נתניהו: היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום בינלאומית תמוהה

רה"מ אמר במסיבת עיתונאים בברלין כי האיום הצרפתי להכיר בפלסטין כמדינה מבטיח מראש כישלון של היוזמה, וקרא למו"מ. מרקל: מחויבת לפתרון שתי מדינות, אך ייתכן שזה לא הזמן לצעדים גדולים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בברלין כי היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום בינלאומית "היא תמוהה" וזאת לאור האיום הצרפתי כי אם המהלך ייכשל, צרפת תכיר במדינה פלסטינית.

"הדבר הזה מבטיח שאותה ועידה תיכשל מראש", אמר נתניהו. "יש רק דרך אחת לקדם שלום - משא ומתן ללא תנאים מוקדמים באופן ישיר בין הצדדים. כל מי שסוטה מכך לא יקדם משא ומתן מוצלח".

נתניהו ומרקל במסיבת עיתונאים בברלין, היוםצילום: רויטרס

קנצרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה במסיבת העיתונאים כי גרמניה מחוייבת לפתרון שתי המדינות, אולם הוסיפה כי "כעת זה אולי לא הזמן לצעדים גדולים" ויש להתמקד בשיפור המצב בשטח.

נתניהו אמר את הדברים כמה שעות אחרי ששגריר צרפת בישראל פטריק מזונב הציג באופן רשמי לישראל את היוזמה שבאמצעותה מקווה צרפת להניע מחדש את תהליך השלום. השגריר הצרפתי נפגש בשעות הבוקר עם ראש המערך המדיני במשרד החוץ אלון אושפיז והציג לו את פרטי היוזמה, שבמסגרתה הצרפתים מעוניינים לכנס את ועידת השלום בפריז בקיץ הקרוב.

היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום בינלאומית הוצגה ב-29 בינואר בנאום שנשא שר החוץ הצרפתי לורן פביוס במשרד החוץ בפריז. פביוס אמר אז כי אם היוזמה תיכשל, צרפת תכיר בפלסטין כמדינה. בזמן שעבר מאז, התפטר פביוס מתפקידו והוחלף על ידי ז'אן-מארק איירו. למרות החילופים, נראה שרעיון הוועידה הבינלאומית נותר בשלב זה חלק ממדיניות ממשלת צרפת, ומשרד החוץ הצרפתי ממשיך לקדמה. משרד החוץ הצרפתי מינה את הדיפלומט הוותיק פייר וימונט כשליח מיוחד לנושא ועידת השלום. 

דיפלומטים ישראלים ציינו כי בשבועות האחרונים מאז שהיוזמה הוצגה לראשונה על ידי פביוס, התקיימו שיחות ראשוניות ולא רשמיות בין דיפלומטים בשגרירות ישראל בפריז לגורמים במשרד החוץ הצרפתי. כמו כן, מידע על היוזמה הגיע לישראל ממדינות אחרות להן צרפת הציגה את הפרטים.

היוזמה הצרפתית היא בת שלושה שלבים - בשלב הראשון ייערכו התייעצויות עם ישראל, הפלסטינים ומדינות נוספות לגבי רעיון כינוס הוועידה ותכניה בחודשים פברואר-מארס; בשלב השני ייערך כינוס מפגש בפריז של קבוצת התמיכה הבינלאומית במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים וכוללת כמה עשרות מדינות שמעוניינות להניע מחדש את תהליך השלום. הצרפתים רוצים לקיים את המפגש בחודשים מארס-אפריל ללא נוכחות הישראלים והפלסטינים; בשלב השלישי תכונס ועידת השלום הבינלאומית בפריז בחודש יוני או יולי שתניע מחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

הדיפלומטים הצרפתים ציינו כי הפגישה הבוקר היא חלק מסבב התייעצויות רחב שצרפת החלה לקיים בעניין היוזמה עם שורה של מדינות בעולם. לדבריהם, בימים האחרונים קיבלו יותר מ-20 שגרירים צרפתים ברחבי העולם הנחיה ממשרד החוץ בפריז להציג את פרטי היוזמה למשרדי החוץ בוושינגטון, לונדון, ברלין, מוסקבה וכן בבירות נוספות באירופה ובעולם הערבי.

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון אמר כי במהלך הפגישה ציין ראש המערך המדיני במשרד החוץ אלון אושפיז בפני השגריר הצרפתי כי ישראל תומכת במשא ומתן ישיר עם הפלסטינים אך מתנגדת לכל ניסיון לקבוע מראש את תוצאות המשא ומתן. "עקרון זה, המלווה את התהליך מתחילתו, זוכה לתמיכה של הקהילה הבינלאומית לאורך השנים ועמד גם בבסיס המשא ומתן לשלום עם ירדן ומצרים", אמר נחשון. "זאת בניגוד לגישה הפלסטינית אותה הביע רק אתמול ריאד אל-מלכי, שר החוץ הפלסטיני, במהלך ביקור ביפן, שם אמר כי הפלסטינים לא ינהלו לעולם משא ומתן ישיר עם ישראל". לדברי נחשון במהלך הפגישה עם השגריר הצרפתי העלה אושפיז את גל הטרור הפלסטיני הנמשך וההסתה לשנאה ולאלימות שמלבה אותו, והצביע על החובה להיאבק בהם בהתמדה.

הצרפתים כבר הציגו את יוזמתם לפלסטינים בימים האחרונים. דיפלומטים צרפתים ציינו כי התגובה הפלסטינית היתה חיובית מאוד. "נרצה לתת את הפרטים גם לישראלים ולראות כיצד הם מגיבים", אמרו הדיפלומטים הצרפתים.

במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה בטוקיו, אמר אתמול הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס כי הוא תומך ביוזמה וקרא לכינוס ועידת שלום בינלאומית ולהקמת מנגנון בינלאומי לסיום הכיבוש הישראלי בהתאם ללוח זמנים מוגדר. עבאס הביע גם תמיכה בכינוס קבוצת תמיכה בינלאומית לתהליך השלום שתכלול את החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת ובריטניה וכן כמה מדינות ערביות, מדינות אירופה ומדינות מאסיה כמו יפן. עבאס הוסיף כי הפלסטינים פועלים במקביל עם מדינות ערב לקידום החלטה במועצת הביטחון של האו"ם לגינוי ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ