המדינה לביהמ"ש: חייב את שוברים שתיקה להעביר את פרטי מוסרי העדויות

צה"ל פתח בשמונה חקירות עקב עדויות לוחמים מצוק איתן, וכעת טוען כי יש צורך במידע נוסף. התיק, שנפתח בעקבות דרישת הצבא, מתנהל באופן חסוי בבית משפט השלום בפתח תקוה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדויות מדו"ח שוברים שתיקה - "כוח צה"ל ירה בקשיש ואחד החיילים ביצע בו וידוא הריגה. דחפור D-9 כיסה את גופתו בעפר"; "מ"פ הורה לירות פגזים לעבר בתים של פלסטינים לזכר חייל שריון שנהרג בקרבות"; מג"ד שלח פלסטינית לא חמושה לכיוון טנקים. כשזיהו אותה מתקרבת, ירו בה למוות"
גילי כהן
גילי כהן

המדינה פנתה לבית המשפט כדי שיחייב את ארגון שוברים שתיקה למסור פרטים נוספים על עדויות שמסרו חיילים לארגון בעקבות דרישה של צה"ל. בצבא פתחו בשמונה חקירות מצ"ח שמקורן בעדויות שנרשמו בדו"ח הארגון שיצא לאחר מבצע "צוק איתן" והעלו חשד לפשעים. כדי להתקדם בחקירה טוענים בצבא כי הם נדרשים עתה למידע נוסף ולגישה למוסרי העדויות, אשר בשוברים שתיקה סירבו עד כה להעביר את פרטיהם.

התיק מתנהל בבית משפט השלום בפתח תקוה כתיק חסוי. הצדדים המעורבים סירבו להתייחס לפרטיה. על הפנייה לערכאות המשפטיות דווח הבוקר (שישי) באתר nrg.

אין מדובר בפעם הראשונה שבצבא מנסים לקבל מידע על עדים של שוברים שתיקה וליצור איתם קשר. בעבר נמתחה ביקורת על כך שלפי מדיניות הארגון אין לחשוף את זהותם של מוסרי העדויות.

כבר ב-2004, בשנת הקמת הארגון, נקראו ארבעה חיילי מילואים לחקירה שהתמקדה בהקמת התערוכה שפירטה את התנהלות החיילים בחברון. בצבא טענו אז, כמו היום, שהם נדרשים למידע נוסף כדי לברר את הפרטים שעלו בנוגע להתנהגות החיילים בפעילות הצבאית. באותה שנה נעשתה פנייה לבית המשפט בבקשה דומה לקבל צו שיורה לארגון למסור פרטים נוספים, אך בהמשך הדבר לא יצא לפועל.

בדו"ח הארגון שפורסם בחודש מאי, פורטו כמה אירועים המעלים חשד לחריגה מהדין הבינלאומי. בין היתר דווח על ניסיון לפגוע באזרח בעת נסיעתו בכלי רכב ובאזרח אחר שרכב על אופניים, על־ידי גדוד שריון; דריסת מכוניות על־ידי טנקים וביזה של חפצים מתוך המכוניות; וידוא הריגה באדם זקן וכן דיווח על הריגתה של אשה שנראתה מעורערת בנפשה. בצה"ל סירבו לאשר בפני "הארץ" כי מקרים אלה הם שנחקרים.

בצה"ל לא פירטו בזמנו על אודות האירועים הנחקרים מדו"ח הארגון. מפקד המשטרה הצבאית אל"ם ארז רבן טען בראיון לעיתון "במחנה" כי יש קושי לבדוק את האירועים, מאחר שאינם כוללים פרטים מדויקים על מועד התקרית והכוח המעורב בה. "הסיפורים מופיעים בעילום שם, ומתוך דברי החיילים אנו מנסים לאתר באיזה אירוע מדובר", הסביר.

מארגון שוברים שתיקה נמסר בתגובה: "מאז הקמת הארגון לפני 11 שנה ועד היום קיבלנו מספר פניות מהפרקליטות ומגופים אחרים למסור מידע מסוגים שונים. לאורך השנים פעלנו לסייע ככל יכולתנו לגופים שפנו אלינו, ונמשיך לעשות זאת, מבלי לחשוף את זהות העדים שלנו. חלק מתפקידנו הוא להיות בית לחיילים שבחרו לשבור שתיקה על שירותם בשטחים, ולכן נמשיך להגן על זהות החיילים שהצטרפו אלינו, כאשר הבחירה להיחשף כשובר שתיקה נשארת לחלוטין בידיהם".

עוד נמסר כי הארגון "עוסק בהעלאה למודעות של מדיניות הממשלה בשטחים ומבקש לעורר התנגדות למדיניות זו. לא נאפשר לגלגל על החייל הפשוט את האחריות על משימת הכיבוש או על מדיניות האש במבצע 'צוק איתן'. מדיניות זו נקבעת על ידי הדרג הפוליטי והפיקודי הבכיר, ואנו נתנגד בכל תוקף לניסיון של גורמים בכירים לגלגל את האחריות לתוצאות המדיניות על החיילים בשטח".  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ