נתניהו על סערת איזנקוט: ויכוח סרק וניגוח פוליטי פסול

בפתח ישיבת הממשלה התייחס רה"מ לדברי הרמטכ"ל, שלפיהם לא היה רוצה "שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים". "איזנקוט אמר את המובן מאליו", ציין נתניהו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) כי הוויכוח שהתנהל בימים האחרונים סביב דברי הרמטכ"ל בעניין הוראות הפתיחה באש "היה ויכוח סרק". נתניהו ציין כי גדי איזנקוט אמר את המובן מאליו וממילא צה"ל נוהג כך. "כל מה שנאמר אחר כך נובע מחוסר הבנה או מרצון לניגוח פוליטי", ציין נתניהו. "שניהם פסולים. צריך לשים את זה בצד ולעבור הלאה".

רב-אלוף איזנקוט הוזמן הבוקר להעביר לשרי הממשלה סקירה ביטחונית על המצב באזור. בכניסה לחדר ישיבות הממשלה התייצבו שרים רבים מול המצלמות וגיבו את הרמטכ"ל על דבריו. השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל אמרה כי איזנקוט חידד את העובדה שצה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר. "אמירותיו נכונות ואני מגבה אותו", היא אמרה.

נתניהו בדרכו לישיבת ממשלה, הבוקר
נתניהו בדרכו לישיבת ממשלה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

שר השיכון יואב גלנט הצטרף לדברים. "זו חובתו של הרמטכ"ל לקבוע את הוראות הפתיחה באש ולהסביר אותן ואני שמח שהוא עשה את זה", אמר. "בלחימה בטרור חובה להפעיל את מינימום הכוח הנדרש ולא את המקסימום האפשרי והרמטכ"ל הבהיר מה צריכה להיות המדיניות ואני חושב שזה טוב".

שר הפנים אריה דרעי ציין כי איזנקוט הוא אדם ערכי והגון ומנהל את הצבא ביד רמה. "אני אומר לו – אל תירא – אנחנו נותנים לך גיבוי מלא", ציין דרעי. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן טען כי אין לו ביקורת על דברי הרמטכ"ל והאשים כי התקשורת ניפחה את דבריו והוציאה אותם מהקשרם. "יש לרמטכ"ל גיבוי מלא מכל חברי הממשלה", אמר ארדן. 

איזנקוט אמר בשבוע שעבר במפגש עם תלמידי תיכון כי צה"ל "לא יכול לדבר בסיסמאות כמו 'הקם להורגך השכם להורגו'", והוסיף בהתייחסו לאירועי הטרור האחרונים כי "היו מקומות, שיש נערה בת 13, שמחזיקה מספריים או סכין ויש מתרס בינה ובין החיילים. לא הייתי רוצה שחייל יפתח באש וירוקן מחסנית על נערה כזאת". לדברי הרמטכ"ל, חייל צריך לפעול רק אם ישנה סכנת חיים ו"דווקא באזור יהודה ושומרון, בסביבה אזרחית, המציאות יותר מורכבת עבור החיילים ועליהם לפעול בשיקול דעת", כלשונו. 

דבריו של הרמטכ"ל עוררו הדים רבים בשיח התקשורתי ובקרב חברי הכנסת והממשלה. שר הביטחון משה יעלון גיבה ביום המחרת את דברי איזנקוט, ואמר כי "אסור שחושינו יקהו והאצבע תהיה קלה על ההדק. אסור שנאבד את צלמנו ונשתולל כי הדם רותח. צריך לפעול בקור רוח ובשיקול דעת. בלי פגיעה בחפים מפשע. אוי לנו אם לא נשמור על כך, גם כחיילים, כשוטרים וגם כבני אדם. לנצח ולהישאר בני אדם".

לעומתו, שר התחבורה ישראל כץ מתח ביקורת על דברי איזנקוט וכך גם סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי. "בקהילה הבינלאומית מאוד אוהבים להאשים את ישראל בשימוש בכוח מופרז. דבריו של הרמטכ"ל אינם משרתים את תיאור המציאות בשטח ואת הזירה הדיפלומטית הישראלית", אמרה חוטובלי לחדשות 2 והוסיפה כי "הקם להורגך - השכם להורגו" הוא עיקרון מוסרי יהודי חשוב.

יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, האשים אתמול את ראש הממשלה בנימין נתניהו באי גיבוי הרמטכ"ל, שספג ביקורת על דבריו - "נתניהו הפקיר את הרמטכ"ל למשיחיים בימין הקיצוני", אמר הרצוג. "צה"ל לא צריך הגנה של ח"כים מהאופוזיציה - אלא שראש הממשלה יעמוד ויגבה את מפקדו. נתניהו נתן לשרים וחברי כנסת מהקואליציה שלו לבזות את האיש שמופקד על ביטחוננו - הרמטכ"ל. זה מעשה שלא ייעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ