שהקפאנו כל מה שקשור לתהליך השלום. הם מבינים שהם צריכים לתת לנו משהו בהתבטאות, מעשים או התייחסות חיובית יותר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ