חייל שהתעלל בפלסטינים וחשמל אותם נידון לתשעה חודשי מאסר

החייל הורשע שהתעלל בשני עצירים באמצעות מכשיר רפואי שהצמיד לצווארם. זהו סופו של ההליך המשפטי נגד כמה חיילים מגדוד "נצח יהודה" בגין התעללות בפלסטינים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בית הדין הצבאי גזר היום (שלישי) על חייל מגדוד "נצח יהודה" תשעה חודשי מאסר וכן הורדה לדרגת טוראי, לאחר שהורשע כי התעלל בשני עצירים פלסטינים באמצעות מכשיר רפואי אותו הצמיד לצווארם. בית הדין הצבאי הרשיע את החייל, ר', בשתי עבירות נפרדות של התעללות בנסיבות מחמירות. דעת המיעוט בהרכב השופטים טענה כי לאור שירותו של החייל, יש לקבוע כי עונשו יעמוד על שבעה חודשי מאסר, אך דעת הרוב קבעה כי זה יעמוד על תשעה חודשי מאסר, שייספרו מיום מעצרו.

בכך, מסתיים ההליך המשפטי כנגד חיילי "נצח יהודה" בגין התעללות בכמה עצירים פלסטינים לאורך החודשים האחרונים - כאשר כל החיילים הורשעו בפרשייה.

אחד הנאשמים בפרשה מובא להארכת מעצרו, בנובמברצילום: דודו בכר

לפי כתב האישום שהוגש בנובמבר, פלסטיני שנעצר בכפר סאפרין, נלקח למוצב גדוד הנח"ל החרדי, והוכנס למתחם הפלוגה בה משרת החייל. אז חיבר לו ר' מכשיר רפואי-חשמלי, ששולח זרמים חשמליים באמצעות אלקטורודות. ר' הפעיל את המכשיר כשהוא על צווארו של הפלסטיני ואף הגביר את עוצמתו, בעוד העציר הפלסטיני התחנן שהחייל יפסיק.

חייל נוסף, שהואשם אף הוא בהתעללות ונגזר דינו בשבוע שעבר, תיעד את הדברים בסרטון וידיאו, בו נראה ר' בחיוך רחב. בהמשך אף הכה החייל הנוסף את הפלסטיני. בתיעוד עצמו נשמע אף קול צחוק למראה המעשים. ר' הורשע בהתעללות במקרה נוסף, לאחר שכמה ימים אחרי המקרה הראשון, כאשר נעצר פלסטיני מהכפר עתיל על ידי כוח צבאי, הוא הפעיל פעם נוספת על גופו את המכשיר החשמלי. אז, חיבר ר' את המכשיר לרקותיו של הפלסטיני, והפעיל אותו. בשני המקרים היו העצירים הפלסטינים אזוקים בידיהם ועיניהם מכוסות.

בפני בית הדין הצבאי אמר החייל כי הוא  "מבין את חומרת המעשים ואת ההשלכות, גם על השירות הצבאי וגם לאחר השירות. אני מצטער ומתבייש במעשים האלה". שני התובעים הצבאיים בתיק, סרן אבישי קפלן וסגן בר סיון, הדגישו כי במעשיו של ר' קיימת פגיעה בחוסנו המוסרי של צה"ל, "במיוחד בתקופה בה מעשי הצבא נבחנים בשבע עיניים", לשון הכרעת הדין.

סא"ל רונן שור ציין בהכרעת הדין שניתנה היום בבית הדין הצבאי ביפו כי "אין ספק שהמעשה נועד להשפיל" את הפלסטיני, אך ציין כי לא הוצגו ראיות כי נגרם לשני הפלסטינים נזק ממשי. "נודה ולא נבוש כי קיים פער של ממש בין דמותו של הנאשם כפי שהוצגו לנו על-ידי ההגנה, לבין מעשיו, כפי שתוארו בכתב האישום. קשה להלום כיצד אדם שחונך בצורה ערכית כשל בצורה כה ממשית במעשים פסולים", ציין סא"ל שור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ