ה-NSA יירטה שיחה בה ביקש נתניהו מברלוסקוני לסייע בהורדת המתיחות בין ישראל לארה"ב

לפי אתר ההדלפות ויקיליקס, הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב יירטה את השיחה ב-2010. לפי הדיווח, רה"מ הישראלי ביקש את עזרת ברלוסקוני היות שאין לו קשר ישיר עם הנשיא אובמה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו (מימין) ונשיא ארה"ב ברק אובמה
ראש הממשלה נתניהו והנשיא אובמהצילום: אי־פי

הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב, ה-NSA, יירטה שיחה בין ראש הממשלה האיטלקי סילביו ברלוסקוני לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלכה ביקש האחרון את עזרתה של איטליה בהורדת המתיחות בין ישראל לבין ארה"ב, כך עולה ממסמך שפורסם הלילה (שלישי) באתר ההדלפות ויקיליקס. נתניהו טען במהלך השיחה, שיורטה ב-13 במארס 2010, כי הוא צריך את עזרתו של ברלוסקוני כיוון שאין לו קשר ישיר עם נשיא ארה"ב ברק אובמה.

המסמך שהודלף לאתר ויקיליקס הוא דוח תמצית השיחה בין ברלוסקוני לנתניהו שהופץ על ידי ה-NSA לצרכנים השונים בקהילת המודיעין האמריקאית ולבית הלבן. לפי המסמך, יירוט השיחה לא התבצע כתוצאה מהאזנה לקו טלפון ישראלי, אלא כתוצאה מפיקוח אמריקאי על קווי הטלפון של לשכת ברלוסקוני ושל יועציו המדיניים של ראש ממשלת איטליה לשעבר.

השיחה בין ברלוסקוני לנתניהו התקיימה ארבעה ימים אחרי המשבר החריף שהתרחש במהלך ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל ב-9 במארס 2010 סביב אישור תכניות לבנייה של 1,600 יחידות דיור חדשות בשכונת רמת שלמה שמעבר לקו הירוק בירושלים.

בדוח ה-NSA נכתב כי ישראל פנתה לכמה מדינות באירופה ובהן איטליה כדי שיסייעו לה לפתור את המשבר עם ארה"ב. השיחה התבצעה בקו בינלאומי פתוח ונתניהו ככל הנראה ידע היטב שהיא תיורט על ידי המודיעין האמריקאי. ייתכן שנתניהו אף השתמש בשיחה עם ברלוסקוני כדי לדבר לאוזניהם של האמריקאים.

לפי הדו"ח, במהלך השיחה עם ברלוסקוני הדגיש נתניהו כי העימות הנוכחי עם ארה"ב נגרם כתוצאה מהחלטה אומללה של פקיד ממשלתי ללא מודעות לרגישויות פוליטיות. עם זאת ציין נתניהו כי פרסום תכניות הבניה הוא המשך של מדיניות ישראלית קבועה שהחלה עוד בימיה של ראש הממשלה גולדה מאיר.

בתמצית השיחה נכתב כי נתניהו אמר לברלוסקוני כי המטרה כעת היא למנוע מהפלסטינים מלהשתמש במשבר הנוכחי כתירוץ למנוע את חידוש המו"מ המדיני הישיר עם ישראל או לנסות לקדם דרישות לא מציאותיות שיכשילו את כל תהליך השלום.

"נתניהו אמר שהמתיחות עם ארה"ב רק התגברה בשל היעדרו של קשר ישיר בינו לבין נשיא ארה"ב", נכתב בדוח תמצית השיחה של ה-NSA, "בתגובה, ברלוסקוני אמר שאיטליה עומדת לרשותה של ישראל בנסיון לשקם את היחסים עם ארה"ב".

בדו"ח ה-NSA נכתב עוד כי פקידי ממשלה ישראלים אחרים, שככל הנראה שוחחו עם יועציו של ברלוסקוני, סבורים כי המשבר הנוכחי רחב בהרבה מסוגיית הבניה ברמת שלמה ונובע מכך שיחסי ישראל-ארה"ב נמצאים בנקודת השפל החמורה ביותר שהם זוכרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ