מרקל לנתניהו: מודאגת מהשפעת חוק העמותות על החברה האזרחית בישראל

לדברי קנצלרית גרמניה, החוק עלול לפגוע בפעילות הקרנות הגרמניות שמשתפות פעולה עם עמותות בישראל. ראש הממשלה ביקש ממרקל סיוע בתיווך להחזרת גופות החיילים שבידי חמאס בעזה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרקל ונתניהו בברלין, אתמול
מרקל ונתניהו בברלין, אתמולצילום: אי־אף־פי

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם אתמול (שלישי) במסגרת פסגת הממשלות בברלין כי היא מודאגת מאוד מהצעת חוק העמותות אותו מקדמת הממשלה בעניין עמותות השמאל ומההשפעה השלילית שעלולה להיות לו על החברה האזרחית בישראל, כך אמרו ל"הארץ" מקורות גרמנים שעודכנו בפרטי הפגישה.

לדברי המקורות הגרמנים, מרקל אמרה לנתניהו כי היא חוששת שהחוק עלול להצר את צעדיהם של ארגונים בלתי ממשלתיים ולפגוע בפעילות הקרנות הגרמניות שמשתפות פעולה עם החברה האזרחית בישראל. נתניהו מצידו הדגיש בפני מרקל כי החוק לא נועד לפגוע באף עמותה או ארגון לא ממשלתי אלא רק להגביר את השקיפות. נתניהו עידכן את מרקל כי בנוסח העדכני של החוק הוסר הסעיף לפיו יש לסמן בתגים נציגים של עמותות שמקבלות יותר ממחצית מתקציבן מממשלות זרות כאשר הם מגיעים לכנסת.

במהלך מסיבת העיתונאים שהתקיימה בסיום פסגת הממשלות נשאל נתניהו על הצעת החוק ואמר דברים דומים לאלה שהציג בפני הקנצלרית. "חוק הארגונים הלא ממשלתיים הוא חוק העוסק בשקיפות", אמר נתניהו. "זה לא חוק העוסק בצנזורה. לפי החוק, אם ממשלה זרה מסייעת לארגון זה או אחר, זה צריך להיות פתוח ואנשים צריכים לדעת מזה. ישנם חוקים כאלה במדינות אחרות, בייחוד בארה"ב. אין חוק אחד שהוא זהה בדיוק לאחר, אולם העיקרון הוא אותו עיקרון. ולכן כל מה שאנו רוצים הוא שקיפות".

סוגיית חוק העמותות הפכה לנושא מרכזי עבור גרמניה בשל העובדה שעמותות שמאל רבות בישראל מקבלות תרומות משש קרנות השייכות למפלגות פוליטיות שונות בגרמניה, שפעילותן ממומנת מכספי משלם המסים הגרמני. לקרנות אלו משרדים במדינות שונות בעולם, כולל בישראל, והן מקדמות ערכים כמו דמוקרטיה וזכויות אדם.

בימים האחרונים פנו חברי השדולה למען ישראל בפרלמנט הגרמני במכתב לנתניהו ולשרת המשפטים איילת שקד והביעו דאגה מהחוק. שר המשפטים הגרמני הייקו מאס העלה גם הוא את הנושא מול שקד וכך גם יו"ר הפרלמנט הגרמני נורברט לאמרט בעת ביקורו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בברלין. הטענה המרכזית של כל הגורמים הגרמנים שהעלו את הנושא היתה כי הדרישה ל"שקיפות" מופנית רק לעמותות שמאל ולא לעמותות ימין.

במהלך הפגישה עם מרקל ביקש נתניהו סיוע גרמני בתיווך בעניין השבת גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין שנמצאות בידי חמאס בעזה מאז מבצע "צוק איתן". "מכיוון שגרמניה בעבר סייעה לנו בנושאים האלה, ביקשתי גם את עזרתם במקרה הזה", אמר נתניהו. גרמניה סייעה לישראל בעבר – הן בתקופת ראש הממשלה אהוד אולמרט והן בתקופת נתניהו במגעים מול חמאס לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. נציג בכיר של המודיעין הגרמני שימש כמתווך בין הצדדים, אולם לא הצליח להביא לעסקה לשחרורו של שליט.

פסגת הממשלות שהתקיימה בברלין היתה השישית במספר והיא ציינה את יובל השנים ליחסים בין ישראל לגרמניה. יחד עם נתניהו הגיעו לברלין כמה משרי הממשלה וקיימו פגישות עם מקביליהם הגרמנים. הקנצלרית מרקל עשתה במהלך הביקור מחווה חריגה עבור נתניהו והצטרפה אליו באופן בלתי מתוכנן לביקורו במוזיאון היהודי בברלין. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ