מגעים מתקדמים לפשרה עם מוחמד אלקיק: יועבר לבית חולים במזרח ירושלים

אלקיק שובת רעב קרוב לשלושה חודשים. ביום שני הציע בג"ץ הסדר דומה שאלקיק דחה. לפי הערכות, במסגרת הסדר תתחייב ישראל לא לחדש את הצו המינהלי ללא חומר חדש נגד העיתונאי

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד אלקיק בבית החולים העמק בעפולה, בשבוע שעבר
מוחמד אלקיק בבית החולים העמק בעפולה, בשבוע שעברצילום: אי־פי

מועדון האסיר הפלסטיני ונציגים ישראלים מנהלים מגעים מתקדמים להסדר פשרה לסיום שביתת הרעב של מוחמד אלקיק, שנמשכת כמעט 90 ימים. במסגרת ההסדר המסתמן, אלקיק יועבר לבית החולים אל-מקאסד במזרח ירושלים, שם יפסיק את שביתת הרעב וימשיך לקבל טיפול רפואי. בשלב זה לא ברור אם המדינה מוכנה להתחייב כי מעצרו המינהלי של אלקיק לא יחודש לאחר שמצבו הבריאותי ישתפר. 

שלשום (שישי) פרסם בית החולים אל־מקאסד הודעה לפיה הוא מוכן לקבל את אלקיק, אם האחרון יסכים לכך. בני משפחתו של אלקיק קראו אמש לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) ולקהילה הבינלאומית לפעול לאלתר לשחרורו.

רעייתו של אלקיק, פייחא, אמרה אמש במסיבת עיתונאים שכינסה המשפחה בעיירה דורא ליד חברון שמצבו הרפואי של בעלה קשה מאוד ושהוא בסכנת חיים מיידית. היא פנתה בדבריה לעבאס ואמרה: "כבוד הנשיא, אני מפצירה בך ואומרת לך שחייו של מוחמד תלויים בך".

הסדר הפשרה המסתמן דומה לזה שהוצע בשבוע שעבר על ידי בג"ץ ונדחה על ידי אלקיק. השופט אליקים רובינשטיין דחה את בקשת סנגוריו של אלקיק להעבירו לבית חולים ברמאללה, ואמר שהאפשרות היחידה היא להעבירו לבית החולים במזרח ירושלים. אחת הסיבות לסירובו של אלקיק להצעת הפשרה היתה אי הסכמתה של המדינה להתחייב כי לא ייעצר שוב לאחר שיתאושש.

על פי ההערכות, ההסדר - אם ייצא לפועל - יהיה דומה לזה שאליו הגיעה ישראל עם העציר המינהלי מוחמד עלאן: צו המעצר המינהלי לא יחודש אם לא יצטבר חומר חדש המצדיק אותו. גורמים המעורים בפרטי המגעים אמרו ל"הארץ" כי עד אתמול בשעות הערב המאוחרות לא התקבלה תשובה רשמית מהמדינה לגבי עמדתה.

בתחילת החודש הקפיא בג"ץ את מעצרו המינהלי של אלקיק, עיתונאי המקורב לחמאס, בשל מצבו הרפואי. הוא מאושפז כעת בבית חולים העמק בעפולה ושביתת הרעב שלו נחשבת לקיצונית ביחס לשביתות רעב קודמות של עצירים מינהליים. הוא מסרב להכניס לגופו כל דבר פרט למי ברז ואינו מוכן לקבל תוספות של מינרליים הכרחיים. השבוע דווח ב"הארץ" כי אלקיק נמצא בהכרה, אך אינו מתקשר עם סביבתו ואיבד שמיעה וכושר דיבור.

גורמים בבית החולים אמרו בסוף השבוע כי אלקיק נמצא בהכרה ומחשבתו עדיין צלולה, על אף שגופו הולך ונחלש. אולם במצב של הידרדרות חדה וקריטית במצבו, בכוונת הרופאים לתת לו כל טיפול שיהיה בו צורך כדי להציל את חייו, בתקווה שניתן יהיה לשקם את מערכות גופו לאחר מכן. במקרים קודמים של שביתות רעב ממושכות, החליטו רופאים לתת טיפול, שכלל בין היתר מתן ויטמינים, מינרלים ומלחים, כאשר בריאותו של שובת הרעב הידרדרה והיה חשש לחייו.

סאמר עיסאווי, שלפני כשלוש שנים שבת רעב יותר ממאתיים יום לסירוגין, אושפז וקיבל טיפול רפואי כמה פעמים לאורך שביתתו. מוחמד עלאן, ששבת רעב יותר מחודשיים בשנה שעברה, סבל מנזק מוחי בלתי הפיך שנבע ממחסור בוויטמינים. לאחר שקיבל טיפול רפואי שכלל מתן הוויטמינים החסרים לו, הורה בג"ץ על שחרורו.  

אלקיק, יליד חברון בן 33, התגורר עד שנעצר ברמאללה. הוא פובליציסט ופרשן הנוהג להתראיין בכלי תקשורת המזוהים עם חמאס ונחשב לביקורתי מאוד כלפי הרשות הפלסטינית. בתקופה שלפני מעצרו כתב מאמרים שמבקרים את הרשות הפלסטינית, את מנגנוני הביטחון שלה ואת מעצרי הפעילים הפוליטיים בגדה המערבית. במאמר שפרסם באוקטובר האחרון בעיתון ערבי היוצא לאור בלונדון הוא כינה "שקרנים" את אלה שלדבריו מנסים לפגוע באינתיפאדה ולטעון ש"העם הפלסטיני עייף מהאלימות ומשפיכות הדמים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ