דיווח בלבנון: "רון ארד מת ב-1988"

עיתון א-דיאר דיווח היום על עדותו של פעיל המואשם בריגול למען ישראל, שטען כי העביר את הנווט הישראלי במכוניתו שנתיים לאחר נפילתו בשבי וכי מצבו היה קשה ונראה שעונה. חלק מהפרטים סותרים דיווחים קודמים על ארד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

פעיל לשעבר במפלגה הסורית הלאומית-החברתית בלבנון טען כי הנווט השבוי רון ארד מת ב-1988, וכי כנראה עונה והוכה לפני מותו ומצבו הרפואי היה קשה - כך דווח היום (שבת) העיתון הלבנוני א-דיאר. בדיווח צוין כי חלק מהמידע שנמסר על ארד מהפעילים התברר כשקרי. חלק מהמידע סותר דיווחים קודמים על גורלו של הנווט השבוי. 

על פי הדיווח הלבנוני, הדברים נאמרו על ידי מופיד קונטאר, שהיה פעיל במפלגה בעת מלחמת האזרחים בלבנון, במהלך דיון שהתקיים אתמול בבית דין צבאי במדינה - שם מתנהל משפטו ושל פעילים נוספים שמואשמים בריגול לטובת ישראל. קונטאר ופעילים נוספים, חלקם כבר אינם בין החיים, מואשמים כי מסרו מידע - חלקו שגוי - למודיעין הישראלי בנוגעו לגורלו של ארד, ואף ניסו להעביר לישראל עצם מגופתו של ארד תמורת כסף. 

קונטאר סיפר כי ב-1988, בעת מלחמת האזרחים בלבנון, הוא קיבל מידע לפיו רון ארד מוחזק בידי הזרוע הצבאית של המפלגה. לטענתו, שוביו של ארד לא הצליחו לחקור אותו כי ענה לשאלותיהם רק בצרפתית ואנגלית. קונטאר הסביר כי לא ראה בעצמו את ארד, אבל נכח במקום שבו הוחזק. הוא הוסיף שהוא העביר את ארד בתא מטען של רכב, כשהוא עטוף בשמיכה, אך לא ידע במי מדובר. הוא סיפר שלקח את ארד לדירה באזור אל-מתן שבמרכז לבנון.

קונטאר, לפי הדיווח, טען בבית המשפט כי ארד, שלבש סרבל, היה במצב קשה כשהעביר אותו וכי לא יכול היה לעמוד על רגליו. כעבור יומיים קיבל קונטאר טלפון מהאיש שהופקד על ארד, שסיפר לו כי הנווט הישראלי נכנס לתא השירותים והתעכב. כשהשומר פתח את הדלת הוא מצא את ארד ללא רוח חיים. קונטאר הוסיף כי רק עשר שנים לאחר מכן – עם פרסום תמונותיו של ארד – הוא וחבריו הבינו במי מדובר וניסו לאתר את מקום קבורתו - אך ללא הצלחה.

בנוסף, העיתון דיווח שאחד הנאשמים מסר בעדותו אתמול לבית הדין הצבאי כי ביקש ב-1998 להעביר מידע לנשיא לבנון דאז, אמיל לחוד, בעניין שרידי גופתו של ארד. לאחר מכן הורה השופט לעצור את הדיון ולכנסו מחדש בדלתיים סגורות, בשל אזכור שמו של הנשיא לשעבר.

השבוע הוזכר שמו של ארד בכתבה נרחבת בעיתון אל-אחבאר לציון שמונה שנים להתנקשות בחייו של ראש המערך הצבאי של החיזבאללה, עימאד מורנייה. בידיעה שפורסמה בעיתון המזוהה עם חיזבאללה נכתב שמורנייה התעניין מאוד בתיק רון ארד ואף הקים צוות מיוחד לחיפוש אחר מידע שיוכל לשפוך אור על גורלו של הנווט הישראלי, זאת מתוך מודעות למחיר הגבוה שישראל תהיה מוכנה לשלם עבורו. לפי העיתון, הצוות הצליח לאתר את המצנח ונשקו האישי של ארד ואף פרטים מבגדיו, אולם חפצים אלה לא סייעו באיתורו או איתור גופתו. עוד נכתב כי חיזבאללה ניסה לנהל משא ומתן מול ישראל על החזרת החפצים.

עוד דיווח השבוע העיתון, כי מורנייה היה מעורב מאוד בכל סבבי המשא ומתן העקיף בין חיזבאללה לישראל לשחרור גופות חיילי צה"ל תמורת שבויים לבנונים ופלסטינים. בהקשר הזה נאמר כי מורנייה היה מעורב בשתי הפעולות בהר דב ב-2000 וב-2006 באזור זרעית שבהן נחטפו חמישה חיילי צה"ל, וכן היה מעורב בתהליך המשא ומתן סביב החזרת גופותיהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ