אוקראינה הודיעה על פתיחה בחקירה פלילית נגד ח"כ מרגי בשל ביקורו בקרים

בהודעת מחלקת התובע הכללי האוקראיני לענייני קרים נכתב כי מרגי ביקר בחצי האי חרף האיסור בחוק והסנקציות הבינ"ל. "הראיות שייאספו יועברו לתובע כדי שיחליט אם יש מקום להעמדה לדין"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרגי ואקסיונוב לוחצים ידיים בפגישתם בקרים, בשבוע שעבר
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד התובע הכללי באוקראינה הודיע בסוף השבוע על פתיחה בחקירה נגד יו"ר ועדת החינוך של כנסת, ח"כ יעקב מרגי מש"ס, זאת על רקע ביקורו בשבוע שעבר בחצי האי קרים הכבוש ופגישותיו עם ראש ממשלת החסות הרוסית, וזאת בניגוד לחוק האוקראיני.

בהודעה שפורסמה על ידי המחלקה במשרד התובע הכללי האוקראיני שעוסקת בחצי האי קרים נכתב כי מהראיות שאספה משטרת אוקראינה מתוך דיווחי התקשורת עולה כי ח"כ מרגי ביקר בקרים. זאת, חרף האיסור הקיים בחוק האוקראיני ותוך הפרה של הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על רוסיה בשל הפלישה והסיפוח של חצי האי

פגישתם של מרגי ואקסיונוב

החוק האוקראיני קובע כי זרים שמעוניינים לבקר בחצי האי קרים שנמצא כרגע תחת משטר כיבוש רוסי צריכים לקבל אישור מראש לכך מהממשלה האוקראינית בקייב. "לאור כל האמור לעיל החלה חקירה פלילית ראשונית סביב המקרה בחשד לעבירה על החוק", נכתב בהודעת משרד התובע הכללי. "הראיות שייאספו יועברו ממשרד התובע המיוחד לנושא קרים למשרד התובע הכללי כדי שיוחלט אם יש מקום להעמדה לדין".

ביום חמישי, בעקבות הפרסומים סביב ביקורו של מרגי בקרים ופגישתו עם נשיא רפובליקת החסות הרוסית שהוקמה בחצי האי, שלחה שגרירות אוקראינה בתל אביב איגרת מחאה רשמית למשרד החוץ וכן ללשכתו של יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי. במכתב הבהירה ממשלת אוקראינה כי היא שוקלת להגיש כתב אישום נגד ח"כ יעקב מרגי מש"ס ולהעמידו לדין בהיעדרו.

פקיד בכיר בירושלים אמר ל"הארץ" כי שגרירות אוקראינה בישראל העבירה איגרת מחאה רשמית למשרד החוץ ובה תלונה על ביקורו של ח"כ מרגי בקרים. באיגרת נכתב כי לפי החוק האוקראיני אסור להיכנס לחצי האי קרים או להיפגש עם נציגים של ממשלת הבובות שהוקמה שם על ידי הרוסים מבלי לקבל מראש את אישור השלטונות האוקראינים.

"ח"כ מרגי עבר על החוק ואנחנו נשקול להעמידו לדין", נכתב באיגרת שמסרה שגרירות אוקראינה למשרד החוץ בירושלים. "אנו מבקשים שתעבירו מסר זה לציבור הישראלי , לפקידי הממשלה ולנבחרי הציבור". 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ יעקב מרגי מש"ס, גרם לתקרית הדיפלומטית המביכה מול ממשלת אוקראינה, כאשר באופן חריג ביותר פגש בשבוע שעבר את נשיא הרפובליקה של קרים, סרגיי אקסימוב. האחרון עומד בראש "ממשלת בובות" שהוקמה על ידי ממשלת רוסיה בעקבות הכיבוש של חצי האי, שאינה זוכה להכרה בינלאומית מצד כל מדינות המערב ושהמגעים עמה אסורים לפי החוק האוקראיני. שבע מדינות בלבד ברחבי העולם מכירים בממשלה בקרים: רוסיה, סוריה, אפגניסטאן, ניקרגואה, ונצואלה, צפון קוריאה וקובה.

בכירים במשרד החוץ ציינו כי לא ידעו ולא עודכנו מראש על נסיעתו של מרגי לקרים ועל פגישותיו עם השלטונות המקומיים שם. גורמים בכנסת ציינו כי נסיעת מרגי לא היתה נסיעה רשמית של הכנסת וכי האחרון הביא אותה לאישור ועדת האתיקה כנסיעה פרטית. מרגי כתב בבקשת הנסיעה כי מדובר בביקור לפי הזמנה של רב העיר סבסטופול כדי לסייר במוסדות היהודים בעיר. בקשתו של מרגי אושרה על ידי ועדת האתיקה.

ביקורו של מרגי בקרים ופגישתו עם נשיא הרפובליקה בעייתית משתי סיבות. ראשית, ישראל מעולם לא הכירה ברפובליקה של קרים וניסתה לשמור בשנים האחרונות על עמדה ניטרלית כלפי העימות בין רוסיה לאוקראינה. שנית, לפי החוק האוקראיני מרגי עבר עבירה פלילית והוא עלול להיעצר במידה ויבקר באזורים בהם שולטת הממשלה הלגיטימית והחוקית של אוקראינה.

רק לפני חודש פרסמה שגרירות אוקראינה בישראל הודעה שמזהירה ישראלים ממגעים או עסקים עם שלטונות הכיבוש הרוסיים בקרים. בהודעה איימה ממשלת אוקראינה כי תטיל סנקציות על אזרחים ישראלים פרטיים או חברות ישראליות שמבצעות שם פעילות עסקית.

את תגובתו של ח"כ מרגי לא ניתן היה להשיג. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ