בג"ץ דחה את בקשת העציר המינהלי שובת הרעב לעבור לבית חולים ברמאללה

השופטים ציינו כי מעצר נוסף של אל קיק בשטחי הרשות עלול לסכן את חיילי צה"ל. העציר, השובת רעב 83 ימים, דחה את הצעת בית המשפט להעבירו לבית חולים במזרח ירושלים

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אל-קיק בבית החולים העמק בעפולה, בשבוע שעבר
ג'קי חורי - צרובה

בג"ץ דחה הערב (שלישי) את בקשתו של העציר המינהלי שובת הרעב מוחמד אל קיק לעבור לבית חולים ברמאללה וקבע כי יישאר בהשגחה בבית החולים "העמק" בעפולה. סנגורו של אל קיק, עו"ד ג'ואד בולוס, הבהיר כי מרשו, השובת רעב מזה 83 ימים, מסרב להצעת בית המשפט להעבירו לבית חולים אל-מקאסד במזרח ירושלים. בהחלטתם ציינו השופטים ציינו כי מעצר נוסף של אל-קיק בשטחי הרשות עלול לסכן את חיילי צה"ל. 

בג"ץ דן היום בעתירתו של אל קיק, עיתונאי בערוץ הטלוויזיה הסעודי אל-מג'ד, שביקש לעבור לבית חולים ברשות הפלסטינית. לטענת אל קיק, שנעצר בנובמבר בביתו בכפר אל קש שמצפון לרמאללה, מדובר בהחלטה תמוהה לאור העובדה שבית המשפט הקפיא את צו המעצר המינהלי נגדו והוא כביכול אדם חופשי.  

בהחלטת בית המשפט, המשנה לנשיאה השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך שהקפאתו צו המעצר המינהלי נגד אל קיק היא זמנית בלבד, ואם ייעצר מחדש כשהוא שוהה בשטחי הרשות הפלסטינית - הדבר עלול להעמיד בסכנה את כוחות צה"ל.

"התלייתו (של המעצר) – מעין השעייה – פירושה כי אין העותר כבול ושמור כעצור, והוא זוכה לביקורים חופשיים", כתב רובינשטיין, "אך משמע גם כי הצו לא בוטל וככל שיתייצב מצבו הרפואי יוכלו המשיבים לשקול חידושו, תוך ששמורות זכויותיו. ככל שיחודש הצו, יציאת כוחות לשטח שבשליטה אחרת פירושה, שהאפשרות לעצור את העותר – ונזכור, בפעיל טרור עסקינן – עלולה להיות כרוכה בקשיים ואולי בשפיכות דמים. אין בדעתנו להעמיד חיילי צה"ל במצב של סיכון". רובינשטיין זכה לתמיכת השופטים יצחק עמית וצבי זילברטל.

השייח ראאד סלאח (מימין) בהפגנת תמיכה באל-קיק סמוך לבית החולים בעפולה, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

עוד צוין בהחלטה כי "בית המשפט הציע לעותר לשקול אפשרות שהייה בבית חולים במזרח ירושלים, ובידו להציע בית חולים אחר במדינת ישראל שייאות לקבלו, והנושא יטופל. מעבר לכך לא נוכל איפוא להיעתר לבקשה". רובינשטיין הדגיש כי "ההכרעה אינה קלה. איננו חפצים במותו של העותר חלילה, וגם המשיבים אינם חפצים בכך, כמובן. לכן קיימנו ארבעה דיונים בעניינו וביקשנו עדכונים רפואיים יומיים, וחידשנו לפנים משורת הדין את הטיפול בעתירה שכבר נסתיימה בפסק דין. ואולם, בסופו של יום העותר הוא הוא שבידו מפתחות שלומו ובריאותו, הוא ואין זולתו". 

השופטים אף התייחסו לאפשרות של הזנתו בכפייה של אל קיק. "למותר לציין, כי אף שאיננו מאחלים חלילה לעותר להגיע למצב שבו יינתן לו טיפול רפואי לפי שיקול דעת הרופאים, אף שסירב עד כה – כמובן הדבר ייתכן לפי ההתפתחויות, ונתנה לכך ועדת האתיקה אישורה".

החלטת בג"ץ גררה תגובות זועמות מצד משפחתו ורבים מתומכיו של אל קיק. מערך הביטחון בבית חולים העמק פינה הערב עשרות אנשים שהגיעו לבקר את שובת הרעב בעקבות החלטת בג"ץ. 

השייח' ראאד סלאח, העומד בראש תת-ועדה לסוגיות אסירים של ועדת המעקב של ערביי ישראל, קרא לקיים משמרת מחאה קבועה מול בית החולים העמק בעפולה ולפתוח בשביתת רעב קבוצתית עד לשחרורו של אל קיק. ח״כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) הגדיר את ההחלטה כ"פסק דין מוות". "האסיר אל קיק הצהיר שהוא מוכן להפסיק את השביתה אם יוגש נגדו כתב אישום, שכן הוא שובת כנגד הרשעות הטמונה במעצר המינהלי. במקום לבטל את מעצרו המינהלי ולהציל את חייו, בג״ץ נכנע שוב לתכתיבי רשויות הביטחון, והקריב את השיקולים האנושיים", אמר. 

אל קיק, בן 33 ואב לשניים, הוא פובליציסט ופרשן הנוהג להתראיין בכלי תקשורת המזוהים עם חמאס ונחשב לביקורתי מאוד כלפי הרשות הפלסטינית. בתקופה שלפני מעצרו כתב מאמרים שמבקרים את הרשות. במאמר שפרסם באוקטובר האחרון בעיתון ערבי היוצא לאור בלונדון הוא כינה "שקרנים" את אלה שלדבריו מנסים לפגוע באינתיפאדה ולטעון ש"העם הפלסטיני עייף מהאלימות ומשפיכות הדמים". לדברי אשתו, הוא פתח בשביתת הרעב במחאה על שיטות החקירה, שאותן הגדיר כעינויים. בתחילת החודש דווח על הידרדרות במצבו הרפואי של אל קיק. מבית החולים נמסר כי בשלב זה אל קיק בהכרה, ואין כוונה להזינו בכפייה וכי "כל הטיפול נעשה בכפוף לחוקי המדינה ובהתחשב באתיקה הרפואית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ