פערים משמעותיים בין ישראל לארה"ב על גובה הסכם הסיוע

בכיר ישראלי אמר כי ארה"ב מציעה תוספת של 400 מיליון דולר בשנה בלבד, בעוד שבישראל ציפו להעלאת הסיוע השנתי במיליארד עד שני מיליארד דולר. בכיר ישראלי: "הטקטיקה של נתניהו קרסה, אנחנו מקבלים כעת פחות ממה שאפשר היה להשיג"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המשא ומתן בין ישראל לארה"ב על הסכם הסיוע הביטחוני החדש נקלע לקשיים על רקע פערים משמעותיים בין הצדדים לגבי גובה המענק אותו תקבל ישראל מדי שנה. בכיר ישראלי ציין כי בסבב השיחות האחרון שהתקיים בירושלים לפני שבוע הסכימו האמריקאים להגדיל את הסיוע בכ–400 מיליון דולר לשנה בלבד, וזאת בניגוד לציפייה הישראלית להגדלה משמעותית יותר של בין מיליארד לשני מיליארד דולר בשנה.

ב–2007 חתמו ישראל וארה"ב על הסכם סיוע ביטחוני במסגרתו התחייבו האמריקאים לסיוע של 30 מיליארד דולר למשך עשר שנים, כלומר שלושה מיליארד דולר בשנה בממוצע. הסכם הסיוע הביטחוני הנוכחי יפוג בסוף 2018. מאז חודש נובמבר, בעקבות הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן, החל משא ומתן בין צוותים ישראלים ואמריקאים על גיבוש הסכם סיוע ביטחוני חדש לעשור הבא, שיגדיר את גובה המענק שתקבל ישראל מדי שנה עד סוף 2028.

עוד לפני תחילת השיחות ציפו במערכת הביטחון להגדלה דרמטית של הסיוע האמריקאי עד לסכום של חמישה מיליארד דולר בשנה בממוצע או 50 מיליארד דולר על פני עשור. עם תחילת השיחות אמר ראש הממשלה נתניהו בדיון בוועדת החוץ והביטחון כי הוא מעוניין להשיג הגדלה של הסיוע בסכום של יותר ממיליארד דולר בממוצע בשנה או למעלה מ–40 מיליארד דולר על פני עשור. "היעד הוא ארבעה מיליארד פלוס", אמר אז נתניהו.

עם זאת, בשלושת סבבי השיחות שהתקיימו בחודשים האחרונים הלך והתפתח משבר ציפיות בין הצד הישראלי לצד האמריקאי. בכיר ישראלי, שמעורה בפרטי המגעים וביקש לשמור על עילום שם בשל רגישותם, ציין כי הגדלת הסיוע אותה הציעו האמריקאים היתה צנועה בהרבה מהיעד אותו הציב נתניהו. לדבריו, האמריקאים טענו כי הם מוגבלים על ידי אילוצי תקציב וכי חלק מהצרכים הצבאיים שישראל דורשת, במיוחד בתחום מלאי החימוש למטוסים, הינם מוגזמים.

הבכיר הישראלי ציין כי סבב השיחות האחרון שהתקיים בירושלים, בין 4 ל–6 בפברואר, הסתיים ללא הסכמה. לדבריו, האמריקאים נכונים להגדיל את הסיוע ב–400 מיליון דולר בלבד: מ–3 מיליארד דולר בממוצע לשנה בהסכם הנוכחי ל–3.4 מיליארד דולר בממוצע לשנה בהסכם החדש.

הפערים בין העמדה הישראלית לאמריקאית הם שגרמו לנתניהו לומר במהלך ישיבת הממשלה ביום ראשון שעבר כי אם לא ייענו צורכי הביטחון של ישראל, הוא יעדיף להמתין לנשיא האמריקאי הבא שייכנס לבית הלבן בינואר 2017 וימשיך מולו את המשא ומתן, בשאיפה להשיג עסקה טובה יותר. כאשר דבריו של נתניהו התפרסמו ב"הארץ" הם גרמו לכעס רב בבית הלבן. בכירים בממשל האמריקאי הזהירו את ישראל ואמרו כי הם קוראים לנתניהו לחתום על ההסכם כעת, כיוון שלא ישיג הסכם יותר טוב מהנשיא הבא. האמריקאים העבירו מסרים דומים ללשכת ראש הממשלה גם בערוצים דיפלומטיים.

בעקבות התגובה האמריקאית החריפה הבינו נתניהו ואנשיו ששגו. הבכיר הישראלי ציין ששגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר, ששהה בישראל בשבוע שעבר, אמר לנתניהו כי חרף הפערים בסכומים, לישראל יש אינטרס לחתום על ההסכם עוד במהלך כהונת אובמה ולא להמתין לנשיא הבא.

נתניהו ניסה בשבוע האחרון לתקן את הרושם שנוצר והחל לשדר לבית הלבן הן בפומבי והן בערוצים שקטים כי הוא מעוניין לסכם את הנושא אך שואף להגדלה נוספת של הסיוע. לבקשת נתניהו התקשר ראש המוסד יוסי כהן בשבוע שעבר ליועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, שהיתה מקבילתו עד לפני חודש. כהן ניסה לשכנע את רייס בצורך להגדיל את הסיוע מעבר לעמדה האמריקאית הנוכחית.

בכיר ישראלי שני, שגם הוא מעורה בשיחות עם האמריקאים, ציין כי שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו אמר בסיום סבב השיחות כי המשא ומתן בדרג של צוותי העבודה מיצה את עצמו וכי הדיון במחלוקות בין הצדדים צריך לעבור לדרג המדיני הבכיר לצורך הכרעה. בתחילת מארס יבקר שר הביטחון משה יעלון בוושינגטון וייפגש עם עמיתו האמריקאי אשטון קרטר. שבועיים לאחר מכן יגיע לוושינגטון ראש הממשלה נתניהו והוא צפוי לפגוש את הנשיא אובמה. ההסכם הביטחוני יהיה הנושא המרכזי של שני הביקורים.

הבכיר הישראלי, שגם הוא ביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא, העריך כי בפגישות של יעלון ונתניהו ניתן יהיה להשיג הגדלה נוספת של הסיוע מעבר לעמדה שהציגו האמריקאים עד כה. לדבריו, יש לישראל סיכוי לקבל הסכמה של אובמה להגדיל את הסיוע ב–300 מיליון דולר נוספים לסכום של 3.7 מיליארד דולר בממוצע לשנה. "אבל אני לא מאמין שנצליח להגיע ל–4 מיליארד", הוא הוסיף.

הבכיר הישראלי הראשון ציין כי המצב אליו נקלעה ישראל כעת הוא תוצאה של התעקשותו של נתניהו לא לפתוח במשא ומתן עם הבית הלבן עד אחרי ההצבעה על הסכם הגרעין בקונגרס האמריקאי בסוף ספטמבר. כבר באפריל 2015, אחרי שהושג הסכם מסגרת בין איראן למעצמות על תוכנית הגרעין, הציע נשיא ארה"ב אובמה לראש הממשלה נתניהו לפתוח במשא ומתן מיידי על הסכם ביטחוני חדש לעשור הבא, אולם נתניהו סירב. בחודש יולי, אחרי החתימה על הסכם הגרעין הכולל בין איראן למעצמות, הציע אובמה פעם נוספת לנתניהו לפתוח במשא ומתן על ההסכם הביטחוני החדש, אולם נתניהו סירב שוב.

הנימוק לסירובו של נתניהו היה רצונו לנסות ולסכל את הסכם הגרעין באמצעות גיוס הקונגרס האמריקאי נגדו. נתניהו טען כי אם יפתח במשא ומתן עם ממשל אובמה על הסכם ביטחוני חדש, הוא יאותת לקונגרס כי השלים עם הסכם הגרעין וכך יאבד הסיכוי למנוע אותו. במקום לפתוח בשיחות עם הבית הלבן, העדיף נתניהו להטיל על השגריר בוושינגטון רון דרמר לצאת לקמפיין אגרסיבי בסנאט ובבית הנבחרים נגד הסכם הגרעין.

באותה תקופה סברו בכירים במערכת הביטחון ובמשרד החוץ כי אם ישראל תיכנס למשא ומתן עם הממשל האמריקאי עוד לפני ההצבעה על הסכם הגרעין בקונגרס, היא תשיג חבילת סיוע טובה יותר — הן בכמות והן באיכות. הם העבירו את חוות דעתם ללשכת ראש הממשלה, אך זו נדחתה על הסף. שרים בכירים בקבינט דחקו בנתניהו להיכנס למשא ומתן עם הבית הלבן ולא להמתין, אך גם הם נדחו בטענה כי יש עדיין סיכוי לעצור את הסכם הגרעין וכי המאבק בהסכם לא יפגע ביחסים עם ארה"ב או בסיכוי לקבל בעתיד הגדלה של הסיוע הביטחוני האמריקאי לישראל.

"המצב אליו הגענו הוא תוצאה של ניווט לא מוצלח של נתניהו", אמר הבכיר הישראלי. "כל הטקטיקה שלו קרסה. אף אחד לא שלל את ההתנגדות להסכם הגרעין עם איראן ואת המאבק שנוהל, אבל השאלה היתה אם לתת אור ירוק למגעים לפני ההצבעה על ההסכם בקונגרס. הוא לא איפשר זאת ועכשיו אנחנו מקבלים פחות ממה שאפשר היה להשיג והאינטרס הביטחוני של ישראל נפגע".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מדובר בכתבה שרצופה בשגיאות הן עובדתיות והן בהערכות. הצוות הישראלי ממשיך לעבוד עם הצוות האמריקאי מתוך כוונה להגיע להסכם".

בבית הלבן סירבו להגיב לפרטים בידיעה. "לאור רגישות המשא ומתן, אנו מעדיפים לא למסור פרטים לגבי התנהלות הדיונים ולא להתייחס למה שהוצע או לא הוצע", נמסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ