הצנזורה מבקשת להצטרף לקבוצות וואטסאפ של עיתונאים וגופי הצלה

בצנזורה הסבירו כי הדבר נועד לאפשר להם להיות מסונכרנים עם גופים המפיצים מידע ביטחוני לתקשורת. בארגון "איחוד הצלה" סירבו לבקשה: "תפקידה הוא לפקח, לא להיכנס לשיח בין עיתונאים למקורותיהם"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בחודש האחרון נשלח מטעם הצנזורה מייל למספר גופי הצלה, בבקשה להצטרף לקבוצות הוואטסאפ בהן מופץ מידע לעיתונאים. במייל שנשלח לארגון "איחוד הצלה", נכתב כי "לאור ריבוי אירועי (הכוונה לאירועים) ביטחוניים בחודשים האחרונים, הוחלט ביחידה לבקש מגופי הדוברות של הארגונים שאנו עובדים איתם להכניס אותנו לקבוצת וואטסאפ של ההפצות". גורם בצנזורה ביקש להבהיר כי מדובר במייל פנימי בין דרגי עבודה, והכוונה היא רק להפצת הודעות ביטחוניות לתקשורת.

לפי הודעת הצנזורה, מתוקף תפקידם, הם "צריכים להיות מעודכנים במה שקורה בארץ", ולכן מבקשים לצרף מספר סלולרי מסוים, לקבוצות בהן מופצים קטעי מידע לעיתונאים. על הבקשה דווח היום (שלישי) לראשונה בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל, שם דיווחה הדס שטייף כי במשטרת ישראל הביעו התנגדות לדרישת הצנזורה.

אל"ם אריאלה בן-אברהם
אל"ם אריאלה בן-אברהםצילום: דובר צה"ל

בארגון "איחוד הצלה" סירבו לבקשת הצנזורה, בטענה כי מדובר בקבוצה בה מתקיים קשר בין עיתונאים למקורות המידע שלהם. "דוברות איחוד הצלה לא תצרף גורמים מהצנזורה הצבאית לקבוצות הדוברות שלה בהם נכללים עיתונאים. עמדתי הברורה היא שתפקידה של הצנזורה הוא לפקח על גופי התקשורת, ולא להיכנס לשיח שבין עיתונאים למקורותיהם", מסר מוטי אלמליח, מנהל אגף דוברות והסברה בארגון. "כניסה של גורם צנזורה לקבוצה המיועדת לעיתונאים תחבל ביכולת לקיים קשר עם אנשי התקשורת, שבמסגרתו הם ירגישו בטוחים ולא מאוימים. חשוב לציין כי דוברות איחוד הצלה פועלת באחריות ובכפוף לנהלים מפורטים, ובכלל זה נהלים שמטרתם שמירה על ביטחון המדינה".

גורם בצנזורה הבהיר כי לא מדובר בפנייה חדשה של הארגון אל גופי ההצלה, אלא חלק משיתוף פעולה המתקיים בין הגופים. כך למשל, התברר כי הצנזורה חברה בקבוצת וואטסאפ של ארגון מגן דוד אדום. לטענת הגורם, מדובר בחלק מעבודתה של הצנזורה כמי שתפקידה "להיות מסונכרנת עם הגופים המפיצים מידע ביטחוני לתקשורת". דובר מגן דוד אדום, זכי הלר, ציין כי הוא מעביר מידע לצנזורה מזה תקופה, והוסיף כי "כארגון ההצלה הלאומי, אנחנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם הצנזורה, עם דובר צה"ל ועם משטרת ישראל. כפי שחשוב לנו להקפיד שלא נפגע או נשבש חקירות, כך באירועים ביטחוניים חשוב לנו לוודא שאנחנו לא פוגעים בשום דבר שקשור לביטחון מדינת ישראל".

כפי שפורסם ב"הארץ" לפני כשבועיים, הצנזורה פנתה לכ-30 מפעילי דפי פייסבוק ובלוגים בולטים ברשת, בדרישה להגיש ידיעות לביקורת מוקדמת. אז נכתב כי גם ארגוני הצלה ועיריות בקווי עימות נדרשו להגיש מידע לאישור הצנזורה טרם פרסומו. בצנזורה הסבירו כי מדובר בניסיון להתאים את פעילותם לעידן האינטרנט, לאחר שבשנים האחרונות החלו לנטר את הפעילות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר, על-ידי גופי תקשורת ומי שהגדירו עצמם ככאלה. בעבר אף ניסו בצנזורה להקים קבוצת וואטסאפ משל עצמם, כדי לדווח לכלל כלי התקשורת על ידיעות שהיא מתירה לפרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ