ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נאומו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון היום (ראשון) בוועידת הביטחון במינכן הפך לעימות בינו לבין ראש המודיעין הסעודי לשעבר הנסיך טורקי אל-פייסל. אחרי שיעלון טען כי ישראל מקיימת מגעים חשאיים עם מדינות המפרץ עקץ אותו הנסיך הסעודי ואמר כי "לחיצות ידיים עם ישראלים לא עזרו אף פעם לפלסטינים".

במהלך נאומו אמר יעלון כי יש לישראלים ערוצי הידברות עם המדינות הערביות הסוניות השכנות. "לא רק מצרים וירדן", ציין יעלון. "אני מדבר גם על מדינות המפרץ ומדינות בצפון אפריקה. לצערי, הם לא כאן כדי להאזין לדברי. גם עבורם איראן והאחים המוסלמים הם האויב. איראן היא האיש הרע עבורנו ועבור המשטרים הסונים. הם לא לוחצים לנו ידיים בפומבי, אבל אנחנו פוגשים אותם בחדרים סגורים".

אחרי שיעלון סיים את דבריו הרים הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל את ידו וביקש את רשות הדיבור. "לחיצות ידיים עם ישראלים לא עזרו כל כך לפלסטינים", הוא אמר. הנסיך הסעודי ציין כי יעלון צודק לגבי האיבה בין המדינות הסוניות לבין איראן והאחים המוסלמים, אולם הדגיש כי באותה מידה מדינות ערב הסוניות זועמות על ישראל בשל הכיבוש ובשל יחסה כלפי הפלסטינים. "מדוע שהערבים יחושו ידידות כלפיכם כאשר אתם מתנהגים בצורה כזו (לפלסטינים)", אמר.

יעלון דחה את דבריו של הנסיך הסעודי וטען כי אין שום קשר בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני לבין הבעיות הנוכחיות במזרח התיכון. "יש לנו סכסוך עם הפלסטינים, אבל מה הקשר בינו לבין המהפכה האסלאמית באיראן, מה הקשר לדאע"ש או למלחמת האזרחים בסוריה? מה הקשר להתקוממות בתוניסיה או למצב בתימן או עיראק? אין שום קשר".

יעלון טען שישראל אינה מתעלמת מהסכסוך עם הפלסטינים, אך האשים את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס באחריות להיעדר ההתקדמות המדינית. "מי סגר את הדלת לנשיא אובמה בשנה שעברה? הפלסטינים הם אלה שאמרו לא להצעת קרי", הוא אמר. יעלון הוסיף כי הפלסטינים מסרבים להכיר בישראל כמדינה יהודית ומעדיפים לדבר על טריטוריה כיוון שזו סוגיה שבה הם רק מקבלים ולא צריכים לוותר על שום דבר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום גם הוא לקשרים בין ישראל לבין מדינות ערב הסוניות, בנאום שנשא בפני אנשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים בארה"ב שמבקרים בירושלים. נתניהו אמר כי הוא מקווה שניתן יהיה להפוך חלק מהקשרים החשאיים שיש לישראל עם חלק ממדינות ערב ליחסים גלויים. "רוב מדינות ערב הסוניות רואות את ישראל כבת ברית שלהן ולא כאויבת", אמר נתניהו, "זו תופעה שמסייעת ליצור קשרים חדשים, חלקם גלויים ורובם דיסקרטיים. גם בעניין הזה אנחנו מצפים ומבקשים לראות שינוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ