בג"ץ הציע להעביר את שובת הרעב מוחמד אלקיק לבית חולים במזרח ירושלים

העציר המינהלי שובת רעב 82 יום במחאה על מעצרו ומסרב להכניס לגופו דבר פרט למי ברז. גורם בלשכת האתיקה: "הוא מודע לכך שיקבל טיפול אם יהיה צורך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בג"ץ הציע היום (שני) להעביר את העציר המינהלי מוחמד אלקיק, השובת רעב 82 יום במחאה על מעצרו, לבית חולים אל־מאקסיד שבמזרח ירושלים. השופט אליקים רובינשטיין דחה את בקשת סניגוריו של אלקיק להעבירו לבית חולים ברמאללה, ואמר שהאפשרות היחידה היא להעבירו לבית החולים במזרח ירושלים. המדינה הביעה התנגדות עקרונית לעמדה זו.

סנגורו של אלקיק והיועץ המשפטי של מועדון האסיר הפלסטיני, עו"ד ג'ואד בולוס, יצא לאחר הדיון בבית המשפט לבית החולים העמק בעפולה כדי להציג בפני אלקיק את ההצעה, והצדדים אמורים להיפגש מחר בצהריים כדי לקבל הכרעה בעניין. 

מוחמד אלקיק בבית החולים העמק בעפולה, בשבוע שעברצילום: אי־פי

עו"ד בולוס אמר ל"הארץ" כי עמדת בית המשפט תמוהה, משום שבג"ץ הקפיא לפני כשבועיים את צו המעצר נגד אלקיק ועל פניו הוא אדם חופשי. לטענת בולוס, ההחלטה להקפיא מצד אחד את צו המעצר ומצד שני לסרב לבקשת אלקיק לעבור לבית חולים בו הוא מעוניין להתאשפז אינה מובנת. לדבריו, הסוגיה העקרונית היא לא אם יסכים אלקיק לעבור לבית החולים במזרח ירושלים או לא, אלא עמדת בג"ץ שמסרב לשחרר את אלקיק, למרות שהשתכנע שבמצבו הרפואי הנוכחי הוא אינו מהווה איום. 

שביתת הרעב של אלקיק נחשבת לקיצונית ביחס לשביתות רעב קודמות של עצירים מינהליים. הוא מסרב להכניס לגופו כל דבר פרט למי ברז ואינו מוכן לקבל תוספות של מינרליים הכרחיים. לדברי גורמים בבית החולים, בשלב זה, לאחר יותר מ-80 ימי שביתת רעב, נמצא אלקיק בהכרה ומחשבתו עדיין צלולה, על אף שגופו הולך ונחלש. אולם במצב של הידרדרות חדה וקריטית במצבו, בכוונת הרופאים לתת לו כל טיפול שיהיה בו צורך כדי להציל את חייו, בתקווה שניתן יהיה לשקם את מערכות גופו לאחר מכן.  

ביום רביעי האחרון ביקרו בבית החולים העמק בעפולה נציגי לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, והתרשמו כי אלקיק מטופל כראוי ובהתאם לכללי האתיקה. נציגי השלכה גם העבירו לרופאי בית החולים יום עיון בנושא. לדברי גורם מלשכת האתיקה, "הובהר לאלקיק כמה וכמה פעמים שבכוונת הצוות הרפואי לטפל בו במידת הצורך. הוא מודע והוא מקבל את זה מכיוון שאינו רוצה למות".  

במקרים קודמים של שביתות רעב ממושכות, החליטו רופאים לתת טיפול, שכלל בין היתר מתן ויטמינים, מינרלים ומלחים, כאשר בריאותו של שובת הרעב הידרדרה והיה חשש לחייו. סאמר עיסאווי, שלפני כשלוש שנים שבת רעב יותר ממאתיים יום לסירוגין, אושפז וקיבל טיפול רפואי כמה פעמים לאורך שביתתו. מוחמד עלאן, ששבת רעב יותר מחודשיים בשנה שעברה, סבל מנזק מוחי בלתי הפיך שנבע ממחסור בוויטמינים. לאחר שקיבל טיפול רפואי שכלל מתן הוויטמינים החסרים לו, הורה בג"ץ על שחררו.  

צוות בית החולים העמק בו מאושפז אלקיק צבר בעבר ניסיון בטיפול באסירים שובתי רעב, כשב-2014 אושפזו בבית החולים 13 אסירים ששבתו רעב במחאה על מעצרם המינהלי.

בני משפחתו של אלקיק יצאו ביום שישי האחרון בקריאה לארגוני זכויות האדם שיפעלו לאלתר למען העברתו לבית חולים ברמאללה בשל ההידרדרות במצבו הרפואי. אלקיק הודיע כי יסכים לקבל טיפול ברמאללה, עיר מגוריו. במנהלת האסירים הפלסטינים הביעו חשש שלאחר יותר מ—80 ימי שביתת רעב, מערכות גופו של אלקיק עלולות לקרוס ולגרום למותו המיידי. לפי הודעת המשפחה, אלקיק סובל מכאבים בכל גופו ובסוף השבוע חש לחצים וכאבים בחזה. לדבריהם, יש חשש שילקה בשבץ או בהתקף לב.

אלקיק, עיתונאי בן 33 יליד חברון, התגורר עד שנעצר ברמאללה. הוא פובליציסט ופרשן הנוהג להתראיין בכלי תקשורת המזוהים עם חמאס ונחשב לביקורתי מאוד כלפי הרשות הפלסטינית. בתקופה שלפני מעצרו כתב מאמרים שמבקרים את הרשות הפלסטינית, את מנגנוני הביטחון שלה ואת מעצרי הפעילים הפוליטיים בגדה המערבית. במאמר שפרסם באוקטובר האחרון בעיתון ערבי היוצא לאור בלונדון הוא כינה "שקרנים" את אלה שלדבריו מנסים לפגוע באינתיפאדה ולטעון ש"העם הפלסטיני עייף מהאלימות ומשפיכות הדמים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ