מאות ליוו את יאנוש בן-גל למנוחות: "היה אמיץ בקרבות ודמות סוחפת בכל תפקידיו"

אל הלוויתו של מח"ט 7 במלחמת יום הכיפורים, שהתקיימה כטקס צבאי, הגיעו חברי מטכ"ל לשעבר ופוליטיקאים. אלוף במיל' יוסי בן-חנן: "חבר מסור שהקנה לדור שלם את ערך אחוות הלוחמים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רא"ל איזנקוט, היום בקרית שאול

מאות רבות של אנשים הגיעו היום (ראשון) להלוויתו של האלוף בדימוס אביגדור (יאנוש) בן-גל, מפקד חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים שהלך אתמול לעולמו. אל בית העלמין הצבאי בקרית שאול הגיעו רבים מחברי המטה הכללי לשעבר, אלופים במילואים, אנשי תעשיות ביטחוניות, לוחמים ומפקדים בשריון, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, יו"ר מפלגת "המחנה הציוני" יצחק הרצוג, וכן הרמטכ"ל גדי איזנקוט וקודמו בתפקיד בני גנץ. הלוויתו של בן-גל התקיימה כטקס צבאי, ואת ארונו נשאו שישה אלופים בצה"ל.

בן-גל ב-2013צילום: אלון רון

אביטל, אלמנתו של בן-גל, אמרה כי "עם קבלת הבשורה הקשה על מחלתו של יאנוש, התגייסנו כל המשפחה, בשיתוף פעולה נפלא, ורצינו להוריד את השמיים בשבילו". היא סיפרה כי יאנוש "ביקש לסיים את חייו בצורה נעימה ובכבוד, תוך השלמה עם המצב, ועל כך אני מצדיעה לו, ליאנוש, לגיבור שלי, לגיבור של כולנו".

חברו של יאנוש, האלוף במיל' יוסי בן-חנן, סיפר כי היה ידיד נפש של בן-גל במשך כחמישים שנה. "הוא היה אמיץ בקרבות ודמות סוחפת בכל התפקידים שביצע. יאנוש, החבר המסור, שהקנה לדור שלם את ערך אחוות הלוחמים ודוגמה אישית מופתית", אמר בן-חנן בהספדים שנישאו. בן-חנן התייחס לסיפורו האישי של יאנוש ניצול השואה, ואמר כי "המסע שלכם, אילנה (אחותו הבכורה של בן-גל שספדה לו אף היא בהלוויה, ג"כ), ושלך, יאנוש, היה מסע אדיר. מסע שממחיש את כל מה שעבר העם היהודי במשפחה אחת. זה ממחיש את הגורל מ-1939 ועד היום. ואני מתפלל ובטוח שהמסע הזה של כולנו - כל אלו שכאן, וכל ילדינו ונכדינו - יימשך דורות רבים כאן במולדתנו, והרבה מאוד בזכות יאנוש בן-גל, במה שהוא תרם לכולנו".

האלוף תמיר היימן, נציג צה"ל בטקס ומפקד גיס 479 והמכללות הצבאיות, אמר כי "אתמול התוודענו לפתע ובצער רב על לכתו של אחד ממפקדי צה"ל והחזקים ביניהם - אביגדור בן-גל, יאנוש. הכינוי 'יאנוש' מעורר בנו, קציני צה"ל, תחושת כבוד ויראה. יאנוש היה מפקד עז שפיקד ולחם באומץ לב במלחמות ישראל, החל ממבצע קדש ועד מלחמת לבנון הראשונה". האלוף הוסיף כי במלחמת יום הכיפורים הצליח יאנוש לעצור את הסורים, לנסוך ביטחון בפקודיו, לעצור את ההתקפות הסוריות ולהוביל מתקפה אל מול הסורים. "יאנוש - שמך ייזכר ויונחל במורשת הקרב של צה"ל ומורשת השריון יחד עם שמם של דור הענקים שעל ברכיהם חונכנו", אמר היימן.

קברו של בן-גל, היוםצילום: תומר אפלבאום

יאנוש בן גל נולד ב-1936 בלודג' בפולין להוריו יעקב ויונה לודוויג. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, בעת מלחמת העולם השנייה הוא נמלט עם משפחתו לברית המועצות. ב-1956, ערב מבצע קדש, התגייס לצה"ל ושובץ בחיל השריון. משם טיפס במהירות במעלה הדרגות. במלחמת יום כיפור עלה עם חטיבה 7 לרמת הגולן, ופיקד עליה. החטיבה נלחמה לבדה מול דיוויזיות שיריון סוריות, ובלמה אותן עד שגויסו חיילי המילואים. אחד הקרבות שניהלה החטיבה ונכנס לספרי ההיסטוריה היה קרב הבלימה בעמק הבכא בפיקודו של אביגדור קהלני. "היינו החטיבה הכי טובה מחטיבת הצבא הסדיר. זו היתה החטיבה הסדירה היחידה שדרכה לא פרצו הסורים במשך ארבעה ימים. השמדנו כ-450 טנקים בארבעה ימים", אמר לערוץ 1.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ