ממשלת בריטניה אסרה על גופים ציבוריים להטיל חרם כלכלי על ישראל

הממשלה הדגישה כי ההנחיות אינן מבטלות את המלצתה לא לעשות עסקים בהתנחלויות ואת סימון המוצרים ברשתות השיווק בממלכה. הפלסטינים: נסיגה משמעותית במדיניות שרק תחזק את הכיבוש

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ממשלת בריטניה פרסמה היום (רביעי) הנחיות מחייבות לכל הגופים הציבוריים בממלכה, לפיהן קיים איסור לנקוט בחרם בהליכי מכרזים או רכש - אשר ממומנים מכספי משלם המיסים - נגד ישראל או כל חברה אחרת בארגון הסחר העולמי. לפי ההנחיה החדשה, כל החלטה של גוף ציבורי על חרם נגד מדינה זרה צריכה לעלות בקנה אחד עם מדיניות החוץ של ממשלת בריטניה.

ההנחיה החדשה הופצה בצהריים לכל הגופים והארגונים בבריטניה שחותמים על חוזים, מפרסמים מכרזים או מבצעים רכש מכספי משלם המסים. מדובר בעיקר על משרדי הממשלה, הסוכנויות והרשויות הממשלתיות, הרשויות המקומיות וגופים ציבוריים נוספים. "אסור שרכישות מכספים ציבוריים ישמשו כאמצעי להחרמה במכרזים של ספקים ממדינות אחרות, אלא אם כן מדובר על מדינות נגדן ממשלת בריטניה הטילה סנקציות, אמברגו או מגבלות אחרות", נכתב בהנחיה. לפי הנחיית הממשלה, "יש השלכות לאומיות ובינלאומיות רחבות שעלולות לנבוע מהטלת חרמות כאלה ברמה המקומית... זה עלול לפגוע בסחר החוץ, ביחסי החוץ ובביטחון הלאומי של בריטניה".

נתניהו והנקוק, היום בירושליםצילום: קובי גדעון / לע"מ

בהודעת הממשלה הודגש כי ההנחיות החדשות אינן מבטלות ואינן סותרות את ההמלצות לאנשי עסקים שפורסמו על ידי הממשלה הבריטית לפני כשנה וחצי, והזהירו מפני עסקים עם ההתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן, או מפני קניית נדל"ן בהתנחלויות בשל חשש שיחשפו את עצמם לתביעות משפטיות או לנזק כלכלי. עוד הודגש בהנחיות החדשות כי הן אינן מבטלות ולא סותרות את החלטת ממשלת בריטניה לסמן מוצרים מההתנחלויות ברשתות שיווק בממלכה.

השר במשרד ראש הממשלה הבריטי, מתיו הנקוק, שמבקר בימים האחרונים בישראל, נפגש היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועידכן אותו בפרטי ההנחיות החדשות. נתניהו אמר כי החרמות נגד ישראל נובעים מאנטישמיות. "אני מברך את ממשלת בריטניה על כך שהיא מסרבת לבצע אפליה נגד ישראל ונגד ישראלים", אמר נתניהו. "אני מברך אתכם על כך שאתם ניצבים לצדה של הדמוקרטיה האחת והיחידה במזרח התיכון". הנקוק אמר לנתניהו כי חרמות נגד ישראל ומדינות אחרות שחברות בארגון הסחר העולמי הם שגויים והינם בלתי חוקיים. "אנחנו מאמינים שאפליה אינם מקובלת וכי יש להתייצב נגדה", אמר הנקוק לנתניהו.

ההנחיות החדשות של ממשלת בריטניה נועדו בעיקר למנוע חרמות שמטילות מועצות מקומיות או עיריות כתוצאה מלחצים פוליטיים ברמה המקומית. בכמה ערים בבריטניה הוטלו חרמות כאלה נגד תוצרת ישראלית או חברות ישראליות שהתמודדו במכרזים.

עם זאת, הממשלה השמרנית של דיוויד קמרון קידמה את המהלך בשל סיבות רחבות יותר, שנוגעות למאבקים פנימיים בבריטניה מול מפלגת הלייבור בהנהגתו של ג'יימס קורבין. קורבין ויועציו תומכים בחרמות נגד ישראל בשל הכיבוש בשטחים, בחרמות נגד סין בשל הפרת זכויות אדם, נגד רוסיה בשל הפלישה לאוקראינה וכן נגד מדינות נוספות. קמרון, ממשלתו והמפלגה השמרנית השלטת קידמו את ההנחיות הללו ומקדמים חקיקה נוספת בנושא, כדי למנוע ממפלגת הלייבור לקדם חרמות נגד מדינות ברשויות מקומיות שבהן יש למפלגה רוב, ובכך למעשה להשפיע על מדיניות החוץ של הממשלה.

ברשות הפלסטינית הגיבו בכעס על פרסום ההנחיות החדשות. מזכיר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת העביר את מחאת הרשות בפגישה שקיים היום עם השר לענייני המזרח התיכון בבריטניה טוביאס אלווד. "משמעות ההנחיות החדשות היא שנאסר על גופים ציבוריים בבריטניה לממש את זכותם הדמוקרטית לא להיות שותפים למפעל ההתנחלויות הישראלית או לנקוט עמדה מוסרית ומשפטית אל מול ביצוע פשעי מלחמה כאלה", אמר עריקאת לאלווד. הבכיר הפלסטיני הוסיף כי הפלסטינים מבקשים מממשלת בריטניה לשקול מחדש את המהלך ולבטל את ההנחיות החדשות. "זו מהווה נסיגה משמעותית במדיניות ממשלת בריטניה, שרק תחזק את הכיבוש הישראלי", הוסיף עריקאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ