ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יותר מ-2,800 בני אדם עברו בשלושת הימים האחרונים במעבר רפיח, שנפתח בשבת האחרונה ונסגר אתמול (שני). כך הודיעו אמש מקורות בעזה ובמצרים. בנוסף, מרשות המעברים הפלסטינית נמסר כי המצרים אישרו את מעברן לעזה של 64 משאיות שנשאו מלט, חצץ וחומרי בנייה נוספים, שהועברו על ידי ממשלת קטאר.

לפי נתונים שפרסמה רשות המעברים הפלסטינית, בשבת עברו מהצד המצרי לרצועה 522 בני אדם ו-558 חצו את המעבר מעזה למצרים, חלקם בדרכם ליעדים אחרים ברחבי העולם. עוד נמסר כי שלשום עברו 460 בני אדם ממצרים לרצועה ו-742 עשו את הדרך הנגדית, ואתמול עברו 51 נוסעים ממצרים לעזה ו-550 מהרצועה לרפיח המצרית.

זוהי הפעם הראשונה שמעבר רפיח נפתח מאז דצמבר. במצרים הדגישו שמדובר בהחלטה של הנשיא עבד אל-פתח א־סיסי, שנענע לפנייה שקיבל בעניין מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) ובעקבות סקירה שקיבלו המצרים על מאמצי הפיוס בין פתח לחמאס.

פתיחת המעבר בעיתוי הנוכחי הוגדרה על ידי פלסטינים רבים כמחווה של רצון טוב מצד א־סיסי על רקע מאמצי הפיוס, בעוד אחרים הגדירו את ההחלטה כניסיון לעקוף את הקטארים ולהוביל מהלך מול הרשות הפלסטינית.

מצרים, תחת שלטונו של א־סיסי בשנתיים האחרונות, רואה בחמאס ובזרוע הצבאית שלו ארגון טרור השותף לפיגועים נגד כוחות הביטחון המצריים בסיני. בניסיון להתמודד עם האיום, נקטו המצרים מדיניות מחמירה כלפיו המתבטאת, בין היתר, בסגירת המעבר לתקופות ארוכות, הריסת מאות מנהרות תת־קרקעיות והקמת אזור חיץ בין רפיח המצרית לצדה העזתי.

מצרים מתנה את הפעלת ההקלות בתנועה לפלסטינים דרך מעבר רפיח לשטחה בהתארגנותו של כוח מטעם משמר הנשיאות הפלסטיני, שיוצב בצד העזתי של המעבר במקום אנשי חמאס. מסר ברוח זו העבירו המצרים לשלטון חמאס בעזה ולישראל כבר ב-2014

משמר הנשיאות הוא אחד ממנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, הכפופים לעבאס. מצרים אינה מעוניינת במגע ישיר עם אנשי הביטחון של חמאס ורוצה שכל הקשר המיידי מולה מהצד הפלסטיני יתבצע על ידי נציגי הרשות, שיחזרו על פי תוכנית זו לרצועה בפעם הראשונה מאז סולקו משם באלימות בידי חמאס ביוני 2007.

עד למחצית הראשונה של שנת 2013 פעל מעבר רפיח באופן סדיר יחסית כמעט מדי יום, בהתאם לנסיבות הביטחוניות. הממוצע החודשי ליציאות והכניסות הגיע ל-20,348 יציאות ו-20,468 כניסות. רק במחצית השנייה של שנת 2013, עם הדחת משטר האחים המוסלמים במצרים ועליית א־סיסי לשלטון, החלה פעילות המעבר להצטמצם באופן משמעותי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ