בכיר טורקי: שיחות הפיוס עם ישראל מתקדמות היטב אך אין עדיין עסקה

בשווייץ מתקיים סבב שיחות נוסף בניסיון לסיים את המשבר בין המדינות. לא יושבו עדיין המחלוקות על הגישה החופשית שטורקיה מבקשת לעזה וסגירת משרדי חמאס באיסטנבול

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

בכיר טורקי אמר היום (חמישי) בצהריים כי שיחות הפיוס עם ישראל מתקדמות באופן חיובי, אך הדגיש כי הצדדים עדיין לא השיגו פריצת דרך. "יש לנו מידע שהשיחות מתקדמות היטב אבל עד שלא נראה את ההשלכות המעשיות של השיחות לא ניתן יהיה לומר שיש עסקה", אמר דובר מפלגת השלטון ה-AKP עומר צ'ליק.

צוותי המו"מ של ישראל וטורקיה פתחו אתמול בשווייץ בסבב מו"מ נוסף, בניסיון להתגבר על מחלוקות ולהגיע להסכם פיוס. השיחות שהחלו אמש נמשכו גם היום. מהצד הישראלי משתתפים בשיחות שליחו של ראש הממשלה למגעים עם טורקיה, יוסף צ'חנובר, וממלא מקום היועץ לביטחון לאומי יעקב נגל. את טורקיה מייצג בסבב השיחות תת־שר החוץ הטורקי פרידון סינירלולו.

יעלון ושר ההגנה של שווייץ פרמלין היום בברןצילום: אי־פי

בכמה סוגיות שנוגעות להסכם הפיוס עדיין יש מחלוקות. הדבר הראשון במחלוקת הוא הדרישה של טורקיה לקבל גישה חופשית לרצועת עזה, כולל מתן אפשרות לכלי שיט טורקיים להגיע ישירות לרצועה. ישראל אינה מוכנה לאפשר זאת, גם בשל הרצון לשמר את המצור הימי על עזה וגם בשל התנגדות מצרית להגברת המעורבות הטורקית בעזה. עניין נוסף שבמחלוקת נוגע לפעילות חמאס בטורקיה.

לטענת ישראל, אף שבכיר חמאס סאלח ערורי שתכנן וארגן פיגועים בגדה המערבית ממקום מושבו בטורקיה גורש מהמדינה, באיסטנבול עדיין פועלת מפקדה של חמאס, שעוסקת בגיוס כספים ובארגון ותכנון של פיגועים. ישראל דורשת שטורקיה תסגור את משרדי חמאס ולא תאפשר לארגון לקיים במדינה פעילות צבאית.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי שר הביטחון משה יעלון דורש כי החזרת גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, שנמצאות בידי חמאס בעזה, יהיה חלק מכל הסכם לנרמול היחסים בין המדינות. פקיד ישראלי בכיר ציין כי יעלון הוא כמעט היחיד בקבינט שמציג הסתייגות מחתימה על הסכם הפיוס, ושהציג בשנה האחרונה שורה של תנאים חדשים שישראל הציבה לטורקיה ושלא היו חלק מהמו"מ עד אז. לדברי הפקיד הבכיר, לעמדה הקשוחה של יעלון יש חלק גדול בהיסוס של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום על הסכם הפיוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ