שלום עכשיו: 1,800 יחידות דיור חדשות החלו להיבנות בהתנחלויות בשנת 2015

לפי דו"ח הארגון, בשנה שעברה אושרו 350 יחידות דיור חדשות בשטחים, אך המועצות פועלות למיצוי תוכניות בנייה קיימות. שלום עכשיו: "מסר הממשלה למתנחלים: תבנו בניגוד לחוק, אנו נאשר בדיעבד"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בהתנחלות קדומים, בשנה שעברה
בנייה בהתנחלות קדומים, בשנה שעברהצילום: אי־אף־פי

1,800 יחידות דיור חדשות החלו להיבנות בהתנחלויות בשנת 2015. כך עולה מדו"ח המעקב השנתי של "שלום עכשיו". "המסר של הממשלה למתנחלים: תבנו בניגוד לחוק, אנחנו נאשר בדיעבד", אמרו בארגון.  

בשנה וחצי האחרונות ישנה הקפאה תכנונית של בנייה בהתנחלויות, וכמעט ולא מאושרות תוכניות חדשות. לפי שלום עכשיו, בשנת 2015 אושרו 350 יחידות דיור חדשות בשטחים. עם זאת, אין מניעה מהמועצות למצות תוכניות בנייה קיימות, ובהעדר אישור תוכניות חדשות, נעשים מאמצים למצות אפשרויות אלה.

לפי הדו"ח, כ-15% מהבנייה — 265 יחידות דיור, היא במאחזים, שם הבנייה מתבצעת ללא היתר וממילא לא ניתן להוציא היתר כזה. רק אחוז מזערי מהבנייה במאחזים מטופל על ידי המנהל האזרחי. מנגנון התביעה הפלילית לבדיקת הפרות בניה, שהמדינה התחייבה להקימו בשנת 2012, עדיין נמצא בשלבי עבודת מטה וטרם הוקם. לפי שלום עכשיו, 1,550 יחידות דיור הם מבני קבע והיתר קראוונים. בנוסף להתחלות הבנייה, החלו הכשרות קרקע ל-700 יחידות דיור נוספות.

בכוכב יעקב, לפי הדו"ח, בסמוך לרמאללה החלה בנייה של 105 יחידות דיור, בעמנואל החלה בנייה של 37 יחידות ועוד הכשרות קרקע ל-100 יחידות. באריאל 133 יחידות דיור, ובקרני שומרון 27. בנוסף הוכשרו שלושה מאחזים ונמסרה הצהרה על כוונה להכשיר כמה נוספים.

בשלום עכשיו הוסיפו כי "ממשלת נתניהו טוענת כי התוכניות שמקבלות אישור הן תוכניות שלא מוסיפות בנייה חדשה, ולכן אינן חשובות. אך למעשה, מדיניות זו, של אישור תוכניות בדיעבד, מרוקנת מתוכן את ההליך התכנוני. המסר של הממשלה למתנחלים הוא שלמעשה אין כל צורך בתכנון ובאישור מוקדם של תוכניות, שכן בסופו של דבר הבנייה תאושר בדיעבד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ